Święto Trzech Króli – Magna Masuria

6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli, na ulice miast wyruszają Orszaki. Jednak skąd wzięło się święto? Kim są królowie? I skąd przybyli? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Genezy święta należy szukać w Ewangelii według św. Mateusza w opowieści o trzech mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem (rozdział 2, werset od 1 do 12). Owi mędrcy złożyli nowo narodzonemu Jezusowi hołd i ofiarowali mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Można powiedzieć, że dary które ofiarowali były iście królewskie, dlatego przyjęło się w chrześcijaństwie, że do Jezusa przybyli królowie.

Druga nazwa tego święta to Objawienie Pańskie, bo chodzi tu też o szersze znaczenie. Pokłon trzech króli to swego rodzaju objawienie się Chrystusa całemu światu, nie tylko dla wyznawców chrześcijaństwa, ale też dla pogan. Święto Trzech Króli należy do najstarszych w Kościele. Początkowo stanowiło ono całość z Bożym Narodzeniem i Uroczystością Chrztu Pańskiego.

Tego dnia w kościołach odprawiane są msze świętej, podczas których kapłani świecą przyniesione przez wiernych kredę i kadzidło. Księża najczęściej mają na sobie białe szaty liturgiczne, charakterystyczne dla okresu Bożego Narodzenia. Utrwalił się zwyczaj zgodnie z którym wierni po nabożeństwie w kościele wypisują poświęconą kredą na drzwiach swojego domu symbole: K+M+B wraz z aktualnym rokiem. Skrót pochodzi od imion trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Jest to jednak błędny zapis, ponieważ pierwotnym zapisem było: C+M+B, które jest akronimem słów łacińskiego błogosławieństwa: Christus Mansionem Benedicat” – Niech Chrystus błogosławi temu domowi. W związku z tym, postuluje się powrócenie do zapisywania na drzwiach, rzekomej pierwszej wersji tego napisu.

Królowie, a raczej mędrcy, bo w greckiej wersji Ewangelii zapisani są oni pod nazwą „magoi”. Tłumacząc z greki można wywnioskować, że mowa o magach, albo mędrcach. Wspominając jednak wcześniej o darach jakie przynieśli do Jezusa, przyjęło się w średniowieczu, że królewskie dary mogli przynieść tylko królowie. Ewangelia również mówi, że przybyli oni ze Wschodu. W swoich pamiętnikach Marco Polo opisywał, że Trzech Magów wyruszyło z perskiego miasta Sawe: „Jest w Persji miasto Saveh, z którego wyszli trzej Magowie, kiedy udali się, aby pokłon złożyć Jezusowi Chrystusowi” .

źródło zdjęcia: Podróż Magów, James Tissot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *