Bez pobłażania wobec nietrzeźwych za kierownicą

0

Jeden nietrzeźwy kierujący został zatrzymany dzięki właściwej reakcji świadka, który o swoich podejrzeniach poinformował policjantów. Natomiast 68-letnią kierującą bez uprawnień, kętrzyńscy policjanci zatrzymali podczas obsługi zdarzenia drogowego. Kobieta prowadziła samochód mając blisko promil alkoholu w organizmie.

W sobotę (17 sierpnia br.) po godzinie 21.00 oficer dyżurny kętrzyńskiej policji został poinformowany o prawdopodobnie nietrzeźwym kierującym. Zgłaszający bardzo dokładnie określił, w którym kierunku jedzie opisany pojazd. Powiadomieni o tym policjanci natychmiast pojechali we wskazane miejsce i wkrótce przypuszczenia świadka okazały się słuszne. Badanie kierowcy volkswagena wskazało, że ma on blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto 41-latek w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę auta, bowiem obowiązuje go dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Natomiast w niedzielę parę minut po godz. 18:00 kętrzyńscy policjanci ruchu drogowego w trakcie obsługi zdarzenia drogowego w miejscowości Czerniki w gm. Kętrzyn, zwrócili uwagę na niepokojące zachowanie kierującej samochodem marki Microcar. Funkcjonariusze skontrolowali pojazd i sprawdzili stan trzeźwości osoby siedzącej za kierownicą. Okazało się, że 68–latka kierowała autem bez uprawnień, mając blisko promil alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień grozi jej kara grzywny, natomiast za kierowanie w stanie nietrzeźwości kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

PRZYPOMINAMY!

Jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego są właśnie nietrzeźwi kierujący. Takie zachowanie kierującego stwarza bezpośrednie zagrożenie zarówno dla kierowców, pasażerów jak i innych użytkowników dróg. Kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *