Dawno temu w Barcji… – Magna Masuria

Zaproszenie na Trzecią Odyseje Historyczną w Sępopolu

W najbliższy weekend (6-7 lipca br.,) w Sępopolu odbędzie się jedyna tego typu impreza w województwie warmińsko-mazurski, bowiem dotyczy okresu wczesnego średniowiecza czyli czasów, kiedy na terenie Warmii i Mazur żyły plemiona pruskie. Dodatkowo będzie to impreza międzynarodowa, ponieważ kilku uczestników przybędzie z obwodu kaliningradzkiego i Kazachstanu.

Impreza staje się cykliczna. Grupy rekonstrukcyjne same chcą przyjeżdżać na imprezę do wydawałoby się sennego, przygranicznego miasteczka. Mówią o Sępopolu na dużych imprezach rekonstrukcyjnych np. na Wolinie w Biskupinie czy Gnieźnie.

komentuje Tomasz Miroński z MGOK w Sępopolu

Kreuje się marka miasta Sępopol „Tajemnicze Pogranicze”, której podstawą jest historia wczesnośredniowieczna, choć nie tylko. W naszym miasteczku na wczesnośredniowiecznym, pruskim grodzisku pochowany jest polski książę Józef Giedroyć (uczestnik Powstania Listopadowego) znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Stutthof Schippenbeil, pochowany jest olimpijczyk z Monachium 1972 roku Stefan Grodzicki. Jest lotnisko, które obsługiwało kwaterę Hitlera w Gierłoży. Mamy piękną, szeroką, malowniczą rzekę Łynę, która w naszej gminie wpływa do Rosji – mówi dalej Tomasz Miroński.

Impreza jest wycieczką do czasów, kiedy na sępopolskiej ziemi mieszkali wczesnośredniowieczni Bartowie. Będzie też okazją do zaprezentowania prac Very Kobylińskiej oraz rysunków jej dziadka Szymona Kobylińskiego.

W Sępopolu 6 i 7 lipca, na przedmurzu w Sępopolu stanie wczesnośredniowieczna osada. Odbędą się pokazy walk z udziałem wojowników pruskich i rycerzy krzyżackich, degustacja specjałów średniowiecznej kuchni, strzelanie z łuku, pokazy dawnego rzemiosła.

Zapraszamy zatem na trzecią wyprawę do czasów, kiedy na sępopolskiej ziemi mieszkali wczesnośredniowieczni Bartowie. Będzie gwarnie i smacznie

Organizatorami wydarzenia są burmistrz Sępopola i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *