27 stycznia 2021

info-Kętrzyn24

Najważniejsze informacje z ziemi kętrzyńskiej

Właściciele garaży nie muszą płacić dodatkowych opłat za śmieci

2 min read

Do 31 stycznia 2021 roku właściciele garaży według komunikatów z Urzędu Miasta w Kętrzynie i jednostek podległych Urzędowi są zobowiązani do podpisania dodatkowych umów na wywóz odpadów komunalnych, co wiąże się z dodatkowymi opłatami, a za ich uregulowaniem kryją się tajemniczy samorządowcy. Tym razem nikt nie chce przyznać się do odpowiedzialności wprowadzenia tych zmian. Jedynie w sprzyjających mediach pojawia się informacja, że tego wymaga Ustawa. Jaka ustawa? Niestety w przynależnych mediach jak i tajemniczy samorządowcy nie mówią, w której ustawie to znaleźli.

Problemowi wychodzimy naprzeciw i pomożemy zarówno anonimowym samorządowcom jak i właścicielom garaży uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów. Przepisy o zawieraniu umów pomiędzy właścicielami garaży wolnostojących, a podmiotami zajmującymi się odbiorem odpadów komunalnych w skrócie reguluje Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciel garażu wolnostojącego, który wykorzystuje garaż jedynie do przechowywania w nim samochodu, powinien napisać oświadczenie do Urzędu Miasta, że nie prowadzi w nim żadnej działalności, z którą nie wiąże się wytwarzanie odpadów, to nie musi mieć podpisanej umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne.

Burmistrz ma prawo odwołać się od oświadczenia i przeprowadzić odpowiednia kontrolę. Czy to zrobi? Nie wiadomo – już raz wysyłał straż miejską do pewnej redakcji szukać śmieci. Jeżeli kontrola wykaże, że w garażu jest prowadzona jakaś dodatkowa działalność właściciel winien wtedy podpisać taka umowę z podmiotem odbierającym odpady komunalne.

Teraz nasuwa się pytanie, dlaczego od powiedziano, że właściciele garaży wolnostojących musza płacić? Czy jest to szukanie pieniędzy na pokrycie dziury w budżecie miasta? Czy jest tego inny powód? Czy może brak kompetencji ze strony tych anonimowych samorządowców? Mamy nadzieję, ze rozwialiśmy wątpliwości zarówno u samorządowców jak i właścicieli garaży wolnostojących.

14 thoughts on “Właściciele garaży nie muszą płacić dodatkowych opłat za śmieci

 1. BURMISTRZ MIASTA KĘTRZYNA

  W odpowiedzi na wezwanie zawarte w piśmie z dnia 07 grudnia 2020 r., znak: BKO.6232.82.15/2020 (doręczone w dniu 17.12.2020 r.), oświadczam co następuje:

  1) treść powołanych przepisów w otrzymanym od Pana piśmie wcale nie daje podstawy Organowi do nakazania w moim stanie faktycznym do zawarcia przeze mnie umowy z podmiotami wymienionymi w przepisie art. 6 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku (dalej: u.u.c.p.g.),
  2) aby taki nakaz był uzasadniony na terenie tej nieruchomości winny powstawać odpady komunalne,
  3) takie odpady w przypadku garażowania samochodu w tego rodzaju budynku bez prowadzenia w nim innej działalności nie są wytwarzane,
  4) nie ma więc potrzeby wyposażania takich nieruchomości w stosowne pojemniki do zbierania odpadów, bo takich odpadów nie ma,
  5) jeżeli nie ma odpadów, to nie ma potrzeby ich pozbywania się i zawierania umów z podmiotami wymienionymi w przepisie art. 6 ust 1 pkt 2 u.u.c.p.g.
  6) Organ, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy wcześniej powołanej ustawy, tj. art. 9u ust. 1, art. 6 ust. 7 i art. 5 ust. 7, ma stosowne środki prawne aby zweryfikować prawdziwość złożonego oświadczenia, i w zależności od wyniku tego sprawdzenia, podjąć stosowną decyzję w tej sprawie.

  W związku z powyższym informuję Pana, iż nie będę zawierał żadnej umowy z podmiotami uprawnionymi do odbioru odpadów komunalnych, do czego pismem z dnia 07. grudnia 2020 r., Organ mnie zobowiązuje.

 2. Za wprowadzeniem tych uregulowaniem nie kryją się tajemniczy samorządowcy tylko jeden znany chciwy samorządowiec przedsiebiorczy któremu w to graj jak właściciele garażu postraszeni zapisem ustawy podpiszą z nim umowę. Nie ma takiego obowiązku jeśli garaż nie jest punktem wytwarzania odpadów. Ciekawe czy ów przedsiębiorca opłaca za odpady z każdego punktu prowadzonej działalności? Nie dajmy sie zwariować

 3. Kolejny raz świetna robota Redaktora, brawo! Pan Marek Kaliński urzędnik, odpowiedzialny do kontaktu w sprawie śmieci z garaży, wymieniony w piśmie, które otrzymali mieszkańcy miasta Ketrzyn, twierdzi, że sprawę podjęto na wniosek radnych.

  1. Bo to rada jest władza uchwalodawcza A burmistrz wykonawczą. Jak doradza tak trzeba się potem tłumaczyć no ale patrząc po rozwiniętych radnych z przewodniczącym na czele to czego można od nich oczekiwać? Sami ich wybraliśmy.

 4. Coraz więcej przesłanek wskazuje, że Ryszarda Henryka Niedziółkę trzeba odwołać ze stanowiska Burmistrza Kętrzyna w drodze referendum i to czym prędzej.

 5. ŻE ODWOŁAĆ NIEDZIÓŁKĘ TO BYŁO JUŻ WIADOME PO RZĄDACH W STAROSTWIE POWIATOWYM, DLATEGO POGONILI Z POWIATU.

 6. Może niech szefowa od spraw komunalnych i w Urzędzie i prezes komunalniaka wyjasnia dlaczego takie głupoty doradzają burmistrzowi….. Skąd ten pomysl i gdzie to w ustawie bo za diabła nie mogę się doczytać……

  1. Chciała zabłysnąć to błyszczy. Pomysł bez planu bez wiedzy więc i bez sensu. Jak to miałoby wyglądać? Jak 20 garazy to 80 kubków indywidualnych do segregacji lub 20 bez segregacji? Hahaha A potem podatek od najmu placu pod tymi kublami?

  2. A burmistrz ma swój rozum, czy nie ma? Niech sie pozbedzie przepłacanych doradców i sam zacznie podejmować decyzje. Jego wybraliśmy i jego rozliczymy.

 7. Uważam, że garażowicze powinni płacić za wywóz odpadów (choćby symboliczną opłatę) nie podzielam populistycznych wypowiedzi niektórych powyższych postów. Proszę popatrzeć ile śmieci leży za kompleksami garaży Jagieły, Rynkowa, Sikorskiego MASAKRA…. należałoby postawić w tych miejscach po jednym pojemniku każdej frakcji.

  1. Owszem Ci garazowicze którzy wykonuja usługi napraw pojazdów tzw majsterkowicze. Natomiast jeśli leżą śmieci pochodzące z aut na działce należącej do garazowiczów zobowiazac do usunięcia, a za nieskutecznosc obciążyć ich kosztami usunięcia śmieci.

 8. Przy takim traktowaniu garażowiczów to opłatę śmieciową powinni ponosić wszyscy posiadacze samochodów. Jeżeli na parkingu poza garażem właściciel samochodu wlewa płyn do spryskiwaczy to także wg tych poglądów wytwarza śmieci. Bo co zrobi z opakowaniem po płynie? Gdzie i w jaki sposób go zutylizuje ? W taki sam sposób jak właściciel garażu. Wyrzuci do pojemnika na plastik.To dlaczego tylko ten drugi ma płacić ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *