NA SYGNALE: WIADOMOŚCI POLICYJNE (26 sierpień – 2 wrzesień)
Kętrzyn: „Tata bije mamę” po zgłoszeniu 11-latki mężczyzna trafił do policyjnego aresztu
Tata bije mamę – takie słowa roztrzęsionego dziecka usłyszał oficer dyżurny kętrzyńskiej policji. 11-latka uciekła z domu i zadzwoniła po pomoc. Po tym, jak podała adres na miejsce wysłano funkcjonariuszy, którzy obezwładnili i zatrzymali agresywnego ojca.
Wczoraj (25.08.2020) o godz. 19:30 oficer dyżurny został poinformowany przez roztrzęsioną i spanikowaną dziewczynkę o awanturze domowej w jednym z mieszkań na terenie miasta. Z przekazanych przez 11-latkę informacji wynikało, że w domu „tata bije mamę”, a ona uciekła z mieszkania. Kiedy podała adres, funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Mężczyzna nie zamierzał się uspokoić, ciągle krzyczał, wyzywał żonę, nie reagował na polecenia policjantów. W konsekwencji agresywnego 39-latka obezwładniono. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze ustalili, że pijany agresor uderzał, popychał groził kobiecie, wyzywał, poniżał oraz ciągle niepokoił. Trafił on do policyjnego aresztu.
Rodzina ta objęta została procedurą tzw. „niebieskiej karty”. We wszystkich takich przypadkach, w których zachodzi zjawisko przemocy w rodzinie policjanci uruchamiają taką procedurę. Rodziny zostają objęte systematycznymi wizytami dzielnicowego i przedstawicieli innych instytucji świadczących pomoc społeczną, którzy sprawdzają bezpieczeństwo domowników oraz zachowania sprawcy przemocy w rodzinie.
Od początku tego roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie założyli już 168 takich kart w tym 73 karty na terenie wiejskim i 95 na terenie miejskim. Do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych trafiło 65 osób. W tym 58 mężczyzn i 7 kobiet. Procedurą zostały także objęte 284 osoby w tym 141 kobiet, 32 mężczyzn oraz 111 małoletnich wobec których istniej podejrzenie, że są dotknięte przemocą.
Przypominamy, że:
Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności(…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Kętrzyn: Policjanci przygotowani na ostatni weekend wakacji i początek roku szkolnego. A Ty?
Wakacje dobiegają końca. Ostatni urlopowicze i koloniści wracają do domów. Za kilka dni rozpoczyna się rok szkolny. To co się zmieniło w porównaniu do lat ubiegłych to fakt, że wszystko to odbywa się z epidemią koronawirusa w tle. To co się nie zmieniło, to przygotowanie policjantów do pracy na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w celu zapewnienia spokojnych powrotów do domów i bezpiecznej drogi do szkoły.
Wieczory i poranki za oknami robią się coraz ciemniejsze i chłodniejsze. Z drzew coraz gęściej spadają liście, a z chmur deszcz. To znak, że kończą się wakacje, a jesienna aura – czy to nam się podoba, czy nie – zaczyna dawać znać o swoim rychłym nadejściu.
Niby wszystko jest tak jak co roku, a jednak ze względu na epidemię koronawirusa, trochę inaczej. Ma to również wpływ na działania policjantów, którzy planując działania profilaktyczne i prewencyjne, związane m.in. z przypominaniem dzieciom i młodzieży o bezpiecznych zasadach poruszania się po drogach, muszą poprzedzić je odpowiednim przygotowaniem i zapewnieniem przestrzegania zasad związanych z reżimem sanitarno-epidemiologicznym.
Te zasady muszą być przestrzegane również w trakcie kontroli, jakie przeprowadzać będą policjanci z komórek ruchu drogowego.
W ostatni weekend wakacji policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących m.in. poprzez kontrole prędkości samochodów i trzeźwości kierowców, którzy będą przejeżdżać przez Warmię i Mazury. Kontroli powinni się także spodziewać kierowcy autobusów, które będą rozwozić dzieci i młodzież wracającą z letniego wypoczynku do domów.
A już za kilka dni – 1 września – wraz z początkiem roku szkolnego funkcjonariusze rozpoczną działania kontrolno-prewencyjne i edukacyjne „Bezpieczna droga do szkoły 2020”. Działania te mają na celu kształtowanie prawidłowych zachowań w ruchu drogowym, przede wszystkim u jego najmłodszych uczestników, zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okolicach szkół, placówek wychowawczych i edukacyjnych, a także zapewnienie bezpiecznego transportu dzieci i młodzieży szkolnej.
Nie zostawiajmy przygotowań do jesieni na ostatnią chwilę!
Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy w pierwszej kolejności odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich. Dlatego zadbajmy o to, byśmy my także byli przygotowani na zmiany, jakie nas czekają. Wyciągnijmy z szaf i szuflad odblaski! Wieczorami i o poranku na zewnątrz z każdym tygodniem robi się coraz ciemniej, więc wychodząc o tej porze na drogę miejmy je założone w widocznym dla kierowców miejscu.
Sprawdźmy i przygotujmy swoje samochody do nowego sezonu. Skontrolujmy prawidłowość oświetlenia, funkcjonowanie układów kierowniczego i hamulcowego, zastanówmy się nad wymianą wycieraczek. Wyjeżdżając autem zwracajmy uwagę na warunki drogowe. Woda z deszczu połączona ze spadającymi z drzew liśćmi, na drodze może stworzyć bardzo śliską mieszankę. Zadbajmy o to, by na drodze być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego!
Kętrzyn: Dzielnicowi interweniowali wobec „kucyków” spacerujących ulicami miasta
Policjant wychodzący do służby nigdy nie może być pewien tego, co go na tej służbie czeka, kogo spotka i jaką interwencję przyjdzie mu przeprowadzić. Przekonali się o tym kętrzyńscy dzielnicowi, którzy po sygnale od mieszkańca miasta interweniowali wobec kucyków. Zwierzęta spacerowały ulicami miasta.
Policyjna służba nie raz potrafi zaskoczyć, a każdy dzień przynosi policjantom nowe, czasami zaskakujące wyzwania. Tak też było dzisiaj (28.08.2020), kiedy to oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał nietypowe zgłoszenie, że po ul. Orzeszkowej w Kętrzynie spacerują trzy kucyki. Z przekazanych informacji wynikało, że zwierzęta bez nadzoru kierują się w stronę ul. Kochanowskiego. We wskazane miejsce pojechali dzielnicowi, którzy przy ul. Kochanowskiego zauważyli opisane przez zgłaszającego konie. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren by kucyki z pobocza nie wchodziły na jezdnię oraz włączyli sygnały świetlne by ostrzec innych uczestników drogi aby zachowali ostrożność. Zwierzęta nie pozwalały do siebie podejść i zachowywały się nerwowo, a mundurowi w całej tej sytuacji musieli pamiętać także o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Po chwili na miejsce przybyła również właścicielka kucyków, która poinformowała, że zwierzęta miały uciec z zagrody po zerwaniu „pastucha” . Po interwencji funkcjonariuszy konie trafiły w ręce właścicielki. Ta z kolei został przez policjantów pouczona zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń, który mówi:
„§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”