[AKTUALIZACJA] Pijany kierowca uderzył w przydrożne drzewo – Magna Masuria

[AKTUALIZACJA] Pijany kierowca uderzył w przydrożne drzewo

0

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Lipowa Góra –Reszel. Jak ustalili funkcjonariusze, kierujący pojazdem marki Mazda, najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, zjechał na lewe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. 23-letni kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu, natomiast jadący z nim pasażer blisko 2 promile. Mężczyźni z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.    

Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w sobotę  (25.04.2020) około godz. 13:40 na trasie Lipowa Góra –Reszel. Z przekazanych informacji wynikało, że pojazd uderzył w przydrożne drzewo. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Mazda, najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze,  zjechał na lewe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało ponad 1,5 promila alkoholu, natomiast jadący z nim pasażer blisko 2 promile. Mężczyźni z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.    

Teraz kierowca  za jazdę po pijanemu i spowodowanie  wypadku odpowie przed sądem.

Policjanci przy każdej możliwej okazji apelują do osób wsiadających za kierownice aut o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał. Dzięki takiej reakcji, być może przyczynimy się do tego, że nie dojdzie do kolejnej bezsensownej tragedii na drodze.

Przypominamy !

Stan nietrzeźwości zachodzi gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Według art. 178a Kodeksu karnego prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

Za popełnienie przestępstwa kierowania w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi natomiast w sytuacji, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. W myśl art. 87 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu jest wykroczeniem i odpowiada się za nie na podstawie art. 87 k.w. Według tego przepisu, za opisywane wykroczenie sprawca może zostać ukarany karą aresztu lub grzywny. Sąd ponadto zobligowany jest do orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości.

Źródło zdjęcia: OSP Reszel
Źródło: KPP Kętrzyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *