1 maja – Święto Pracy – Magna Masuria

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy czy też po prostu 1 maja. Pierwotnie było to święto ludzi klasy robotniczej, którzy zapoczątkowali to święto na wskutek strajku na początku maja w 1886 roku w Chicago, Stany Zjednoczone. Strajk ten jednak został brutalnie stłamszony przez lokalną policję.

Głównym powodem strajków były nieludzkie warunki pracy, z którymi musieli mierzyć się ludzie pracujący w Chicago, w firmie McCormick Harvester Co. Niskie płace, fatalne wręcz warunki pracy i 12 godzinne dni pracy były podstawowymi powodami, przez które zaczęły się demonstracje. Głównym celem działaczy związkowych i robotników było doprowadzenie do zmian, które miały na celu obniżenie dziennej ilości godzin pracy z 12 do 8.

Demonstracje robotników z Chicago dały motywację robotnikom z innych firm, dzięki czemu przerodziło się to w rewolucje krajową, a z czasem w międzynarodową. Dlatego też ten dzień nazywać można Międzynarodowym Świętem Pracy.

Pomimo, że strajki rozpoczęły się w 1886 roku, to jako święto, ustanowione zostało dopiero w 1889 roku przez kongres założycielski II Międzynarodówki, czyli międzynarodowego stowarzyszenia partii i organizacji socjalistycznych, który obradował w Paryżu. Pierwsze obchody Święta Pracy można było obchodzić 1 maja 1890 roku między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Belgii oraz Polsce. Początkowo 1-majowe manifestacje uznawane były za nielegalne, dopiero z czasem w wielu krajach zostały uznane za oficjalne. Obchody przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych co poskutkowało poprawieniem się warunków pracy.

W Polsce Święto Pracy uznane zostało za święto narodowe dopiero w 1950 roku, dzięki czemu 1 maja stał się dniem wolnym od pracy. Miało to na celu podkreślenie wartości ludzkiej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *