6 maja 2021

info-Kętrzyn24

Najważniejsze informacje z powiatu kętrzyńskiego

1 maja – Święto Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy czy też po prostu 1 maja. Pierwotnie było to święto ludzi klasy robotniczej, którzy zapoczątkowali to święto na wskutek strajku na początku maja w 1886 roku w Chicago, Stany Zjednoczone. Strajk ten jednak został brutalnie stłamszony przez lokalną policję.

Głównym powodem strajków były nieludzkie warunki pracy, z którymi musieli mierzyć się ludzie pracujący w Chicago, w firmie McCormick Harvester Co. Niskie płace, fatalne wręcz warunki pracy i 12 godzinne dni pracy były podstawowymi powodami, przez które zaczęły się demonstracje. Głównym celem działaczy związkowych i robotników było doprowadzenie do zmian, które miały na celu obniżenie dziennej ilości godzin pracy z 12 do 8.

Demonstracje robotników z Chicago dały motywację robotnikom z innych firm, dzięki czemu przerodziło się to w rewolucje krajową, a z czasem w międzynarodową. Dlatego też ten dzień nazywać można Międzynarodowym Świętem Pracy.

Pomimo, że strajki rozpoczęły się w 1886 roku, to jako święto, ustanowione zostało dopiero w 1889 roku przez kongres założycielski II Międzynarodówki, czyli międzynarodowego stowarzyszenia partii i organizacji socjalistycznych, który obradował w Paryżu. Pierwsze obchody Święta Pracy można było obchodzić 1 maja 1890 roku między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Belgii oraz Polsce. Początkowo 1-majowe manifestacje uznawane były za nielegalne, dopiero z czasem w wielu krajach zostały uznane za oficjalne. Obchody przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych co poskutkowało poprawieniem się warunków pracy.

W Polsce Święto Pracy uznane zostało za święto narodowe dopiero w 1950 roku, dzięki czemu 1 maja stał się dniem wolnym od pracy. Miało to na celu podkreślenie wartości ludzkiej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *