GIŻYCKO: II wojenny arsenał w lesie koło Fuledy! – Magna Masuria

GIŻYCKO: II wojenny arsenał w lesie koło Fuledy!

0

To kolejne znalezisko przedmiotów z czasów II Wojny Światowej. Tym razem większa ilość niewybuchów została znaleziona na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Fuleda gm. Giżycko. Pierwszy z niewybuchów został znaleziony przez spacerowiczów, którzy powiadomili policjantów. Zabezpieczenie i oczyszczanie trwa od pięciu dni. Miejsce znaleziska zabezpieczają policjanci, a saperzy podejmują i zabezpieczają niewybuchy. Zabezpieczono już ponad 2300 pocisków artyleryjskich. To kolejny dzień działań służb.

W miniony piątek (10.11.2023 r.) spacerowicz powiadomił policjantów o znalezieniu pocisku na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Fuleda gm. Giżycko. W toku przeprowadzonego rozpoznania minersko-pirotechnicznego policjanci potwierdzili, że to pocisk artyleryjski, o fakcie powiadomili patrol saperski. W toku wykonywanych czynności saperzy sprawdzając teren ujawnili jeszcze 200 pocisków. Przez kolejne dni policjanci za dnia i nocy zabezpieczali miejsce znaleziska, a saperzy podejmowali i zabezpieczali niewybuchy i w trakcie sprawdzania terenu ujawniali kolejne. W ciągu pięciu dni sprawdzając teren metr po metrze saperzy podjęli ponad 2300 pocisków artyleryjskich, które zostały zabezpieczone, a następnie zostaną zniszczone na poligonie. To szósty dzień działań policjantów i saperów. Policjanci przez całą dobę zabezpieczają teren, a saperzy podejmują kolejne niewybuch i sprawdzają przyległy teren.

Mundurowi ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić! Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego przedmiotu może zakończyć się tragedią. O każdym znalezisku należy natychmiast powiadomić Policję!

Przypominamy, że w 2021 roku na terenie Rynu podczas prac ziemnych pracownicy ujawnili kilka niewybuchów, w toku sprawdzenia terenu saperzy łącznie zabezpieczyli 117 pocisków artyleryjskich, 7 min przeciwpancernych, 5 zapalników, 5 pocisków do granatnika, a także 120 łusek od pocisku artyleryjskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *