WAŻNY TEMAT: Ogromne podwyżki ciepła przy bierności burmistrza Reszla i prezesa Pioniera [odc.I]

Na prywatnym profilu Facebook, jednego ze społeczników działającego na terenie Reszla, został zamieszczony 19 kwietnia br., wpis dotyczących ogromnych cen za ogrzewanie na terenie miasta i gminy Reszel. Pod zamieszczonym postem rozgorzała szeroka dyskusja, a w sprawę zaangażowali się lokalni radni. Bezzwłocznie skontaktowaliśmy się z autorem wpisu, aby przeprowadzić wstępne ustalenie informacji oraz postawiliśmy sobie jak i autorowi wpisu na Facebooku ważne pytanie: kto ma w tym interes, że jest tak drogo i dlaczego nic nie zmienia się od lat?

Od prawie 20 lat na ternie Gminy Reszel w zakresie gospodarki cieplnej prowadzi podmiot prywatny z Mrągowa, a jest nią spółka EM PLUS sp. z o.o., a sprawa podwyżek miała swój początek na jesieni zeszłego roku. Wtedy mrągowska spółka przedstawiła informacje o wprowadzeniu nowej taryfy za ogrzewanie, a teraz przed samymi Świętami Wielkanocnymi poinformowała mieszkańców Gminy Reszel o wzroście taryfy za ogrzewanie wody. Spółka tłumaczyła się, że drastycznie wzrosły ceny produkcji ciepła z biomasy (30%) oraz cena oleju opałowego (55%).

Burmistrz patrzy na prezesa, prezes na burmistrza…

Jak wspomnieliśmy wcześniej sprawa swój bieg rozpoczęła w 2021 roku, lecz ważniejsze działania ze strony samorządu Gminy Reszel czy Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” zaczęto widzieć dopiero na przełomie października i listopada 2021 roku. Mieszkańcy dowiadując się o podwyżce cen ogrzewania szukali odpowiedzialnych za te działania i wskazywali na bierność reszelskiego samorządu. Jednak władze gminy wystosowały komunikat, w którym odpierają nieprawdziwe doniesienia o tym oraz przekazali informacje, że wzrost cen ogrzewania również dotyczy jednostek samorządu terytorialnego. Władze Gminy Reszel poinformowały w komunikacie z 9 listopada 2021, że [władze gminy – red.] nie mają wpływu na kształtowanie się ceny jednostki ciepła, którą przedsiębiorstwo samodzielnie ustala w oparciu o cenę zakupu jednostki gazu, zużywanego do celów grzewczych.

Z komunikatu można odczytać informacje, że władze Gminy Reszel wskazują „winnych” wzrostu cen ogrzewania wskazując na indywidualnych odbiorców, bądź zarządców wspólnot mieszkaniowych, w tym wskazując na zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” z siedzibą w Kętrzynie i proszą mieszkańców o kontakt z nimi w tej sprawie.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pionier” w Kętrzynie już 29 października 2021 roku wystosowała do spółdzielców komunikat, że nie ponosi odpowiedzialności za wzrost ceny ogrzewania i jak czytamy w komunikacie Zarząd Spółdzielni podjął odpowiednie kroki do obniżenia kosztów energetyki cieplnej – wysłał pisma do Urzędu Regulacji Energetyki, do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz do starosty kętrzyńskiego.

… a mieszkańcy pozostali sami sobie

W rozmowie z autorem wpisu dowiedzieliśmy się, że do pierwszego spotkania z mieszkańcami Gminy doszło dopiero w styczniu br. w reszelskim domu kultury. W spotkaniu uczestniczyli: burmistrzowie Reszla, prezes Książek i przedstawiciel ciepłowni w Węgorzewie. Na spotkaniu nie pojawiła się prezeska spółki EM PLUS. Jak relacjonuje nasz rozmówca: panowie spotkali się, trochę pogadali i na tym się skończyło. Prezes Książek jedynie zwracając się do mieszkańców deklarował się, że nie jest odpowiedzialny za wzrost cen ogrzewania, a sama Spółdzielnia nie nalicza dodatkowych kosztów.

Spotkanie samo w sobie nic nie wniosło w życie mieszkańców Gminy Reszel, a dodało dodatkowe rozgoryczenie, bo niedługo po deklaracjach Książka Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pionier” w Kętrzynie za sprawą podjętych uchwał podniosła czynsz mieszkańcom Reszla. Nowe stawki weszły w życie z początkiem kwietnia, a w niektórych miejscach według wyliczeń spółdzielców stawki wzrosły o ponad 100%.

Najbardziej mieszkańców boli brak wsparcia i konkretnej interwencji ze strony samorządowców – większość radnych milczy, burmistrz unika tematu. Pod wczorajszym wpisem autora wypowiedział się jeden z reszelskich radnych, że Gmina przymierza się do wykupu sieci ciepłowniczej. Dziwny zbieg okoliczności, bo sprawą nagle zainteresował się pewien brukowiec i podejrzewamy jak już będzie wyglądał ten artykuł.

Na pytanie: kto ma w tym interes, że jest tak drogo i dlaczego nic nie zmienia się od lat? – spróbujemy odpowiedzieć w kolejnym artykule. Sprawa ma wiele wątków i ciągle się rozwija. Będziemy dokładnie przyglądać się sprawie.

Wystosowaliśmy również odpowiednie zapytania, czekamy na udzielenie odpowiedzi w ramach dostępu do informacji publicznej. Więcej informacji wkrótce.

11 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Ogromne podwyżki ciepła przy bierności burmistrza Reszla i prezesa Pioniera [odc.I]

 1. Czas na zmianę prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Kętrzynie- odwołać Arkadiusza Ksiażka. Wróci Pan Roman Szydłowski i problem rozwiąże szybko i bez boleśnie.

 2. No i czas na zmianę Burmistrza Reszla.
  Po pierwsze, że nie reaguje jak mieszkańcy muszą ponosić skutki kolejnych moim zdaniem nieuzasadnionych podwyżek.
  Dlatego nieuzasadnionych ponieważ Rząd regulował te kwestie obnizką VAT-u.
  Przy okazji zadaję publicznie pytanie ,czy sekretarką pana burmistrza Janiszewskiego jest jego żona co prawda ufam iż jest to plotka,bo jeżeli nie to jest to skandal!

 3. Urząd Miasta w Kętrzynie przeprowadził dzisiaj akcję „Wiosenne sprzątanie Kętrzyna”
  W ramach akcji zapowiedziano rozstawienie kontenerów na śmieci w przy dużych zespołach garaży w Kętrzynie. Można było pozbyć się „zalegających śmieci” z garażu.
  Szkoda, że burmistrz na plakacie promocyjnym nie umieścił informacji, że akcja jest tylko dla mieszkańców, którzy nie pracują lub tych, którzy wezmą sobie dzień urlopu, ponieważ kontenery zostały wystawione tylko na 4 godziny (8.00-12.00). Wiele osób nie miało szansy skorzystać z akcji.
  Po godzinie 15-ej pojechałam do garażu pozbyć się klamotów, ale tak jak napisałam, nie miałam szans na to, ponieważ akcję zorganizował jakiś bystrzak.

 4. Pani Liso chyba tego kto za to odpowiadał to g….o obchodziło, że Pani pracuje i dopiero później przyjdzie sprzątnąć, ważne , że było zapowiedziane wg rozkazu i niby „zrealizowane”. A na papierze jest – jest. Tylko jaki (nie będę ubliżać) koleś za to był odpowiedzialny, wówczas można by mu było podwieźć pod chałupę na podwórko, może by zaczaił? Cały czas był i będzie działać bałagan przy rządach obecnej wladzy? Ale czy to nowina?

 5. Ponawiam pytanie to już do Pana Redaktora czy sekretarką burmistrza Reszla Marka Janiszewskiego jest jego małżonka,bo najzwyczajniej nie mogę w to uwierzyć.
  Jeżeli to jest to skandal i rzecz niespotykana śmiem twierdzić w sakali Kraju!?

 6. Czy chodzi o p. Książek? A to klika i dalej jest bezprawie, każdy jest bezkarny i robi co chce. Teraz się nie dziwię, że „pseudo” kierownicy, dyrektorzy to zgraja sprzedawczyków. Czy kiedyś to zniknie ? Myślę, że to się w głowie nie mieści (nawet chodzi plotka po mieście), że p. Kierowniczka z MOPS jest już o dziwo p. Dyrektor! Dopięła swego jakim cudem (komitywa z ćwirkiem?) Chyba to prawda co mówią!

 7. Proszę się skoncentrować na tym co się dzieje w Reszlu ,a nie zmieniać tematu na Kętrzyn.
  Trzeba przyznać iż w tym Reszlu
  wiele ciekawych spraw.
  A co tam ze sprawą „Tomka”,coś ucichło? może Panie Redaktorze sprawdzić jaki powód!?

 8. Jak sprawa wygląda z sekretarką pana burmistrza Janiszewskiego.
  Rzeczywiście, jeżeli to jest prawdą tak jak wyżej napisano jest to ogromny skandal!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.