Niezwykły solarny chodnik w Holandii

0

W Groningen, północnej Holandii, oddano niedawno do użytku fotowoltaiczny chodnik. Składa się on z 2544 solarnych kostek i zajmuje powierzchnię około 400 m2. Produkcją kostek zajęła się węgierska firma Platio, która opracowała technologię przekształcania tradycyjnych chodników w fotowoltaiczne ścieżki generujące energię elektryczną.

Nowy chodnik w Groningen ma generować średnio 53 MWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoliłoby na zasilanie 18 gospodarstw domowych. Jednakże, nowa ścieżka zostanie wykorzystana do zasilenia gminnego ratusza. Montaż instalacji pozwala na redukcję około 18 ton CO2 w skali roku.

Według producenta, Platio, zastosowany produkt jest wynikiem ciągłych prac nad poprawą wytrzymałości solarnej kostki i bardziej zrównoważonej produkcji. Obudowę produktu wykonano z recyklowanego plastiku, a powierzchnia kostki jest pokryta hartowanym szkłem w celu zwiększenia jej wytrzymałości. Dodatkowo, powierzchnia płytek jest fakturowana, co ułatwia poruszanie się pieszych i zapobiega poślizgom.

Fotowoltaiczny chodnik Platio można układać taką samą metodą jak zwykłą kostkę brukową, stosując podłoża betonowe. Producent zaleca wykorzystanie gumowego młotka lub regulacji ręcznej w celu dopasowania elementów. Ścieżki solarne Platio podłączane są za pomocą wbudowanych w urządzenia kabli oraz dodatkowych złączy o stopniu ochrony IP68. Od 16 do 21 płytek tworzy jeden łańcuch prądu stałego, który następnie wraz z innymi łańcuchami jest wpinany w inwerter/regulator ładowania (w zależności od zastosowania).

Wprowadzenie fotowoltaicznych chodników może przynieść znaczące korzyści dla środowiska, a technologia rozwijana przez Platio ma potencjał do zastosowania w różnych miejscach na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *