Jeśli myślisz, że nie lubisz powieści historycznych, to nie czytałeś Napiera – tak cytuje The New York Times na okładce pierwszego tomu opowiadania o wielkim królu barbarzyńców Hunie Attyli.

Opowieść jest osadzona w okresie późnego Cesarstwa Rzymskiego, gdzie Rzym jest podzielony na część Zachodnią i Bizancjum. Jest to powieść opowiadająca o początkach Attyli, którego imię tłumacząc na język Hunów oznacza „bicz boży”. Już mimo młodego wieku jest bezwzględny i zdecydowany, ale nie jest przerysowany według wzorca który utrwalił się w naszej kulturze. Nie jest to osobnik owinięty skórą i maczuga, który myśli tylko o grabieżach i podbojach. Napier nadał Attyli wybitną osobowość, która jeszcze dopiero będzie się rozwijała.

Napier będąc historykiem sztuki doskonale nakreślił tło historyczne późnego Cesarstwa oraz obraz Rzymu. Dość odbiega on od wizerunku cudownego, niezwyciężonego i wielkiego Cesarstwa, o jakim można przeczytać w książkach do historii: ten Rzym jest prawdziwie brudny, lubieżny i wulgarny.

Dynamiczna, wielowątkowa opowieść ze świetnymi scenami batalistycznymi, bohaterami z krwi i kości, z własnymi historiami zmyślnie zostali wkomponowani w całą powieść przez co nie jest to książka, która męczy czytelnika, ale włącza syndrom „kolejnego rozdziału”.

Książka warta polecenia, zwłaszcza dla osób, które fascynują się Starożytnym Rzymem. Attyla to pierwsza część trylogii, o której napiszemy wkrótce. Miłego czytania.

Attyla (oryginalny tytuł: Attila)
Autor: William Napier
Data wydania na świecie: 2006r
Data wydania w Polsce: 2009

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *