Śmierć Jana Kozikowskiego – Pożegnanie niezwykłego scenografa i aktora
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci Jana Kozikowskiego, utalentowanego scenografa i aktora, który odszedł od nas zbyt wcześnie. Jego odejście stanowi wielką stratę dla polskiej scenografii i świata teatru. Janek, pochodzący z Kętrzyna, urodził się w 1971 roku i pozostawił po sobie niezapomniane dzieła sztuki.
Rozpoczął swoją artystyczną podróż studiami aktorskimi w PWST w Warszawie. Już w trakcie nauki zdołał zagrać w kilku spektaklach i filmach, zyskując uznanie publiczności i krytyków. Jego talent i pasja do tworzenia przeniosły go także do Katedry Scenografii ASP w Warszawie, gdzie doskonalił swoje umiejętności. To właśnie w tej dziedzinie skupił swoje zainteresowania i wniósł wyjątkowy wkład.
Janek Kozikowski zyskał uznanie jako ceniony scenograf, współpracujący z różnymi teatrami, głównie w Warszawie, ale również w innych miastach, takich jak Opole, Kraków, Łódź, Gniezno czy Kalisz. Projektował scenografie i kostiumy zarówno dla filmów, jak i teatrów telewizji, wnosząc swoją niepowtarzalną wizję artystyczną.
Przez wiele lat Janek pracował w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie przygotował scenografię do czterech wyjątkowych spektakli. Jego twórczy wkład można podziwiać w przedstawieniach takich jak „Paragraf 22” Josepha Hellera w reżyserii Tomasza Obary (2005 rok), „Kurki wodnej” Witkacego w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego (2018 rok), „Panien z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego (2019 rok) oraz „Wroga publicznego” Istvana Tasnadiego w reżyserii Zbigniewa Brzozy (2020 rok). Jego scenografie nie tylko wzbogaciły te spektakle, ale również wniosły nowe, fascynujące wymiary do interpretacji tych znanych dzieł.
Uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami za swoje wybitne projekty. Jego praca nad scenografią do „Matki Joanny od Aniołów” została nagrodzona między innymi na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych oraz I Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. Te nagrody stanowią wyraz uznania dla jego kreatywności, precyzji wykonania i zdolności do tworzenia nastrojowych i niezwykłych przestrzeni scenicznych.
Janek odszedł od nas 6 maja, ale jego twórczość będzie trwać wiecznie. Jego niezwykłe scenografie nadal będą zachwycać i poruszać widzów, pozostawiając nieśmiertelny ślad w historii polskiego teatru. Pamiętajmy o nim jako o artysty, który z oddaniem i talentem wpisał się w historię scenografii i teatru, pozostawiając niezatarte piętno na polskiej scenie artystycznej. Niech spoczywa w wiecznym pokoju.
W tych trudnych chwilach składamy najszczersze kondolencje rodzinie Janka Kozikowskiego oraz wszystkim jego bliskim. Niech znajdą siłę w pięknych wspomnieniach i wiedzą, że jego dziedzictwo artystyczne pozostanie z nami na zawsze. Jego twórczość będzie nadal inspiracją dla kolejnych pokoleń scenografów i aktorów, którzy będą kontynuować jego pasję i wizję teatru.