WIELKA SOBOTA – Magna Masuria

Wielka Sobota to dzień między Wielkim Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną. Jest to dzień, w którym Kościół obchodzi pamiątkę złożenia ciała Jezusa Chrystusa do grobu. W Wielką Sobotę w kościołach nie odprawia się Mszy Świętej, a wierni skupiają się na czuwaniu przy grobie Chrystusa i oczekiwaniu na jego zmartwychwstanie.

W Polsce i wielu innych krajach Wielka Sobota jest dniem tradycyjnych obrzędów i rytuałów. W kościołach odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna uroczyste celebrowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas liturgii wigilijnej, w kościele panuje ciemność, a na znak oczekiwania na światło Zmartwychwstania, zapala się Paschał – świecę, która symbolizuje samego Chrystusa.

Wielka Sobota jest także dniem, w którym przygotowuje się na Niedzielę Wielkanocną. W wielu krajach tradycyjnym zwyczajem jest przygotowanie koszyczków ze święconką, czyli specjalnymi potrawami, które zostaną poświęcone podczas uroczystej liturgii Wielkanocnej. W Polsce popularne są także tradycyjne zabawy i gry z jajkiem, które symbolizują powrót życia i wiosny.

Wielka Sobota to dzień ciszy, refleksji i oczekiwania na największe chrześcijańskie święto – Zmartwychwstanie Pańskie. To czas, który pozwala nam zatrzymać się i zastanowić się nad naszym życiem, naszymi grzechami i nadzieją na zbawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *