WAŻNY TEMAT: Zmiany administracyjne w powiecie kętrzyńskim od stycznia 2025 roku

3
WAŻNY TEMAT (15)

Z początkiem stycznia 2025 roku na mapie Polski wprowadzono znaczące zmiany administracyjne. Dotyczą one nie tylko likwidacji niektórych nazw miejscowości, ale również zmian ich charakteru i nazewnictwa. Decyzje te, podjęte przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, są efektem corocznej aktualizacji mającej na celu uporządkowanie ewidencji gruntów i budynków oraz dostosowanie map do rzeczywistego stanu zamieszkania i użytkowania terenów.

W powiecie kętrzyńskim zmiany objęły kilka miejscowości w gminie Korsze. Z mapy zniknęły nazwy dwóch osad: Dąb i Góra, które od dawna pozostawały opuszczone i nie były już uwzględniane w obiegu urzędowym. W ich przypadku decyzja o zniesieniu nazw była naturalnym następstwem braku aktywności społecznej i gospodarczej na tym terenie.

Dodatkowo, osada Gnojewo, także zlokalizowana w gminie Korsze, zmieniła swoją nazwę na Grycewo. Ta modyfikacja ma na celu uporządkowanie nazewnictwa i lepsze odzwierciedlenie historii oraz tożsamości lokalnej tego miejsca.

Zmiany w powiecie kętrzyńskim to część szerszego procesu obejmującego całe województwo warmińsko-mazurskie, gdzie zniesiono łącznie 14 nazw miejscowości. W większości przypadków decyzje wynikają z opuszczenia terenów lub włączenia ich do większych jednostek administracyjnych. Takie działania pozwalają na aktualizację danych geodezyjnych i ułatwienie pracy administracji lokalnej.

3 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Zmiany administracyjne w powiecie kętrzyńskim od stycznia 2025 roku

  1. Czas na procedurę zmiany nazwy Kętrzyn na historycznie poprawną Rastembork. Wojciech Kętrzyński moglby pozostać patronem miasta.

  2. – Rastembork?… przeminęło z wiatrami komuny i z postkomuny zwanej solidarnością, przy aplauzie wykształciuchów i klakierów z różnych towarzystw i instytucji od kultury i miłości naaaszego-miasta,
    – Ruinbork!… byłoby innowacyjne a i prawdziwe: ruiny młyna, ruiny drożdżowni, ruiny browaru, ruiny cukrowni, ruiny wieży wodnej, i post-ruiny typu polbruk, oraz równie podle przekonujące ruiny majątków ziemskich w gminie i powiecie.
    – a Kętrzyński… w branży spożywczej dobrze się znajduje, coraz mniej z jakimś miastem kojarzony, on na widok swego miasta to chyba miałby zgagę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *