MAGNAMASURIAXD (82)

17 i 18 sierpnia, Sorkwity staną się centrum kultury mazurskiej. Po raz trzynasty odbędzie się tutaj Festiwal Kultury Mazurskiej, który każdego roku przyciąga licznych mieszkańców regionu, turystów oraz sympatyków folkloru. To wyjątkowe dwudniowe święto oferuje bogaty program, pełen muzyki, warsztatów i lokalnych tradycji.

Festiwal Kultury Mazurskiej stał się stałym punktem w kalendarzu imprez gminy Sorkwity. Jest to doskonała okazja do wspólnego dbania o dziedzictwo kulturowe regionu, przypomnienia jego historii oraz promocji Mazur. Impreza przyciąga nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także turystów z całej Polski, co sprzyja popularyzacji regionalnej kultury.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 17 sierpnia, w Stodole przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sorkwitach. Tam odbędą się wykłady poświęcone historii Mazur. Wśród prelegentów znajdą się wybitni specjaliści: prof. dr hab. Andrzej Sakson, dr Martyna Siudak, Aleksander Puszko z Muzeum Mazurskiego w Owczarni oraz Anna Wysuwa-Szefler i Jolanta Hellis z Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie. W przerwach między prelekcjami wystąpią lokalne zespoły, m.in. Zespół Bis Canto oraz Izabela Matwiejczyk.

Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla rodzin. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w grze terenowej „W poszukiwaniu skarbu Kłobuka”, obejrzeć spektakl Małego Teatru Ilustracji oraz uczestniczyć w ognisku z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Kwiaty Jesieni z UTW Mrągowo.

Niedziela, 18 sierpnia, zapowiada się równie atrakcyjnie. Na scenie plenerowej przy Szkole Podstawowej w Sorkwitach wystąpią liczne zespoły, w tym Zespół Pieśni i Tańca “Korotowo”, Warnijsko Kapela, Zespół Sukces, Folk Kapela oraz gwiazda festiwalu – zespół Zarażeni Folkiem. Solistki Maja Krysiak, Renata Kurkowicz, Zuzanna Szczepuch i Eliza Skoniecka również zaprezentują swoje umiejętności.

Dla miłośników rzemiosła i tańca przygotowano pokaz snycerstwa z możliwością wspólnego malowania rzeźby Kłobuka Mazurskiego, naukę tańców dawnych z Mrągowską Rotą Zaciężną oraz możliwość wydrukowania festiwalowej grafiki metodą sitodruku.

Podczas festiwalu będzie można uczestniczyć w warsztatach garncarskich i tkackich, malować wzory mazurskie na szkle, drewnie i kamieniach, tworzyć motanki, wianki oraz ozdobne miotełki. Dla najmłodszych przygotowano zabawy ludowe, w tym rzeźbienie w mydle, ozdabianie słomianych kapeluszy, strzelanie z łuku oraz szkocką piechotę.

Nie zabraknie również jarmarku regionalnego rzemiosła artystycznego oraz stoisk kulinarnych przygotowanych przez sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich i Klub Seniora Sorkwity+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *