MAGNAMASURIAXD (26)

Od 14 do 15 listopada odbędzie się w Olsztynie konferencja podsumowująca obchody Roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach pt. „Kant i jego czasy”. Podczas dwudniowego wydarzenia wstęp na zaplanowane odczyty, prelekcje czy wystawy będzie wolny.

Pod koniec ubiegłego roku sejmik województwa warmińsko-mazurskiego ustanowił 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii  i Mazurach, kiedy to przypada 300. rocznica urodzin słynnego filozofa z Królewca.  W stanowisku sejmiku napisano m.in. „…Społeczność Warmii   i Mazur ma wszelkie podstawy, by pełnymi garściami czerpać z filozoficznego dorobku Immanuela Kanta, gdyż jego wczesny umysł kształtowały Królewiec, Jarnołtowo i Gołdap. Czteroletni pobyt młodego Kanta jako prywatnego nauczyciela w majątku Fryderyka von Hülsena w Jarnołtowie oraz jego wizyta u przyjaciela generała von Lossow w Gołdapi, która była najdłuższą podróżą jaką podjął w swoim życiu, bezsprzecznie przyczyniły się do ukształtowania późniejszych postaw i myśli wybitnego filozofa, o czym niejednokrotnie mówił przywołując podczas wykładów z pedagogiki obrazy i wspomnienia z czasów swej pracy jako nauczyciela w Jarnołtowie…”

Konferencja podsumowująca obchody Roku Immanuela Kanta jest pomyślana jako spotkanie z osobą, filozofią, czasami i miastem królewieckiego myśliciela. Inauguracja uroczystości odbędzie się w czwartek  14 listopada o godz. 10:45 w Auli. im. Anny Wasilewskiej przy ul. Kościńskiego 11 w Olsztynie. W programie m.in. wystąpienia okolicznościowe, referaty naukowe, prezentacje oraz minirecital jazzowy. Wyświetlony zostanie także film pt. „Co z tym Kantem”, ukazujący najważniejsze wydarzenia związane z rokiem obchodów. We foyer auli zostanie zaprezentowana wystawa  sztuki wizualnej autorstwa Agnieszki Markowicz pt. „Sąd Kanta/Verstand”. Również w Archiwum Państwowym w Olsztynie będzie można obejrzeć wystawę związaną z postacią słynnego filozofa pt. „Królewiec – Albertyna – Kant”. Okolicznościowa wystawa pt. „Gołdap i ludzie w czasach Kanta” będzie także do obejrzenia w Bibliotece Publicznej w Gołdapi.

Drugiego dnia konferencji, w piątek 15 listopada, od godz. 10.00 na cykl referatów pt. „Kant i jego czasy. Wczoraj i dziś” zaprasza Archiwum Państwowe w Olsztynie. Także od godz. 10.00 rozpoczną się wydarzenia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. W programie: referaty, warsztaty oraz wystawa.

Immanuel Kant (22.04.1724-12.02.1804) przez całe swoje życie związany był z Królewcem. Jednymi z nielicznych miejsc, które odwiedził, są Gołdap oraz Jarnołtowo (powiat ostródzki). W Gołdapi znajduje się pomnik Immanuela Kanta, a w Jarnołtowie tablica i rzeźba przedstawiająca filozofa.

Światową sławę przyniosły Kantowi trzy najważniejsze dzieła, tworzące system krytyczny: Krytyka czystego rozumu (Kritik der reinen Vernunft, 1781); Krytyka praktycznego rozumu (Kritik der praktischen Venunft, 1788) i Krytyka władzy sądzenia (Kritik der Urteilskraft, 1790).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *