REGION: Marcin Kuchciński marszałkiem województwa na kadencję 2024-2029
Na wznowionej po tygodniowej przerwie sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego poznaliśmy marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Pozostał nim Marcin Kuchciński, który pełni tę funkcję od listopada 2023 roku.
W tajnym głosowaniu wojewódzcy radni zdecydowali, że Marcin Kuchciński pozostanie marszałkiem województwa na kadencję 2024-2029. Uzyskał 19 głosów, co daje wymaganą bezwzględną większość. Tym samym pokonał zgłoszoną przez klub PiS kandydatkę na marszałka, byłą senator – Małgorzatę Kopiczko (zdobyła 11 głosów). Marcin Kuchciński jest marszałkiem województwa od listopada 2023 roku.
– Stawiam na zrównoważony rozwój naszego regionu, ponieważ zależy mi, by z owoców tego rozwoju mogli korzystać wszyscy ludzie tu mieszkający – mówi marszałek województwa. – Niezmienne pozostaje też moje otwarcie na dialog. Zamierzam kontynuować rozmowy ze wszystkimi kluczowymi dla przyszłości regionu środowiskami – w tym organizacjami społecznymi, przedsiębiorcami, światem akademickim oraz samorządowcami.
Marszałek zwrócił też uwagę, że myślą nadrzędną obecnej kadencji jest wyjście naprzeciw potrzebom mieszkanek i mieszkańców naszego regionu.
– Dlatego przed nami inwestycje w programy profilaktyczne i w placówki zdrowia, bo to niezmiernie ważne, by dostęp do lekarzy był jak najłatwiejszy i by nasi pacjenci nie musieli wyjeżdżać poza województwo w poszukiwaniu pomocy. Zadbanie o mieszkanki i mieszkańców to także dostęp do kultury oraz do nowoczesnej edukacji, która zapewni wiedzę i umiejętności niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie. To także walka z wykluczeniem komunikacyjnym, bo miejsce urodzenia nikogo nie powinno już na starcie skazywać na gorsze życie.
Wśród innych kluczowych zadań do zrealizowania wymienił także m.in. wspieranie powstawania nowych miejsc pracy, tworzenie przez samorząd sprzyjających warunków do prowadzenia biznesu, aktywną promocję oferty gospodarczej regionu, przyciąganie inwestorów zewnętrznych, a także inwestycje w sektorze turystyki oraz w szeroko rozumianą infrastrukturę i cyfryzację.
– Tak zakreślone kierunki działań realizowane będą przede wszystkim w oparciu o fundusze europejskie – dodaje Marcin Kuchciński. – Jest moją ambicją, by jak najszybciej udostępnić te środki instytucjom, organizacjom i firmom z regionu. Chcę, by te europejskie pieniądze pracowały na rzecz regionalnej gospodarki. Podobnie jest w przypadku Krajowego Planu Odbudowy. Uczynię wszystko, by do województwa warmińsko-mazurskiego trafiło jak najwięcej pieniędzy.
Poznaliśmy również pozostałych członków zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. Radni 18 głosami „za“ ponownie wybrali Sylwię Jaskulską na wicemarszałkinię województwa. Drugą wicemarszałkinią została Katarzyna Sobiech z Pisza, która uzyskała 19 głosów.
Do pięcioosobowego składu zarządu wszedł też elblążanin Robert Turlej, który objął funkcję członka zarządu województwa. Uzyskał 20 głosów. Stanowisko drugiego członka zarządu utrzymała Maria Bąkowska (poparcie 19 radnych).
Radni wybrali również przewodniczącego sejmiku województwa, którym został Bogdan Bartnicki. Dotychczasowy członek zarządu województwa, zastąpił na tym stanowisku Bernadetę Hordejuk. Kandydaturę Bogdana Bartnickiego poparło 18 z 30 wojewódzkich radnych. Podczas sesji radni wybrali także wiceprzewodniczących sejmiku. Zostali nimi: Marek Chyl, Zbigniew Homza i Rafał Wilczek.
Sylwetki członków zarządu województwa i przewodniczącego sejmiku:
Marcin Kuchciński (marszałek województwa):
Ukończył studia na kierunku ochrona środowiska i rybactwa śródlądowego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Długoletni pracownik sektora prywatnego. Był dyrektorem Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zasiadał także w Radzie Inwestycyjnej Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Doświadczony samorządowiec naszego regionu. Swoją służbę publiczną rozpoczął jako radny miasta Olsztyn latach 2006-2015. 2 listopada 2015 został wybrany do zarządu województwa warmińsko-mazurskiego V kadencji. W 2018 uzyskał mandat radnego sejmiku warmińsko-mazurskiego VI kadencji. 4 grudnia 2018 wybrany wicemarszałkiem województwa, odpowiedzialnym m.in. za sprawy infrastruktury, geodezji, ochrony zdrowia, zamówień publicznych, administracji i obsługi urzędu oraz dróg wojewódzkich. Odpowiedzialny również za rozwój strategicznej inwestycji województwa czyli Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. 7 listopada 2023 został wybrany marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Mąż Eweliny, ojciec Oli i Niny. Miłośnik sportu, biegania oraz zdrowego trybu życia. Zapalony żeglarz i wędkarz. Były siatkarz klubu AZS Olsztyn.
Sylwia Jaskulska (wicemarszałkini województwa)
Jest doświadczonym samorządowcem. Pierwsze kroki tej ścieżki zawodowej stawiała w samorządzie gminnym, następnie była wicestarostą powiatu szczycieńskiego. Od 10 lat zasiada w zarządzie województwa. Przez ten czas udowodniła swoją skuteczność realizując wiele ważnych, ale również trudnych przedsięwzięć, jak budowa ostatniej mili internetu szerokopasmowego, uporządkowanie obszarów chronionego krajobrazu, porządkowanie zasad działalności sieci żywności regionalnej. Jako członkini zarządu województwa nadzorowała instytucje kultury i placówki oświatowe czy w ostatnich miesiącach departament zdrowia. Dzięki zaangażowaniu wicemarszałek Jaskulskiej poprawił się dostęp do badań profilaktycznych dla kobiet. Również z jej inicjatywy zostały zainicjowane badania spirometryczne dla strażaków ochotników. Wspierała także program dofinansowania badań in vitro. Aktualnie pracuje nad powstaniem Regionalnego Centrum Zdrowia Kobiet.
Katarzyna Sobiech (wicemarszałkini województwa):
Absolwentka Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie oraz Socjologii na Uniwersytecie Białostockim. Od prawie 9 lat dyrektorka Piskiego Domu Kultury, w którym pozyskuje środki i realizuje projekty społeczne, kulturalne ale też projekty inwestycyjne takie jak: remont amfiteatru przy PDK oraz modernizacja i rozbudowa Piskiego Domu Kultury. Kieruje również Piskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Jest członkinią i współzałożycielką bardzo prężnie działającego Stowarzyszenia Kobieta Na Plus. Aktualnie członkini, a wcześniej przewodnicząca rady organizacji pozarządowych powiatu piskiego. Jest aktywistką i społeczniczką, od wielu lat szefową Piskiego Sztabu WOŚP, a także wolontariuszką Warmińsko-Mazurskim Centrum Praw Kobiet. Prywatnie mężatka i mama 16-letniego Maksymiliana.
Robert Turlej (członek zarządu województwa):
Absolwent Politechniki Gdańskiej wydziału Elektronika Telekomunikacja Informatyka w zakresie informatyki w medycynie. Po skończeniu studiów przez kilka lat pracował jako nauczyciel w szkole policealnej. W 2008 roku rozpoczął pracę w Biurze Rektora ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu (obecnie Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu). Przez ostatnie lata zajmuje się zagadnieniami marketingu i promocji uczelni będąc pracownikiem Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą ANS w Elblągu.
Z samorządem związany od 2010 roku. Radny VI, VII i VIII kadencji Rady Miejskiej w Elblągu. Wieloletni przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, członek rady społecznej Szpitala Miejskiego w Elblągu, a także przedstawiciel Elbląga w Związku Miast Bałtyckich.
Organizator wielu projektów i akcji społecznych dla mieszkańców Elbląga. Propagator zrównoważonej mobilności miejskiej, rozwoju transportu publicznego i tworzenia bezpiecznych i przyjaznych przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Miłośnik nowych technologii, produktów regionalnych i turystyki rowerowej.
Maria Bąkowska (członkini zarządu województwa):
To doświadczona samorządowczyni i urzędniczka, która od lat z zaangażowaniem działa na rzecz Warmii i Mazur. Jako członkini zarządu województwa nadzoruje m.in. kwestie edukacji, kultury oraz turystyki i sportu. Karierę zawodową rozpoczęła w 2007 roku na stanowisku dyrektora biura wojewody warmińsko-mazurskiego. W 2015 roku objęła funkcję sekretarza powiatu olsztyńskiego. Maria Bąkowska posiada wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu pedagogiki społecznej, a także ukończyła studia podyplomowe z zarządzania przedsiębiorstwem. Angażuje się w działalność na rzecz kobiet. Koordynowała organizację pomocy dzieciom powodzian oraz innym poszkodowanym w trudnych sytuacjach życiowych. Za swoją działalność otrzymała m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznaczenie za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego oraz liczne wyróżnienia i odznaki honorowe przyznawane przez organizacje społeczne.
Bogdan Bartnicki (przewodniczący sejmiku):
To samorządowiec z ponad trzydziestoletnim stażem. Radny pierwszej kadencji rady gminy Ostróda. Był pierwszym przewodniczącym rady gminy Ostróda po przemianach ustrojowych w 1989 roku. W tym czasie pracował m.in. Stacji Hodowli Roślin w Szyldaku. Następnie Agencja Nieruchomości Rolnych (przekształcony w Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).
Radny pierwszej kadencji rady powiatu ostródzkiego w latach 1999-2003. Pełnił też obowiązki wójta gminy Ostróda, a w 2013 roku rozpoczął pracę w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Był zastępcą dyrektora Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Następnie Departamentu Obszarów Wiejskich i Rolnictwa oraz dyrektorem Departamentu Infrastruktury i Geodezji. Od listopada 2023 roku członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Brawo Panie Homza.Gratulacje.