GIŻYCKO: 57-latka znęcała się nad partnerem – musi opuścić mieszkanie
Giżyccy policjanci kolejny raz skorzystali z uprawnień jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Funkcjonariusze wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni wobec 57-letniej mieszkanki powiatu giżyckiego, która stosował przemoc wobec swojego partnera.
W poniedziałek (28.03.2022r.) policjanci z Giżycka interweniowali w jednym z mieszkań, gdzie 57-letnia kobieta będąc w stanie nietrzeźwości zachowywała się agresywnie wobec swojego partnera bijąc go po ciele i twarzy. Ponadto mężczyzna oświadczył, że groziła mu nożem mówiąc, że go „zarżnie” dlatego też powiadomił policję w obawie o swoje życie i zdrowie. Policjanci będący na miejscu zdarzenia zatrzymali kobietę i po przewiezieniu do jednostki policji i wykonaniu z nią niezbędnych czynności osadzili kobietę w policyjnym areszcie. Domownicy zostali objęci procedurą „Niebieskiej Karty”, a po analizie całej sytuacji jaka ma miejsce w rodzinnym domu, funkcjonariusze podjęli decyzję o dłuższym odseparowaniu agresorki, aby zapewnić mężczyźnie spokój i bezpieczeństwo. Funkcjonariusze zastosowali wobec kobiety nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Niestosowanie się do wydanego zakazu lub nakazu to wykroczenie zagrożone grzywną, kara ograniczenia wolności lub aresztem. Teraz zespół interdyscyplinarny zajmie się problemem przemocy w rodzinie, podejmie wszelkie działania pomocowe i zapobiegawcze aby w rodzinie nie dochodziło więcej do przemocy i patologii.
Bez wątpienia, kwestie rodzinne to bardzo delikatna sprawa dla każdego z nas. Niestety w wielu domach kłótnie i problemy życia codziennego doprowadzają do przemocy domowej. Paraliżujący strach, bezradność, wstyd, czasem niewiedza, gdzie szukać pomocy powodują, że agresor staje się coraz bardziej pewny siebie i śmiały w swoim działaniu. Czasem rozmowa z policjantem czy psychologiem pomoże wskazać odpowiednią drogę. Będąc osobą dotkniętą przemocą lub jej świadkiem nie bądźmy obojętni na krzywdzące, sprawiające, ból i cierpienie zachowania. Pamiętajmy, brak reakcji na przemoc stanowi niejako jej akceptację.