WRAŻLIWE: Julia Hartwig – „Sprzeczność jest moim żywiołem, prawem, o które wojuję”

0
MAGNA MASURIA (46)

Pisarka była córką Ludwika Hartwiga i Marii Biriukow. Do 1918r rodzina mieszkała w Rosji, jednak ze względu na wojnę bolszewicką, emigrowała do Polski. Julia była piątym dzieckiem państwa Hartwig, urodziła się 14 sierpnia 1921r. w Lublinie. Utrzymywali się z zakładu fotograficznego ojca. Naukę rozpoczęła w miejscowym gimnazjum, a matka zadbała by córka wychowywała się w tolerancyjnej atmosferze (uczęszczała do kościoła i Cerkwii. Już od młodzieńczych lat obracała się w gronie pisarzy i poetów, więc zadebiutowała wierszem „W słońce” w szkolnym konkursie.

Julia maturę zdała, kiedy nadeszły czasy II wojny światowej, wraz z rodzeństwem brała czynny udział w AK. Na tajnym Uniwersytecie Warszawskim studiowała polonistykę i romanistykę.  Dzięki znajomościom, w trudnych czasach wojny, Czesław Miłosz podtrzymywał jej ducha poety.

Po wojnie studia skończyła w KUL.

„Miałam tremę, ale on się zachował łagodnie. Na pochwały nie miałam co liczyć, bo z natury nie był do nich skłonny. Spojrzał na moje teksty i powiedział mniej więcej coś takiego: „A, o miłości… Miłość to nie jest temat na wiersze”. Strasznie mnie tym zaskoczył, ale po jakimś czasie zrozumiałam o co mu chodziło.”

Od 1947 do 1950 studiowała we Francji literaturę francuską. Związała się wówczas z dwoma mężczyznami. Jej drugi mąż zmarł co ciężko przeżyła. Nie poddała się jednak, od 1952 do 1969r była autorką słuchowisk w Polskim Radiu. Poślubiła Artura Międzyrzeckiego – stanowili dobraną parę. Wyjechali do USA, gdzie była wykładowcą. Była związana z antykomunistyczną opozycją. Po krótkiej przewie, Julia Hartwig ponownie przebywała w USA na zaproszenie Departamentu Stanu. W 1989 roku została członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.

Julia Hartwig zmarła 13 lipca 2017r, jednak jej poezja jest aktualna do dzisiaj. Od wczesnych wierszy, utrzymanych w poetyce snu czy gier wyobraźni doszła z czasem do liryki osoby doświadczonej przez życie. Łagodziła ostrość konturów w nieustannym poetyckim dyskursie ponad podziałami epok, stylów czy dążeń.

Podczas spektaklu „Wrażliwe” będzie można usłyszeć jej wiersze: „Jest w nożu, którym kroisz chleb”, „Żartują z nas we śnie”, „Łąka”, „Decyzja”,” Wybór imienia” i „Pod koniec”.

Materiał przygotowała Olga Łozowska z grupy teatralnej RAMPA

Spektakl „Wrażliwe” odbędzie się 22 lutego 2024 roku w Kinie „Gwiazda”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *