placek_sesja_sofka1.fot._zofia_kwasiborskapng

fot. Zofia Kwasiborska

W te wakacje, podobnie jak w poprzednich latach, świetne inscenizacje Teatru Jaracza w Olsztynie będzie można zobaczyć w niepowtarzalnej scenerii warmińskich i mazurskich zamków gotyckich. Szykuje się więc prawdziwa gratka dla miłośników teatru, historii i wspaniałej architektury. Warto więc w kalendarzu zarezerwować datę 28 sierpnia, ponieważ na Zamku w Kętrzynie będziemy mogli obejrzeć sztukę: „Plecak z Jednorożcem”.

O sztuce:

Telefon ze szkoły: Wezwanie na rozmowę… Niepokój. Lęk. Niewiadoma. Coś się stało? Może to tylko rutynowa rozmowa, a może to zapowiedź większego problemu, z którym będą musieli zmierzyć się bohaterowie „Plecaka z jednorożcem”?

Młode małżeństwo – Agata i Daniel – stają przed bardzo trudnym rodzicielskim dylematem. Kawałek kolorowego materiału – tytułowego plecaka należącego do ich synka – staje się pretekstem do zweryfikowania całego światopoglądu i strategii społecznych naszych bohaterów. Zostają oni uwikłani w zagmatwaną siatkę odpowiedzialności. Powoli na naszych oczach powstaje emocjonalne tornado, w środku którego znajdują się nasi bohaterowie i tytułowy plecak.

Posiadając dziecko musimy liczyć się z tym, że nie mamy do końca wpływu na to, kim będzie. Natomiast to od nas zależy, czy będziemy je wspierać w decyzjach, które podejmie samo, czy też będziemy starać się je „ukształtować” według własnego wzoru. Nigdy nie wiemy, czy wychowujemy indywidualistę, czy może posłusznego oportunistę? Jednak mimo że większość rodziców stara się za wszelką cenę ochronić w każdej sytuacji swoje dzieci, to czy jest to możliwe? Co, jeśli sytuacja wcale nie jest oczywista? Czasem  nie wiadomo kto zawinił, ani kto jest odpowiedzialny. A może problemu w ogóle nie ma…

Paco Bezzera przygląda się swoim bohaterom bardzo dokładnie, analizuje każdy szczegół, każde możliwe wyjście z tej skomplikowanej sytuacji. „Plecak z jednorożcem” porusza bardzo aktualne, ważne społecznie kwestie, w nieoczywisty, psychologiczny, pełen emocji i niuansów sposób. Społeczeństwo i jego normy zderzają się tutaj z wrażliwością jednostki…

Tłumaczenie : Michał Kurkowski, Maciej Krysz
Reżyseria : Jan Hussakowski|
Scenografia: Paulina Czernek
asystent reżysera: Małgorzata Rydzyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *