śr. Wrz 30th, 2020

info-Kętrzyn24

Najważniejsze informacje z ziemi kętrzyńskiej

Strażacy z Kętrzyna pomogą przy gaszeniu pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego

3 min read

Kilkadziesiąt strażackich zastępów i prawie 200 strażaków od niedzielnego wieczora walczy z rozprzestrzeniającym się ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wczoraj z pomocą wyruszyła specjalna grupa operacyjna “Warmia” w skład której wchodzą min. strażacy z Kętrzyna.

22 kwietnia o godz. 10.00 funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie otrzymali dyspozycje w sprawie przystąpienia do działań związanych z potężnym pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym Decyzją komendanta wojewódzkiego została powołana specjalna kompania gaśnicza “Warmia”, która pomoże swoim kolegom z Podlasia. – Z Kętrzyna w tym celu wyjechał jeden samochód w składzie pięcioosobowym. Strażacy jadą do Ełku skąd będą dysponowani do tych miejsc, w których będą potrzebni – mówi kpt. Kamil Golon, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie.

Po raz pierwszy ogień pojawił się na terenie BPN już w niedzielę, 19 kwietnia wieczorem. W poniedziałek 20 kwietnia o godz. 7.41 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Mońkach wpłynęło drugie zgłoszenie o pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym koło Dolistowa Starego, Gmina Jaświły. Po przybyciu straży pożarnej na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na bardzo dużym obszarze (Dolistowo aż po Grzędy i Wroceń, Gmina Goniądz) pali się trzcina i sucha trawa. Pożar gwałtownie rozprzestrzeniał się w kilku kierunkach na terenie trudno dostępnym o podłożu torfowym. Ze względu na bardzo duży obszar objęty pożarem (ok.1 200 ha) utworzono sztab dowodzenia.

Biorąc pod uwagę zmienny i chwilami porywisty wiatr podjęto decyzję o zadysponowaniu samolotów gaśniczych, ciągnika z beczką o pojemności 7 m3 będącego na wyposażeniu BPN oraz ciągnika rolniczego z pługiem w celu oborywania pogorzeliska. Ponadto do działań zadysponowano samochód dowodzenia i łączności i bezzałogowy statek powietrzny z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Zadysponowano również quad z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 PSP w Białymstoku. Także w działaniach użyto dronu z kamerą termowizyjną z Wojsk Obrony Terytorialnej. 21 kwietnia do działań wprowadzono cztery samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

W trakcie działań podano kilkadziesiąt prądów wody w natarciu na źródło ognia, a także z uwagi na trudno dostępny teren i brak możliwości dojazdu samochodów gaśniczych większość działań gaśniczych prowadzona była przy użyciu tłumic. Siły i środki przeprawiano na drugą stronę rzeki Biebrzy przy użyciu promu – mostu pontonowego w miejscowości Wroceń.
Burmistrz Goniądza zorganizował żywność osobom biorącym udział w działaniach. W akcji trwającej już kilkadziesiąt godzin brało udział ponad 60 samochodów ratowniczo-gaśniczych i prawie 200 strażaków z powiatów: monieckiego, augustowskiego i białostockiego.

22 kwietnia Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podjął decyzję o skierowaniu na miejsce sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego ze Szkół Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Poznaniu, kompanii gaśniczej z naszego województwa oraz samochód dowodzenia i łączności z Wielkopolskiej Komendy Wojewódzkiej PSP.

Na miejscu pracują też samoloty gaśnicze z Olsztyna oraz stacjonujący w powiecie piskim dromader. Obecnie pożarem objętych jest już prawie 4000 hektarów.

źródło: Gazeta w Kętrzynie
źródło zdjęcia: Onet Wiadomości

4 thoughts on “Strażacy z Kętrzyna pomogą przy gaszeniu pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego

  1. To było do przewidzenia. Poza wiedza chęcią trzeba mieć argumenty i grono popierających ludzi. Zaden z rewoluvjonistow tych oficjalnych oraz tych co ich dov tego namawiał nie cieszą się poparciem społecznym i zaufaniem wystarczającym aby zebrać właściwą ilość głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *