REGION: Ruszyła instalacja bariery elektrycznej na granicy z Rosją

4

18 kwietnia br., ruszyła instalacja bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. Wykonawca, po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Straż Graniczną dokumentacji projektowej, rozpoczął prace w rejonie Placówek SG w Bezledach i Sępopolu.

Pierwsze roboty w pasie drogi granicznej to posadowienie słupów kamerowych oraz instalacja kabli zasilających i transmisyjnych. Budowa bariery elektronicznej potrwa do 30 września br. i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską (o długości 199 km). Na 12 odcinkach funkcjonalnych zostanie zainstalowanych około 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.

Wykonawca, firma TELBUD S.A, równolegle prowadzi roboty związane z budową Centrum Nadzoru w Kętrzynie (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), miejsca do całodobowej obsługi bariery elektronicznej. Znajdzie się tam 12 stanowisk operatorskich.

Na wykonanie wszystkich prac zaplanowanych w ramach podpisanej 9 grudnia 2022 r. umowy zakontraktowano kwotę ponad 373 mln zł (w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych, priorytetowych odcinkach granicy).

Celem realizacji inwestycji jest zapewnienie wykrywania wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania tego zabezpieczenia zagwarantują zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej, a także rozpoznawanie i identyfikację zagrożeń oraz zatrzymanie ich sprawców, jak również pozwolą na gromadzenie materiału dowodowego.

Budowa bariery elektronicznej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r. Ustawa określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, takie rozwiązanie z kolei stworzyło podstawy prawne, które umożliwiają szybkie i efektywne wykonanie inwestycji.

4 thoughts on “REGION: Ruszyła instalacja bariery elektrycznej na granicy z Rosją

  1. To państwo wprowadza najnowsze technologie do ochrony granicy a były ZOMO-wiec dalej w straży? Musi mieć dobrą barierę podtrzymającą?

    1. – sie przejmujesz jednym starym pieskiem co kiedyś aportował sowietom
      a teraz aportuje jankesom, zresztą tak mu każą lepsze burki z budy nad Wisłą…
      – problem nasz, nas szlachetnych honorowych rozmodlonych miłosiernych Polaków jest to, że te sprzedajne kundle, najczęściej koszerne, z partyj, z kościołów, ze służb, z urzędów i z mediów zdechłyby ze strachu gdyby nie miały jakiegokolwiek pana nad sobą. No, patrz jakie one mocne w gębie, jakie posłuszne, jak same sobie kojec grodzą, powtarzają „dla Polaków” – jakby byli kimś innym, nie mówią Naród…
      – P.s. A jeśli, Obywatelu, chciałbyś pomyśleć a nie chichotać nad swym losem – googlaj, yutubuj: konfederacja – są szanse, być panem u siebie.

  2. Ja zwykle rodzi się pytanie po co się wydaje te setki milionów złotych? Nikt się o to Polaków nie pyta, nikt tego ludziom nie tłumaczy. Jeżeli były jakieś problemy na granicy Pol-Ros. to dlaczego się o tym nie mówi? Być może jest to zasadna inwestycja w świetle tego co zrobił prezyd. Łukaszenko na granicy z Polską? Ale chciałoby się usłyszeć jakieś sensowne argumenty, zwłaszcza że nasze władze samorządowe zabiegały o nowe przejście graniczne w Michałkowie i że tak pięknie rozkręcał się z pożytkiem dla wszystkich tzw. mały ruch graniczny.

  3. My o problemie budowy zapory na granicy wschodniej z obwodem Kaliningradzkim a co sie dziej w SM Pionier? Termin minął z dniem 31.03.2023 r dot. naliczenia stawek za CO a Książek z Nahorną co robi?
    Jak widzę to obecna Rada Nadzorcza nie reprezentuje nas spółdzielców a powinna wyciągnąć konsekwencje wobec Zarządu a nawet obniżyć uposażenie miesięczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *