Podwójne święto w Kętrzynie! Dzień Niepodległości! 664 rocznica Kętrzyna! – Magna Masuria

Podwójne święto w Kętrzynie! Dzień Niepodległości! 664 rocznica Kętrzyna!

0

11 listopada w Polsce, od kilku ostatnich lat, jest hucznie obchodzone przez różne środowiska. W całym kraju mamy różnego rodzaju tradycyjne imprezy od Marszu Niepodległości w Warszawie, przez śpiewanie pieśni patriotycznych w Krakowie. W powiecie kętrzyńskim również odbyły się obchody Dnia Niepodległości od uroczystych Mszy Świętych i składania kwiatów przy pomnikach po koncerty i wernisaże.

Dlaczego akurat 11 listopada jest Dniem Niepodległości?

Na ten dzień zbiegają się dwa ważne wydarzenia z 1918 roku. 10 listopada do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski, a następnego dnia Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Również 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który był początkiem do zawarcia traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 roku.

23 kwietnia 1937 roku Sejm RP przyjął ustawę o stworzeniu święta narodowego nazwanego Narodowym Świętem Niepodległości. Niestety przed wybuchem II wojny światowej święto obchodzone było tylko dwa razy. W trakcie wojny i czasów PRL święto te obchodzono nielegalnie. Zamiennym świętem w czasach komunistycznych był Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które odbywało się 22 lipca. Narodowe Święto Niepodległości przywrócono ustawą przez Sejm RP 15 lutego 1989 roku ustawą zatytułowaną „Narodowe Święto Niepodległości”.

664 rocznica nadania praw miejskich dla Kętrzyna

Również Kętrzyn ma swoje małe święto w tym wspaniałym dniu dla całej Polski. 11 listopada 1357 roku komtur bałgijski Henning Schindekopf przez lokację na prawie chełmińskim nadał prawa miejskie dla ówczesnego Rastenburga. Kętrzyn stał się siedzibą prokuratora zakonnego, a w czasie swego istnienia stanowisko te w ówczesnym Kętrzynie sprawowało około 40 prokuratorów zakonnych. Prokurator zakonny to funkcja w zakonie krzyżackim związana z sądownictwem i administracją wydzielonego okręgu (prokuratorii) oraz dowództwem wojskowym.

źródło zdjęcia: Gazeta w Kętrzynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *