15. Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata – Magna Masuria

15. Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

0

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane są na festiwalowej Gali.

Na festiwal w 2021 roku nadesłano 4183 filmy ze 120 krajów całego świata.

Z początkiem 2021 roku, Festiwal Grand OFF zmienił nazwę na Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

Na każdym festiwalu nagradzani są również goście specjalni. Do dzisiaj honorowe statuetki otrzymali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Andriej Zwiagincew, Jerzy Stuhr, Ewa Wiśniewska, Witold Kon.

Więcej informacji na stronie Internetowej Festiwalu: www.grandoff.eu

W imieniu organizatorów i Mrągowskiego Centrum Kultury zapraszamy do magicznego świata filmu niezależnego.

PROGRAM

28 marca /poniedziałek/, godz. 18:00

Najlepsza fabuła
FRIEND; 
Andrey Svetlov
Białoruś / 00:20:30

„Przyjaciel” to film o dwóch uczniach. Jeden z nich marzy o nowym smartfonie, drugi o prostej przyjaźni. Przypadkowo razem znajdują się w sytuacji, z której będą musieli się wydostać. To bogata historia doprawiona dziecięcym awanturnictwem i lekkim humorem.

Najlepsza reżyseria
APRIL’S LAST MEMORIES; 
Nancy Cruz Orozco
Meksyk / 00:20:41

Camila i April dorastały razem w małym miasteczku na wybrzeżu i są najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy rodzina April przeprowadzi się do miasta, ich drogi na zawsze będą musiały się rozejść. Żadna z dziewczyn nie wie, jak pożegnać się z ukochaną osobą.

Najlepszy scenariusz
SO LONG, PARIS!; 
Charles Dudoignon-Valade
Francja / 00:17:28

Słodko-gorzka komedia o zbuntowanym nastolatku, która po niespodziewanym spotkaniu z kochankiem jego ojca akceptuje rozwód rodziców.

Najlepszy Film Polski/ Najlepsza aktorka
THE DRESS; 
Tadeusz Łysiak
Polska / 00:29:59

Pożądanie, seksualność i fizyczność – to najgłębsze pragnienia, które Julia tłumi podczas pracy w przydrożnym motelu. Pewnego dnia jej droga krzyżuje się z przystojnym kierowcą ciężarówki, który wkrótce staje się obiektem jej fantazji…

Najlepszy aktor
PAPPO E BUCCO; 
Antonio Losito / aktor: Massimo Dapporto/Augusto Zucchi
Włochy / 00:15:00

Elia i Aldo to dwaj eksklauni. Od lat mieszkają razem, odizolowani od wszystkich i wszystkiego. Aldo od dawna prosi Elię o pomoc w zakończeniu cierpienia spowodowanego chorobą. Elia próbuje odwieść go od tego w każdy możliwy sposób, dopóki nie zorientuje się, że stan Aldo jest poważniejszy, niż myślał.

29 marca /wtorek/, godz. 18:00

Najlepszy dokument
A MAN IN CHAIN; 
Alireza Mirasadollah
Wielka Brytania / 00:22:41

Issa to 29-letni mężczyzna przykuty łańcuchami. W ciągu ostatnich 14 lat, przez zimę i lato, pory deszczowe i suszę, był przywiązany do grubego korzenia drzewa w pobliżu rodzinnej chaty. Nie może wyjść poza ziemski krąg, który wyznacza jego 2-metrowy metalowy łańcuch

Najlepsza animacja
TOO LATE; 
Kinga Syrek
Polska / 00:15:34

Bohaterką filmu animowanego jest Edie Sedgwick, modelka, aktorka i gwiazda filmów Andy’ego Warhola. Film jednak nie opowiada o jej związku z Warholem, ale o relacji z jej toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo rzuciło cień na jej dorosłe, przesiąknięte alkoholem i narkotykami życie. Bohaterowie przedstawieni są w postaci sylwetek przypominających wycinanki z papieru lub lalki z teatru cieni.

Najlepszy montaż
MY FATHERS’S NAPLES; 
Alessia Bottone
Włochy / 00:20:01

Giuseppe zawsze patrzył na horyzont, jakby było tam coś, za czym tęsknił, coś, co go uwolni. Jako młoda dziewczyna, jego córka, Alessia (reżyserka), widziała go dzień po dniu, jak wygląda przez okno, zawsze zastanawiając się, co tam jest, co tak mocno przykuwa jego uwagę.

Najlepsza scenografia
LET ME BE, DEAR; 
Samira Damato
Malta / 00:14:11

Malta, rok 1964. Pewna rodzina pogrążona jest w finansowej i emocjonalnej zawierusze, gdy brytyjskie wpływy na Malcie zaczynają słabnąć. Aby uchronić matkę przed temperamentem ojca, Mariella, psotna dziewczynka, planuje się go pozbyć.

Najlepsze zdjęcia
MELTING LANDSCAPES GLACIERS; 
Pepe Molina Cruz
Hiszpania / 00:07:34

Ten dokument, ukazujący powolne, ale ciągłe topnienie lodowców i ich związek ze zmianami klimatu, został nakręcony na Antarktydzie, w Argentynie, Chile, na Grenlandii i Islandii. Badanie lodowców naszej planety jest kluczem do zrozumienia zmian klimatycznych.

źródło: Mrągowskie Centrum Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *