KĘTRZYN: Uczczono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu
W ostatnią sobotę listopada w Ukrainie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932- 1933. O tym tragicznym wydarzeniu nie zapomniała również ukraińska społeczność powiatu kętrzyńskiego. W sobotni wieczór tradycyjnie w wielu ukraińskich domach zapłonęły świece. Natomiast w niedzielę 26 listopada w intencji ofiar modlono się w cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie.
Podczas kazania proboszcz ks. Igor Harasim podkreślił, iż Wielki Głód był świadomym działaniem władz sowieckich, które dla osiągnięcia własnych celów politycznych zdecydowały się skazać na śmierć głodową miliony prostych, niewinnych ludzi. – Zbrodnie przeciwko ludności ukraińskiej trwają dalej, a realizuje je putin – zabijając dzieci, kobiety, bombardując miasta i wsie – podkreślił proboszcz.
Po mszy odbył się koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim pod kierownictwem Aleksandry Bzdel i Maryny Rudyszyn. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać poezji i pieśni, które były poświęcone ofiarom Wielkiego Głodu.
Za wzruszający występ młodym artystom i opiekunom podziękowali przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor oraz nauczycielka języka ukraińskiego Ewa Kłek.
– Wielki Głód, którego 90. rocznicę obchodzimy w tym roku, był ludobójstwem narodu ukraińskiego. Niestety ta zbrodnia ma swoją kontynuację i dzisiaj. Tym momentem była napaść zbrojna państwa terrorystycznego jakim jest rosja na Ukrainę. Pomagajmy naszym rodakom w Ukrainie i wspierajmy siły zbrojne. To decydujący moment w naszej historii. Nasuwa się pytanie, czy będziemy istnieć jako nacja, jako państwo czy nie? – powiedział A. Sydor.
Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około 5 milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy. Był świadomie zaplanowany i przeprowadzony przez moskiewskich komunistów na czele z Józefem Stalinem. Celem sztucznie wywołanej klęski głodu było rozprawienie się z ukraińską wsią. Chłopi ukraińscy sprzeciwiali się bowiem przymusowej kolektywizacji rolnictwa.
Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Dotknął on wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską. Jak twierdzi publicysta historyczny Piotr Zychowicz: ,,W trakcie Wielkiego Głodu ginęli również nasi rodacy. Według zakłamanych sowieckich danych polskich ofiar miało być 21 tys. Niezależni badacze mówią jednak o 60 tys. zagłodzonych, zamęczonych Polakach. Jest to liczba przerażająca, niemal trzykrotnie przekracza bowiem liczbę ofiar zbrodni katyńskiej.”.
źródło: kętrzyński Związek Ukraińców w Polsce