REGION: Otwarcie Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii w Olsztynie
22 maja otwarto czwartą w Polsce Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT) w Olsztynie. Eksperci ze Stowarzyszenia Robisz.to, którzy czuwają nad projektem, specjalizują się we wprowadzaniu idei STEAM – to edukacyjne podejście do uczenia się, które wykorzystuje naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę jako sposób na nakierowanie uczniów w ich poszukiwaniach, dialogach i krytycznym myśleniu. W wydarzeniu wzięli udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Lewandowski oraz Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw Olga Semeniuk-Patkowska.
Pracownia zlokalizowana wolsztyńskich Koszarach Dragonów (na Zatorzu) wyposażona jest w sale: audiowizualną, stolarską, druku 3D oraz obróbki CNC, gdzie prowadzone będą bezpłatne warsztaty z projektowania graficznego, programowania, robotyki, elektroniki, haftu cyfrowego oraz technik audiowizualnych.
Jak podkreślił w wystąpieniu wiceminister Paweł Lewandowski ma przyczynić się do podnoszenia kompetencji cyfrowych społeczeństwa. „Pracownie są miejscem organizacji warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których uczniowie będą wspólnie tworzyć, uczyć się działania w oparciu o pracę problemową i projektową. Każdy niezależnie od wieku będzie mógł uczyć się świadomego korzystania z technologii. To, jak sprawnie umiemy korzystać z najnowszych technologii, decyduje nie tylko o komforcie codziennego życia, relacjach z innymi czy poziomie wykonywania naszej pracy, ale również o tym, że jesteśmy w stanie zrozumieć otaczający nas świat” – dodał minister.
Warsztaty w olsztyńskiej Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii prowadzone są przez edukatorów z wieloletnim doświadczeniem. Nauczycielom oferują wiedzę i nowoczesne narzędzia dydaktyczne, uczniom praktyczne umiejętności, z którymi mogą wiązać swoją przyszłość, a dorosłym narzędzia i wiedzę otwierające nowe możliwości kariery zawodowej.
PAKT to także pracownia mobilna, której zadaniem jest dotarcie do miejsc dotkniętych wykluczeniem cyfrowym w obrębie całego województwa. Korzystając z jej zasobów, przeprowadzono jak dotąd 179 bezpłatnych warsztatów, które umożliwiły podniesienie kompetencji cyfrowych 2090 osobom.
Dla wszystkich zainteresowanych, w pierwszym inauguracyjnym tygodniu prowadzone będą bezpłatne warsztaty. Więcej informacji znajduje się na stronie https://robisz.to/olsztyn/ oraz na kanałach społecznościowych Facebook i Instagram.