Ciemne Jutrznie – powrót do tradycji?

0
MAGNA MASURIA (11)

Ciemne Jutrznie to obrzęd odprawiany w Kościele katolickim w Wielki Piątek, czyli dzień po Wielkim Czwartku. Podczas Ciemnych Jutrzni wierni wspominają Mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Ceremonia ta rozpoczyna się zwykle w nocy, w kościele panuje ciemność, a jedynym źródłem światła są świeczki.

Ciemne Jutrznie składają się z czterech części: Modlitw, Psalmów, Lekcji oraz Hymnów. W trakcie każdej z części odmawiane są modlitwy, recytowane są psalmy, odczytywane są fragmenty Pisma Świętego oraz śpiewane są hymny. Wszystkie te elementy składają się na dramatyczną atmosferę nabożeństwa.

Podczas Ciemnych Jutrzni symbolika krzyża jest szczególnie silna. W kościołach jest on zwykle okryty czarną tkaniną, a kapłan, odprawiający nabożeństwo, odmawia modlitwy skierowane do krzyża.

Ciemne Jutrznie są ważnym elementem okresu Wielkiego Postu, który poprzedza Wielkanoc. Obrzęd ten ma przypominać wiernym o znaczeniu Męki i śmierci Jezusa Chrystusa, która stała się dla chrześcijan symbolem zbawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *