MRĄGOWO: XXVIII Festiwal Kultury Kresowej |18-20.08.2023
W najbliższy weekend miasto przywita kresowiaków i entuzjastów kultury na XXVIII Festiwalu Kultury Kresowej. To wyjątkowe wydarzenie, które stało się prawdziwym znakiem rozpoznawczym miasta, przyciągającym szeroką Polonię oraz osoby związane z obszarem Kresów. Festiwal jest swoistym mostem między tymi, którzy opuścili Kresy, a tymi, którzy na nich wciąż trwają. Jest to również święto rodzin kresowych, celebrujące ich wyjątkową więź z językiem i kulturą polską.
W tegorocznej, już 28. edycji, organizatorzy przygotowali bogaty program pełen atrakcji, których centralnym miejscem będzie Mrągowskie Centrum Kultury oraz malowniczy amfiteatr nad jeziorem Czos. Przez trzy dni, od piątku, artyści z Kresów zaprezentują swoje umiejętności, od twórców rękodzieła, poprzez malarzy i literatów, aż po zespoły taneczno-śpiewacze. Kulminacyjnym momentem będzie sobotni koncert galowy.
Wspomnienie Kresów poprzez Sztukę i Rękodzieło
Rozpoczęcie festiwalu zaplanowano na 18 sierpnia, piątek. Na placu PCK o godzinie 16:00 odbędzie się „Mała Gala Kresowa”, podczas której nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu. Występy zespołów, prezentacje rękodzieła i malarstwa, oraz kiermasze stanowią elementy tego wyjątkowego wydarzenia.
Podczas otwarcia na scenie zaprezentują się takie zespoły jak zespół śpiewaczy „Polskie Kwiaty” ze Zdołbunowa, zespół „Melodia” z Centrum Kultury w Nowej Wilejce oraz polsko-ukraiński zespół duet „Rich-Anna”. To jednak nie tylko muzycy będą w centrum uwagi. Twórczość artystów malarzy, takich jak Irena Strilciw, Danuta Lipska czy Irena Mikłaszewicz i Wiktor Wasilewicz z Białorusi, zostanie również zaprezentowana.
Rękodzielnicze arcydzieła nie pozostaną w cieniu. Prace takich artystów jak Myroslava Koziupa czy Vira Shnyt – członków Towarzystwa Kultury Polskiej na Ukrainie, będą mogły być podziwiane na żywo. Cieszyć się będziemy mogli także kunsztem Jaremczyka Maryny czy Ryszardy Kałacz, których rękodzieło od lat zachwyca.
Literatura i Dziedzictwo Kresowe
Sobota, 19 sierpnia, przyniesie kolejne emocjonujące chwile. Na placu PCK o godzinie 11:00 rozpoczną się koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, a także kiermasze. W Mrągowskim Centrum Kultury o godzinie 14:00 zaplanowano spotkanie z twórcami współczesnej literatury kresowej. Autorzy z Litwy, Ukrainy i Białorusi zaprezentują swoje prace, ukazując bogactwo literackiego dziedzictwa regionu.
Podsumowanie i Uroczysta Msza Święta
Niedziela, 20 sierpnia, będzie dniem pełnym refleksji i podsumowań. Kościół Świętego Wojciecha o godzinie 10:30 będzie miejscem uroczystej Mszy Świętej z udziałem zespołów kresowych, która jednocześnie będzie oficjalnym zakończeniem festiwalu. To chwila, w której uczestnicy wydarzenia wspólnie będą oddać hołd kresowej przeszłości oraz celebrować ich wspólną miłość do kultury.
Niezłomni Działacze Kultury
Oprócz bogatego programu artystycznego, festiwal wydobywa na światło dzienne postaci niezłomnych działaczy i twórców. Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, będzie bohaterem wystawy. Jego walka o prawdę i wyrażenie krytyki wobec reżimu Łukaszenki stawia go jako symbol odwagi i zaangażowania w obronie wartości kulturowych.
Koncert Galowy: Owoc Międzynarodowej Współpracy
W sobotę, 19 sierpnia, amfiteatr nad jeziorem Czos o godzinie 17:00 stanie się areną wyjątkowego koncertu galowego. Na scenie pojawią się zespoły wokalne i instrumentalne, reprezentujące różne regiony Kresów. To moment, w którym muzyka i śpiew połączą się, tworząc niezapomniany klimat.
Podczas tegorocznego Koncertu Galowego wystąpią:
- Zespół Wokalny LIBER CANTE z Mińska (Białoruś)
- Bożena Worono z akomponiatorem (solistka urodziła się w Lidzie na Białorusi)
- Zespół dziecięco-młodzieżowy WOŁYŃSKIE SŁOWIKI z Łucka (Ukraina)
- Zespół wokalno-instrumentalny JUREK I PRZYJACIELE z Chmielnickiego (Ukraina)
- Zespół WOŁYŃSKIE ZABAWY z kapelą z Łucka (Ukraina)
- Zespół Pieśni i Tańca ZNAD MERECZANKI (Litwa)
- Polski Zespół Pieśni i Tańca OJCOWIZNA z Wileńszczyzny
- Zespół Pieśni i Tańca Ludowego ZGODA (Litwa)
- oraz gościnnie Zespół Wokalny SUKCES
UWAGA! Koncert jest biletowany
Kresowa Tradycja w Centrum Uwagi
XXVIII Festiwal Kultury Kresowej to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko celebruje kresową tradycję, ale również łączy ludzi z całego świata wokół wspólnego dziedzictwa. To okazja do spotkania, wymiany doświadczeń i podtrzymania miłości do kultury, języka i historii Kresów. Wydarzenie to oddaje hołd przeszłości i inspiruje do przekazywania tej wielokulturowej spuścizny przyszłym pokoleniom.