WĘGORZEWO: Jak toczyło się życie nad wielkim jeziorem? – Magna Masuria

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie zaprasza na kolejny referat historyczny:

30 III (czwartek) o godz. 16:00 

Jak toczyło się życie nad wielkim jeziorem? Z jeziorem Mamry związanych jest tyle intrygujących historii, że poznawanie ich przypomina lekturę marynistycznych powieści Verne’a. Zaś położona na Mamrach wielka wyspa Upałty nieodparcie kojarzy się z „Tajemniczą wyspą” pióra Stevensona.

Oprócz działalności człowieka nad Mamrami przybliżymy także historię naturalną jeziora. Czy istotnie kilka wieków temu linia brzegowa wyglądała zupełnie inaczej, a w miejscu dzisiejszych Mamr istniało kilka mniejszych akwenów?

Opowiemy również o zatopionych w jeziorze historycznych wrakach i innych reliktach przeszłości. Jednym z najciekawszych był wydobyty w latach 60. dwusilnikowy samolot z II wojny światowej, którego frapujące pozostałości właśnie udało się pozyskać.

Warto dodać, że trwają pracę nad makietą przedstawiającą owego dwusilnikowego potwora wypełzłego na brzeg w miejscowości Kal jesienią 1961 roku. Autorem tego dzieła sztuki jest zapalony modelarz p. Tomasz Czarniawski. Postępy w jego pracy można śledzić na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/tomasz.czerniawski.562?locale=pl_PL

Wydarzenie jest owocem współpracy MGBP oraz stowarzyszenia historycznego „Wendrusz” i jego sympatyków.

informacja: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *