SM PIONIER: Jak oszczędzać ciepło?
Szanowni Państwo,
Oszczędzając ciepło zmniejszamy koszty ogrzewania. Według wyliczeń ekspertów Politechniki Warszawskiej zmniejszenie temperatury o jeden stopień pozwala obniżyć rachunki o około 5-8 %.
Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę, w zależności od wilgotności powietrza, aktywności fizycznej, wieku, płci, uwarunkowania genetycznego. Jednak zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach pogarsza nasze samopoczucie, sprawia, że stajemy się bardziej ospali. Wzrasta też podatność na infekcje, co jest spowodowane wysuszeniem śluzówek odpowiedzialnych za usuwanie z naszego nosa i gardła wirusów i bakterii. Zbyt suche powietrze to także swędząca skóra, piekące oczy i suchy kaszel.
Dlatego warto przestrzegać zalecanych temperatur dla poszczególnych pomieszczeń: pokój dzienny i dziecięcy: 20-22 0C, sypialnia: 16-18 0C, kuchnia: 17-19°C, łazienka: 22-24°C.
Obniżenie temperatury ma dobry wpływ na zdrowie, zapobiega wysuszaniu powietrza, a w konsekwencji stanom zapalnym gardła, chorobom dróg oddechowych.
Nie trzeba marznąć, aby rozsądniej korzystać z ciepła. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania należy zachować odpowiednią temperaturę i zastosować się do sprawdzonych zasad:
Nie należy zasłaniać kaloryfera meblami. W czasie okresu grzewczego należy zmienić firanki i zasłony na krótkie, aby ciepłe powietrze ogrzewało pomieszczenie, a nie okna. Nie należy suszyć prania na kaloryferze. Zastosowanie ekranów zagrzejnikowych zmniejsza koszty ogrzewania.
Zalecane jest kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach. Obniżamy temperaturę, gdy jej nie potrzebujemy.
W pustym pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, nie ma potrzeby nadmiernego ogrzewania.
Korzystajmy ze sprawnych grzejników. Okresowo sprawdzajmy czy nie są zapowietrzone.
Wietrzymy pomieszczenia krótko, ale intensywnie. Najkorzystniejsze jest przewietrzenie pomieszczenia poprzez otwarcie okna na 10-15 minut (przy zakręconym zaworze termostatycznym). Następuje w tym czasie pełna wymiana powietrza bez nadmiernego wyziębiania pomieszczenia.
Szanujmy również ciepło w pomieszczeniach ogólnego użytku: w klatkach schodowych, piwnicach, pralniach. Prosimy o zamykanie drzwi i nie otwieranie okien bez wyraźnej potrzeby.
Przypominamy, że instalacje centralnego ogrzewania w Państwa mieszkaniach wyposażone są w grzejnikowe zawory z głowicami termostatycznymi, którymi należy regulować dopływ czynnika grzewczego do lokalu.
Racjonalne korzystanie z zaworów termostatycznych, w tym zamykanie dopływu ciepła do grzejnika w słoneczne, cieplejsze dni, pozwala utrzymać komfort cieplny w mieszkaniu, a jednocześnie zaoszczędzić duże ilości energii cieplnej w całym budynku.
Na pokrycie kosztów dostawy energii cieplnej użytkownicy lokali mieszkalnych wnoszą w ciągu roku miesięczne opłaty zaliczkowe. Koszty ogrzewania budynku, wynikające z faktur dostawcy ciepła (KOMEC, KORPEC, EM-PLUS) są rozliczane na lokale na podstawie regulaminu. Koszty utrzymania mieszkań, w tym koszty dostawy energii cieplnej, zależą w dużym stopniu od sposobu ich użytkowania przez mieszkańców.
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Pionier w Kętrzynie
Ogłoszenie zamieszczone przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Pionier w Kętrzynie