232 lata temu uchwalono Konstytucje 3 maja
Uchwalenie Konstytucji 3 maja to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uchwalona w 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Znaczenie tego dokumentu było ogromne dla narodu polskiego, który w momencie uchwalenia Konstytucji był podzielony, słaby i zależny od obcych mocarstw.
Historia Konstytucji 3 maja sięga końca XVIII wieku, kiedy to Polska była już podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. W kraju trwały walki polityczne i społeczne, a sytuacja ekonomiczna była bardzo trudna. W takiej sytuacji król Stanisław August Poniatowski postanowił uchwalić konstytucję, która miała przede wszystkim wzmocnić państwo i zapewnić narodowi więcej wolności i praw.
Konstytucja 3 maja była bardzo postępowym dokumentem, który wprowadzał wiele nowości. Zmieniła ona m.in. system polityczny, wprowadzając trójpodział władzy, ustanawiając Sejm i Senat oraz określając ich uprawnienia. Konstytucja chroniła również prawa obywatelskie, takie jak wolność słowa, wolność druku czy równość przed prawem. Dla ówczesnego świata była to rewolucyjna zmiana, która wprowadzała demokratyczne wartości i wyznaczała drogę do modernizacji kraju.
Niestety, Konstytucja 3 maja spotkała się z oporem Rosji, która bała się wzmocnienia Polski na arenie międzynarodowej. W 1792 roku doszło do wojny polsko-rosyjskiej, a Konstytucja została uchylona. Mimo to, dokument ten pozostał symbolem walki o wolność i niepodległość Polski, a 3 maja stała się dniem świętowania narodowego.