#WolneMedia – solidaryzujemy się z TVN i publikujemy reportaż „Siła kłamstwa” – Magna Masuria

#WolneMedia – solidaryzujemy się z TVN i publikujemy reportaż „Siła kłamstwa”

4

Nie możemy stać bez czynnie i jako Stowarzyszenie Magna Masuria, która tworzy regionalne portale informacyjne, stoimy murem za wolnością mediów. Wolność słowa jest naszym świętym prawem i towarzyszy ona z nami od początku istnienia info-Kętrzyn24.pl. W związku z tym dołączamy do akcji #WolneMedia

Dlaczego dołączamy do akcji? Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, poinformował, ze wszczął postępowanie z urzędu w sprawie ukarania nadawcy TVN S.A., a powodem tego działania ma być wyemitowanie we wrześniu 2022 r. na antenie stacji reportażu „Siła kłamstwa”.

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji – odpowiada stacja TVN.

Poniżej publikujemy całość oświadczenia redakcji „Faktów” TVN i TVN24 w tej sprawie oraz reportaż Piotra Świerczka.

Oświadczenie redakcji „Faktów” TVN i TVN24 w sprawie materiału „Siła kłamstwa”

„2 stycznia 2023

W TVN24 w materiale „Siła kłamstwa” poddaliśmy w wątpliwość rzetelność prac tak zwanej podkomisji Macierewicza. Ujawniliśmy przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej.

Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce nas za to ukarać. Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych.

W TVN będziemy publikować fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne. Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa.”

„Siła kłamstwa” to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press.

Reportaż „Siła kłamstwa”, wyemitowany premierowo 12 września 2022 w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza „Czarno na białym” TVN24, Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które – choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza – nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję tezy.”

Zobacz reportaż:

4 thoughts on “#WolneMedia – solidaryzujemy się z TVN i publikujemy reportaż „Siła kłamstwa”

  1. Panie Redaktorze. Wspierając publikacją „Siła kłamstwa” TVN stawia się Pan wśród wolnych i niezależnych mediów. Gratulacje.

  2. A GDZIE TA GAZETA CO OGŁASZA SIE JAKO RZETELNE ZRODLO INFORMACJI I SKUTECZNY NOSNIK REKLAMY? CHYBA FAKTURY ZBIERA…

  3. Panie Jędrzejczak prowadzi Pan dobry projekt dla dalszego rozwoju tego portalu warto by było sobie odpuścić solidaryzowanie sie z TVN
    w wyjaśnianiu tego co się stało w Smoleńsku.
    Czyż nie wystarczy Katyń zdradziecki układ z Niemcami ,teraz krwawa wojna na Ukrainie są to namacalne przykłady do czego zdolni są Rosjanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *