30 lecie samorządu terytorialnego w Kętrzynie – Magna Masuria

30 lecie samorządu terytorialnego w Kętrzynie

36

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce. Były to pierwsze wolne wybory od momentu zakończenia II wojny światowej. W miastach, miasteczkach i gminach wiejskich po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat mieszkańcy decydowali o przyszłości Rzeczypospolitej Polski.

Dzisiaj mija 30 lat od pierwszych wolnych wyborów do samorządów terytorialnych. Wybory do rad gmin zostały zarządzone na termin 27 maja 1990 roku przez Prezesa Rady Ministrów, Tadeusza Mazowieckiego.

Mieszkańcy Kętrzyna w 1990 roku wybrali 28-osobową Radę Miejską, w której Komitet Obywatelski „Solidarność” uzyskał 24 mandaty. Spoza Komitetu do władz weszły tylko cztery osoby: Krzysztof Hećman, Jan Bierżyński, Janina Korejwo i Marek Żyliński.

W środę, 6 czerwca 1990 roku, na kętrzyńskim zamku odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej. […] Obrady toczyły się w podniosłej atmosferze w obceności licznie zaproszonych gości: wicewojewody olsztyńskiego Henryka Baranowskiego, duszpasterzy kętrzyńskich parafii oraz mieszkańców Ketrzyna. Zgodnie z porządkiem obrad radni przystapili do wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej. Został nim działacz solidarnościowy Jerzy Adamczyk (w czasach stanu wojennego noszący pseudonim „Broda”)

Wybory na burmistrza ustalono na 20 czerwca 1990 roku na godzinę 17:00. Pisemne oferty na tę funkcję złożyli: Janusz Bogusław Kotarski – dotychczasowy naczelnik miasta Kętrzyna, działacz „Solidarności” – Andrzej Stefan Sobczak i Zygmunt Dorf. Przy obecnych na sali 26 radnych biorących udział w głosowaniu burmistrzem został Andrzej Sobczak.

źródło: KĘTRZYN – Dzieje miasta

36 thoughts on “30 lecie samorządu terytorialnego w Kętrzynie

 1. Proponuje pisać precyzyjnie Pan Zygmunt Dorf nie był działaczem NSZZ” Solidarność „.

 2. Taka pomyłka to nic natomiast w Barcianach przedstawiono trzydziestke najbardziej zasłużonych w kreowaniu i upowszechnianiu Samorządu.
  To jest dopiero kpina z historii,oraz brak zwykłej ludzkiej przyzwoitości.
  Chciałbym się dowiedziec bliżej kto był twórcą tego:”zacnego” grona.
  Umieszczono tam takie osoby ,które nie miały nic ale to nic do czynienia z Samorządem,ani przez jeden dzień nie pracowały w Samorządzie oraz na jego rzecz.

 3. Rzeczywiście proszę Wójt Gminy o możliwe szybkie zweryfikowanie tej listy nie można zaklamywac historii ani probowac tworzyć na nowo.
  Tak wiele osób z tej listy pracowało na rzecz Samorządu.
  Ale jak można pisać o ludziach, którzy wręcz przeszkadzali w budowaniu nowej rzeczywistosci,że ja tworzyli.
  Wiadomo że jeżeli to miało byc ściśle trzydzieści osób nie do wszystkich miejsce się znajdzie to jest oczywiste.
  Natomiast funkcyjnych Wójtów wymieniono,gdzie są np wszyscy.,Przewodniczący Rady Gminy.!?,których było niewielu.
  Rady Gminy.
  .

 4. Rzeczywiście proszę Wójt Gminy o możliwe szybkie zweryfikowanie tej listy nie można zaklamywac historii ani probowac tworzyć na nowo.
  Tak wiele osób z tej listy pracowało na rzecz Samorządu.
  Ale jak można pisać o ludziach, którzy wręcz przeszkadzali w budowaniu nowej rzeczywistosci,że ja tworzyli.
  Wiadomo że jeżeli to miało byc ściśle trzydzieści osób nie do wszystkich miejsce się znajdzie to jest oczywiste.
  Natomiast funkcyjnych Wójtów wymieniono,gdzie są np wszyscy.,Przewodniczący Rady Gminy.!?,których było niewielu.
  Rady Gminy.
  .

 5. Pytanie o co chodzi Szanowny Panie trudno znaleźć odpowiedź .
  Wszystko może by było zrozumieć, iż ten czy inny Samorządowiec znalazł się na nie wiem jak nazwać niech będzie na liście najbardziej zasłużonych do Samorządu w Barcianach.
  A nie umieszczać na niej np.delegata na nadzwyczajny zjazd PZ PR,działaczy PRON, czy członka egzekutywy KW PZPR w Olsztynie .
  Także Panowie Prokop i Kochanowski już nie macie złudzeń jaką opcje polityczną reprezentuje Pani Kamińska

 6. Sprawdziłem aż nie chce się wierzyć to są opary absurdu.
  Z jakich źródeł czerpano wiedzę na temat budowania samorządności w Gminie Barciany ?

 7. No cóż widać, że w Barcianach jest ogromna tęsknota za tym co już było i miejmy nadzieję nie powinno wrócić. Nie wiem kto przygotowywał tę listę na 30 – lecie samorządu, jakie były kryteria, ale znalazły się tam bardzo przypadkowe osoby. Cóż wspólnego z nowym samorządem mają osoby, które pełniły prominentne funkcje w czasach PRL?, Cóż z nowym samorządem mają myśliwi? Co wnieśli do nowego samorządu kierownicy zakładów rolnych i dlaczego nie zadbali o los swoich pracowników ze zlikwidowanych gospodarstw? Ja tylko mogę się domyślać. Ktoś kto „podsunął” projekt takiej listy miał swój cel. Naprawdę gwarantuję w naszej Gminie jest sporo osób wartościowych, które wniosły dużo większe zasługi i nie są obciążone bagażem byłej epoki. Szkoda, że nie nie zostali zauważeni. Ale cóż, myślę, że pewnie nie czuli by się zaszczyceni obecnością w zaproponowanym 31 osobowym składzie.

 8. Bardziej trafnie nie można było Panie Mietku.
  To powinno chociaż minimalnym zakresie trafić do świadomosci tych co podejmowali decyzję, żeby ta”lista” ujrzała światło dzienne.
  Bo jeżeli nie to szkoda czasu na polemikę.

  1. Bo układ od kilku lat działał bez zarzutu dla pewnego kręgu. Interesy krecily się w grupie wpływowej. Oni byli zadowoleni z interesów a społeczeństwu wystarczyło zrobić kilka igrzysk z piwkiem i kielkaska gratis.

 9. Lista „wybitnych osób ziemi barciańskiej” zadziwia też charakterystyką tychże wybrańców. Każdą historię można przekłamywać, manipulować faktami, ale to tylko „radosna twórczość” panującej nam niewykształconej Marty.

 10. Baczkowska to ma chyba dożywotnie przyzwolenie na przychodzenie do pracy według własnego uznania. Proceder ten był już zaobserwowany za kadencji Wójta Kozyry.

 11. Nie do końca można się z tym zgodzić ponieważ na początku kadencji ta Pani chyba trochę się bała i przychodziła na czas i kończyła pracę jak wszyscy.
  Natomiast kilka miesięcy po wyborach ta antypatyczna osoba zaczęła sobie pozwalać i kpic z nowej Pani Wójt,(a przecież wcale nie piastuje kluczowego stanowiska w Urzędzie )można jej szybko podziękować.
  Pytanie gdzie jest Sekretarz Gminy,która powinna tego pilnować.
  Zabrać się za tych szkodników bo to zaczyna zmierzać w złym kierunku.

  1. Janie nasz rację. Ta Pani dostojnie wraz z pieskiem widywana była i jest nadal jak maszeruje dostojnym krokiem tak między godziną 8 a 9. Pewnie i tak przychodzi do pracy. O której wychodzi to nie wiem. Dlaczego tak jest i kto jej na to pozwolił też nie wiem. Może wypracowała nadgodziny – tylko jak i kiedy? Urlop za późniejsze przychodzenie to pracy to zabronione. Może to się zmieni.

 12. Trzeba ufać, że taki stan rzeczy nie będzie akceptowany.
  Nie znam bliżej tej Pani i przyznam nie ubolewam nad tym ,natomiast musi mieć wyjątkowy tupet .
  Jakie nadgodziny Panie Mietku.?
  praca w Urzędzie to między innymi sluzba.
  Natomiast p Bączkowska jak tego nie może zrozumieć powinna zostać relegowana z Urzędu w trybie dyscyplinarnym i tyle.

 13. Naprawdę, teraz każdy będzie pilnował drugiego. Wspaniały świat, kiedy z jednej strony bijemy się w piersi, usprawiedliwiając własne błędy , a z drugiej śledzimy poczynania innych. Gmina obrała właściwy kurs. Niech żyje donosicielstwo, gnuśność i miernota intelektualna.Jeszcze, nie daj Boże, okażemy się mądrzejsi od wójt. Ona tego nie lubi. Ale skargi i donosy kocha, dacie radę zdobyć jej serducho. No dalej, to jeszcze kto źle pracuje?

 14. To Pan uważa że bezczelne łamanie Kodeksu Pracy jawne kpiny z przełożonych oraz mieszkańców to donsicielstwo ,albo Pan nie rozumie elementarnych zasad bądź robi to Pan celowo.
  A Pan obrażając Panią Wójt to rzeczywiście wyraża” najwyższy poziom intelektu” czyżby uszlo uwadze,ze to Kobieta przeciez w cywilizacji zachodniej właśnie je dażymy szczególna estyma .
  Robi to Pan nie pierwszy raz uzywajac różnych inwektyw m.in zarzucając brak wykształcenia etc.( tutaj mam poważne watpliwosci czy akurat Pan powinien to robić ?)
  Jeszcze jedno proszę nie mieszać do tego Boga ,bo to wydaniu Pana szczególny cynizm.

  1. Temu konserwatorowi w GOK Barciany należy wręczyć kartę, aby codziennie mógł się rejestrować w pracy. Wtedy będzie wiadomo ile pracuje. Natomiast jak pracuje to niech to oceni przełożony. Ja jako mieszkaniec tej Gminy nie widzę powodów aby COVID 19 trwał nadal.

   1. Z konserwatora zrobił się instruktor d/s sportu i udaje urzędnika.
    A gdzie uprawnienia ku temu ? no co ja piszę przecież to „wybitny intelektualista i erudyta”.!???
    Mieszkańcy, ktorzy są podatnikami spodziewali się iż nowa Pani Dyrektor zagoni go do roboty ale widać że sama ma problemy ze subordynacja

    1. Jeżeli to prawda, to jakim cudem może on być w GOK Barciany instruktorem do spraw sportu? Kto na to pozwolił i jakie on ma wykształcenie?

     1. Panie Mietku, może ja wszystkiego nie wiem, ale nie zawsze wykształcenie ma tu znaczenie. Nie wiem co ma w umowie, czy w zakresie obowiązków. Wiem natomiast że liga halowa jest prowadzona na dobrym poziomie i to jest niewątpliwie jego zasługa. Zawsze tak jest w życiu że nie jesteśmy idealni i może w niektórych sprawach ma pan rację. Jedno jest pewno, że jest to chyba kolega Majchrzaka, bo jak był wpis w Tyg. K. to chyba na drugi, czy trzeci dzień został wykasowany, bo był też krytyczny w stosunku do niego. A tak na marginesie to pani wójt też nie wiadomo jakie ma wykształcenie, a komedie z jej udziałem nadal trwają, ostatnio na facebooku wyprowadziła przed urząd pracowników, którzy łącznie z panią wójt robili pompki i przysiady. Ciekawy jestem jak mieszkańcy zaczęli płacić za śmieci po tej drastycznej podwyżce.

 15. Gdzie mam klęczeć, prosząc o łaskę za własne zdanie? Gdzie odbiorę przydziałowy worek pokutny? Drogi Mieszkańcu, oddychaj, bo udusisz się razem ze swoim świętym gniewem.

 16. Co mam Panu odpowiedzieć własne zdanie trzeba mieć ,mało tego ma się do tego prawo.
  Tylko w niektórych kwestiach o których się mówi czasami pisze powinno się zachować odpowiednie proporcje.

 17. Proporcje? Każdy ma własną perspektywę i własny bagaż przeżyć, wszystko, o czym piszę, jest podparte faktami, własnym doświadczeniem. Nie powtarzam cudzych opinii.

 18. A to Pani Bączkowska jest kadrową w Urzędzie Gminy to jej brak subordynacji dodaje większej powagi .
  Nie wiem skąd tyle u tej Pani arogancji i tupetu ,wydaje się że powinna zdawać sobie sprawę iż praca w Urzędzie to nie prywata.
  Bo jeżeli nie to jest jedna droga w chowanego za publiczne środki nie ma się co bawić.

  1. Mnie się wydaje, że COVID-19 w Barcianach trwa od kilku lat. Jak można logicznie wytłumaczyć późniejsze przychodzenie do pracy kadrowej Baczkowskie za kadencji Kozyry i obecnie.j, Kadrowa po części musi sama przypilnować punktualności pracowników. Dlaczego tak się dzieje i kto ją chroni? Może PIP nam wyjaśni?

 19. To nie tylko Bączkowska P.Wrobel wspólnie robią sobie kpiny z podatników o ile Pani Wójt sobie z tym nie poradzi ,może odpowiednią Komisja Rady Gminy się zainteresuje ?
  Przecież dalej nie można tego tolerować.

 20. Osoby które znalazły się na liście z okazji 30 – lecia samorządu to wstyd i hańba dla mieszkańców Gminy Barciany. W większości z nich można stwierdzić, że nie do końca wiedzieli na czym polega samorząd gminny, nie mówiąc o samorządzie powiatowym lub wojewódzkim. Chciałbym zapytać skromnie, dlaczego na tej liście nie ma osób, które tworzyły samorząd w Gminie Barciany? Dlaczego nie uzyskał uznania Pan Witczak Kazimierz, Pan Henryk Nosek, Pan Nadolski Grzegorz, Pan Bronisław Kowalczyk, Pani Mierzejewska Janina, Pani Banatowska Franciszka i jeszcze kilka wydatnych osób. A tak to mamy mieszankę myśliwsko – popegerowską – i coś jeszcze.

 21. Raz jeszcze – zachęcam po podawania osób, które według Was powinny znaleźć się na „właściwej liście” z okazji 30 – lecia samorządu Gminy Barciany.

 22. Trochę jeszcze by mozna znaleźć tych co rzeczywiscie w Samorzadzie dzialali tj.S.p Jan Sluzynski,S.p Józef Bogdanowicz,Wacław Nowicki,Leszek Puczkowski,Zygmunt Tarkawian,Stanisław Musialowski,Henryk Rutkowski,Anna Szyszko,Stanisław Sadzikowski,bracia Abramowicz ,P.Jeromiej ,S.p WladyslawKurhan,Romuald Noniewicz,
  Mirosław Bobrowski i wielu innych ,ale to wszystko można zweryfikować są dokumenty oraz żyjący prekursorzy Gminnej i nie tylko Samorzadnosci,wystarczy sięgnąć do źródeł .

 23. A to strzał w dziesiątkę Panie Mietku ,że to trzeba zrobić to jest pewne.
  Ale aby to się urzeczywistnilo powinno się wybrać odpowiedni czas i przy możliwie dużym audytorium .
  A ten który to powinien zrobić chyba nie jest sam jak mnie pamięć nie zawodzi było ich dwóch.
  Jednemu jak i drugiemu Kozyra „pięknie podziekowal”!?

 24. Ten czas niedługo przyjdzie. Minie COVID 19, będzie większe audytorium i należy dla Kozyry „pięknie” podziękować. Jestem wręcz przekonany, że starczy Wam odwagi.

  1. Krótko do wyborcy pozwole się nie zgodzić ze stwierdzeniem iż instruktor np.d/s Sportu nie powinien mieć uprawnień w tym zakresie.
   Moim zdaniem osoby,które nie legitymuje się odpowiednimi kwalifikacjami z zakresu W-F nie mogą być pod żadnym pozorem dopuszczone do tak odpowiedzialnej pracy.
   Natomiast zorganizowanie jednego turnieju czy dwóch w ciągu roku to trochę za mało ,(aby nie powiedzieć kropla w morzu jak na 12 m-cy).
   A z tym kasowaniem
   wpisów w TK dotyczących tego gościa to nie pierwszy raz ma to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *