Dwa miliardy na wymianę „kafloków”. Będzie wsparcie dla gmin
Początek 2022 r. to pora, którą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazuje jako tę, kiedy z rządowego dofinansowania na wymianę źródeł ciepła będą mogli skorzystać właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych. Nowy mechanizm wcielą w życie fundusze wojewódzkie we współpracy z gminami. – Ten ogólnopolski program jest absolutnie niezbędny, ale nie należy z nim czekać do 2022 r., lecz uruchomić go jeszcze jesienią – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
- Polskie miasta nieustannie walczą z zanieczyszczeniami powietrza. Wsparciem w tej walce jest program „Czyste powietrze”, który jednak dedykowano wyłącznie budynkom jednorodzinnym.
- Na wymianę źródeł ciepła gminy mogły niegdyś pozyskiwać dofinansowanie w programie KAWKA, ale po jego likwidacji zostały takiej możliwości pozbawione.
- Na początku 2022 r. NFOŚiGW planuje uruchomienie nowego programu.
Od trzech lat Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzi program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą o nazwie „Czyste Powietrze”. W jego ramach dofinansowane są prace termomodernizacyjne budynku oraz wymiana starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.
Niestety, zakres tego programu ogranicza się tylko do nieruchomości jednorodzinnych a pomija lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych. Podobną sytuację obserwujemy w przypadku innego programu prowadzonego przez NFOŚiGW – ulga termomodernizacyjna. Pozwala on właścicielom na odliczenie od podstawy obliczenia podatku wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego również wyłącznie w budynku jednorodzinnym.
Tymczasem w wielu polskich miejscowościach znajdują się stare, wielorodzinne budynki, w których wydzielone lokale mieszkalne ogrzewają piece na węgiel lub drewno. Właściciele tych lokali nie są często w stanie przeprowadzić ich termomodernizacji – głównie ze względu na brak odpowiedniego wsparcia.
„Czy ministerstwo pracuje nad uruchomieniem programów pomocowych dla właścicieli nieruchomości położonych w budynkach wielorodzinnych? Jeżeli tak, kiedy takie programy zostaną uruchomione oraz jakie działania będą możliwe do zrealizowania w ich ramach?” – pyta grupa posłów w interpelacji poselskiej do ministra klimatu i środowiska.
Jak czytamy w odpowiedzi – program będzie, a jego uruchomienie planowane jest za kilka miesięcy.
„W przygotowaniu jest także program ogólnopolski wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, skierowany do właścicieli lokali mieszkalnych pn. 'Wzrost efektywności energetycznej lokali w budynkach wielorodzinnych’. Rodzaje przedsięwzięć mają obejmować: wymianę indywidualnych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych, wykonanie instalacji co i cwu, wymianę okien i drzwi, wentylację mechaniczną. Obecnie projekt programu jest w trakcie wewnętrznych uzgodnień, a jego wdrożenie planowane jest na koniec 2021 r. i uwarunkowane jest wypracowaniem rozwiązań prawnych oraz zabezpieczeniem środków na ich realizację” – napisał wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska.
Już wiadomo, że ta data nie będzie ostateczna, o czym poinformował na Twitterze Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
źródło: portalsamorzadowy.pl
auta kiedy znikną ? lider alarmu smogowego też jeździ autem i mi smog tworzy i truje ? niech łeb roztrzaska na drzewie z całego serca mu życzę wraz ze swoją rodziną
Kafloki? A co to za śląskie godki?
kiedy Miasto zlikwiduje „kopciuchy” ? Krycha będą auta elektryczne, nie uchowasz pieca
Fundusz odbudowy ? baju,baju
zaczął się sezon palenia w piecach, dziś Skrajna, Poniatowskiego AQI=198 dobre 25, PM2,5=146, dobre 6, trucie na całego a Burmistrz i RM nic nie robi
trzeba podziękować im za pracę