100 rocznica „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego w Kętrzynie

1

15 SIERPNIA o godzinie 8:30 w Mniejszej Bazylice pod wezwaniem św. Jerzego odbyła się uroczysta Msza Święta upamiętniająca zwycięską Bitwę Warszawską oraz Święto Wojska Polskiego. Data „Cudu nad Wisłą” stała się symbolem i datą dla Święta Wojska Polskiego. Święto została ustalone przez Sejm Ustawą z dnia 30 lipca 1992 roku.

Po Mszy Świętej dalsze uroczystości przeniosły się na plac Armii Krajowej, gdzie pod pomnikiem złożono kwiaty. Oprócz władz miasta, przedstawicieli władz powiatowych również cześć zwycięzcom z 15 sierpnia 1920 roku złożyły różne ugrupowania polityczne oraz organizacje pozarządowe działające na terenie Powiatu Kętrzyńskiego.

Cud nad Wisłą

Bitwa Warszawska odbyła się w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku i była kluczowym punktem zwrotnym w takcie wojny polsko-bolewickiej. Zdecydowała ona o zatrzymaniu ofensywy rozprzestrzeniania się komunizmu na Europę oraz umocniła pozycję Niepodległej Rzeczypospolitej Polski po prawie 123 latach zaborów. Dzięki tej bitwie ustalono do końca wschodnią granicę Rzeczypospolitej z tworzącym się Związkiem Sowieckim.

Zdaniem Edgara D’Aberona była to jedna z 18 przełomowych bitew w historii świata.

Kluczową rolę w zwycięstwie tej bitwy odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlającą Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Kontrofensywę wyprowadzono znad rzeki Wpierz – 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Powstała luka pomiędzy dwiema bolszewickimi armiami doprowadziła do całkowitej klęski wojsk radzieckich.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia również jest ważną datą dla Kościoła katolickiego. W tym dniu obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Definicja dogmatyczna nie rozstrzyga jednak kwestii samej śmierci Maryi. Tu teologowie dzielą się na uznających jej ziemską śmierć (tzw. mortaliści) oraz ich przeciwników (tzw. immortaliści).Wniebowzięcie NMP jest w Kościele katolickim świętem nakazanym.

Obchody tego święta związane są z pielgrzymkami na Jasną Górę oraz często związane jest ono z dożynkami.

1 thought on “100 rocznica „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego w Kętrzynie

  1. To przecież tak ważna data Święto Kościelne Wniebowziecie NMP,no i ta Bitwa która zatrzymała nawale komunistyczna to był rzeczywiście „Cud nad Wisłą ”
    Dobrze,że chociaż na Pana portalu można o tym przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *