W sobotę 10 kwietnia 2021 – na lotnisku Kętrzyn Wilamowo!

11

W 2020 r zamierzenia wyjątkowej uroczystości w asyście kompanii honorowych , orkiestry wojskowej , pocztów sztandarowych i szczególnych gości dla upamiętnienia 10-tej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem , niestety zniweczyła już wtedy nie zaproszona na uroczystości epidemia koronawirusa.

COVID-19 rozpanoszył się i nadal nas nie opuszcza nas komplikując przygotowanie do 11-stej edycji Apelu Pamięci … ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Jednak nie dopuściliśmy do osamotnienia jedynego na lotnisku i pierwszego w Polsce obelisku upamiętniającego ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Dostosowując się do rządowych ograniczeń w okresie trzeciej fali nasilenia pandemii, w bardzo skromnej reprezentacji lokalnych władz, z należny szacunkiem oddano hołd ofiarom!

Na  budynku z wieżą kontroli lotów i na masztach lotniska Wilamowo powiewały biało-czerwone  flagi , przy obelisku białe i czerwone znicze a obok  tablica z ekspozycją zdjęć z z odsłonięcia obelisku i dotychczasowych uroczystości, podkreślając tym  szczególność dnia i obchodzonego wydarzenia.

O godzinie 8.30 pełna gotowość dla uczestników uroczystości. Zgodnie z wcześniejsza zapowiedzią na lotnisko przybyli:  Pan Aleksander Socha –Wicewojewoda Warmińsko Mazurski, Pan Andrzej Pężiński – Pełnomocnik Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego,  Pan Michał Kochanowski -Starosta Kętrzyński , Wiceburmistrz Miasta Kętrzyn , Wójt Gminy Barciany, Pan Paweł Bobrowski – Wójt Gminy Kętrzyn, Pan Marek Olszewski – Wójt Gminy Srokowo, delegacja Muzeum Dywizjonu 303  oraz Ksiądz Dziekan Stanisław Majewski i Ksiądz ppor.SG Paweł Siebiesiewicz w imieniu duchownych wszystkich wyznań w Kętrznie.

Realizując pewną tradycję o 08.41 zaprzyjaźniona ekipa OSP przejmującym głosem syreny wozu strażackiego przez minutę obwieściła symbolicznie godzinę katastrofy. Następnie odsłuchano hymnu  Polski a tekście jak każdy z nas pamięta „ Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy …”  którego słowa i melodia  dodatkowo  podkreślały szczególność wydarzenia i narodową symbolikę tej uroczystości.

Następnie duchowni: ksiądz Dziekan Stanisław Majewski i ksiądz ppor. SG Paweł Siebiesiewicz (również kapelan W-MO SG) stając przed okolicznościowym obeliskiem wypowiedzieli  specjalną modlitwą  , w intencji ofiary  Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich  towarzyszących  Panu Prezydentowi osób , które zginęły 11 lat temu pod Smoleńskiem.

Po zakończeniu modlitwy Ks. Stanisław Majewski i Ks.Paweł Siebiesiewicz w rytmie tremolo na perkusji złożyli  wiązanki kwiatów a następnie  Wicewojewoda  Aleksander Socha,  Pełnomocnik Marszałka Andrzej Pęziński, Starosta Michał Kochanowski,  Wiceburmistrz  Miasta Kętrzyn, Wójt Gminy Barciany, Wójt Paweł Bobrowski , Wójt Marek Olszewski , delegacja Muzeum Dywizjonu 303 oraz Stanisław Tołwiński w imieniu Aeroklubu Krainy Jezior i  Fundacji Military Park, który również skonfigurował  białe i czerwone znicze w literę  „V”   obejmując tym złożone pod obeliskiem wiązanki kwiatów.

Uroczystość zakończyło odsłuchaniem utworu „Cisza” w przejmującym wykonaniu solisty na trąbce.                             

Kończąc relację z tej symbolicznej uroczystości , pragnę podziękować  władzom Województwa Warmińsko – Mazurskiego, a w szczególności Panu wojewodzie Arturowi Chojeckiemu i Panu marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi za desygnowanie przedstawicieli z pięknymi wieńcami oraz reprezentującym lokalne samorządy:  Staroście Michałowi Kochanowskiemu, Wiceburmistrzowi Miasta Kętrzyn i  Wójtom: Marcie Kamińskiej, Pawłowi Bobrowskiemu, Markowi Olszewskiemu za osobisty udział w uroczystości  i złożenie okolicznościowych wiązanek kwiatów.

Zarząd AKJ

11 thoughts on “W sobotę 10 kwietnia 2021 – na lotnisku Kętrzyn Wilamowo!

  1. Szanowny Panie Redaktorze. Moja uwaga by Pan nie segregował ludzi na lepszych i gorszych. Ma to miejsce w tym artykule kiedy wymieniając z nazwiska i imienia uczestników uroczystości pominął Pan domyślam się że celowo nazwisko wiceburmistrza Kętrzyna i Wójta Gminy Barciany. To jedynie świadczy o Pańskiej antypatii do tych osób, gdzie rolą dziennikarza należy być obiektywnym. To tak na przyszłość ku pamięci. Tak na marginesie Oni mi są obojętni.

    1. Do Mieszkańca. Jak już musisz zwrócić uwagę redaktorowi, to trzeba czytać dokładnie. Nie wymieniono także nazwisk delegacji Muzeum Dywizjonu 303. co dla Ciebie widzę już nie miało znaczenia. Czy to świadczy o Twojej antypatii do nazwisk członków delegacji Muzeum Dywizjonu 303?

  2. Jeżeli chce Pan mieć wolne wystarczy odstąpić od cenzurowania komentarzy i dać możliwość swobodnego wypowiadania się ludziom .

    1. Za dużo idzie tutaj obraźliwych komentarzy we wszystkich kierunkach i nie chce za nie być pociągany do odpowiedzialności

      1. Ale też nie można tylko dopuszczać komentarze spolegliwe i sprzyiające Panu i pańskim artykułom. Owszem zgadzam się z Panem że obrażliwe trzeba „odsiewać” ale też każdy odpowiada za swoje wypowiedzi, świadczyć o tym mogą różne widoczne procesy o naruszenie dóbr osobistych.

  3. Bardzo dobrze, że odsiewane są wpisy. Jak ktoś chce szerzyć propagandę obecnej władzy w mieście to niech pisze w TK

  4. I bardzo dobrze że Pan redaktor nie wymienia te osoby które przez pomyłkę znalazły się w lokalnej polityce.
    Jak chcą uprawiać polityke to niech lecą do bankruta łysego..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *