[FELIETON POSESYJNY] Niedziółka przegrał na sali sesyjnej – Magna Masuria

[FELIETON POSESYJNY] Niedziółka przegrał na sali sesyjnej

20

Od samego początku Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, burmistrzowie przyjęli taktykę obronną, że wszystko co robią w zaciszach gabinetów to tylko dla dobra mieszkańców. Jednak upór radnych miejskich, mieszkańców Kętrzyna i pracowników niepublicznych przedszkoli sprawił, że stało się coś nieoczekiwanego. Po raz pierwszy w historii tej kadencji głosowanie poszło nie po pomyśli Niedziółki.

9 głosów za przyjęciem stanowiska, 7 przeciw, reszta czyli 4 radnych wstrzymała się od głosu. Mała sensacja, ale czara goryczy w końcu się przelała i skończyła się „samowolka” burmistrzów w podejmowaniu decyzji.

Burmistrzowie wysłuchali wielu argumentów – rodziców dzieci, przedszkolanek, radnych na temat działań niepublicznych przedszkoli i tego, co może się stać kiedy te przedszkola przejmie Aneta Pietrzyk-Hornicka. Padły mocne stwierdzenia, mocne pytania, które zakłopotały burmistrzów. Bo radni zapytali wprost czy przekazanie Anecie Pietrzyk-Hornickiej pod dzierżawę niepubliczne przedszkola „Krasnal” i „Słoneczko” to nagroda?

Merytoryczną dyskusję i argumenty chcieli podburzyć burmistrzowie, ciągle wypowiadający się, jak reżimowcy, o jedynym słusznym dobru dla mieszkańców Kętrzyna. Również wtrącili się radni Toruński i Abramowicz, ale chyba zapaliła im się czerwona lampa i wyrazili swoje zdanie dopiero w głosowaniu nad stanowiskiem Rady.

Rzekomo burmistrzowie pracowali nad tą sprawą dzierżawy od roku, nawet po 12 godzin – jak grzmiał Niedziółka w swoich wypowiedziach. Czy przez rok knuli? Tworzyli układy? Czy może były spotkania towarzyskie w pewnych biurach? Tego nie wiemy, ale zagrania Macieja Wróbla na tej sesji były jeszcze słabsze niż na debacie, w której atakował ad personam burmistrza Giżycka. Tym razem chciał rozbić opozycję bijąc w radnego Edwarda Mitrosa, że niby próbował namówić Hornicką do składania wniosków o przejęcie niepublicznych przedszkoli. Do porządku Wróbla przywołał Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Rypina, który był zniesmaczony poziomem pytań. Radny Mitros zachował klasę i w wolnych wnioskach odpowiedział dla Wróbla pytaniem: co on robił przez wiele godzin w biurze dyrektorki „Misia Uszatka”? Zapadła wymowna cisza u zastępcy i gromkie brawa u zgromadzonych radnych oraz mieszkańców Kętrzyna, którzy byli na sesji.

Natomiast burmistrz Niedziółka w twardy sposób chciał pokazać swoją wyższość nad radnymi i mieszkańcami, którzy jasno wyrazili swoje zdanie. Chciał za wszelką cenę wprowadzić retorykę, że jest atakowany przez Radę, a jego suwerenność jest zagrożona. Rodzicom i nauczycielom chciał pokazać, że są niekompetentni oraz przekazać, że on wie za nich lepiej CO JEST DLA NICH DOBRE.

RODZICE I NAUCZYCIELE Z NIEPUBLICZNYCH PRZEDSZKOLI, którzy byli na widowni Hali MOSiR, W JASNY SPOSÓB POKAZALI ORAZ ODPOWIEDZIELI O BRAKU SZACUNKU DO MIESZKAŃCÓW PRZEZ burmistrza Niedziółkę.

W obronie burmistrza Niedziółki i jego zastępcy Wróbla stanęli radni Zofia Waszkiewicz i pozostali radni klubu AS. Wydawać się mogło, że pani Waszkiewicz przespała całą sesję i obudziła się dopiero pod koniec, aby coś powiedzieć. Jej wypowiedź zderzyła się z oburzeniem, w subiektywny sposób SŁUSZNYM, zebranych na Hali MOSiR mieszkańców Kętrzyna.

Ta sesja Rady Miasta w jasny sposób pokazała, że coś się zmieniło w podejściu samej Rady. Coś pękło i chyba burmistrzowie tą kontrowersyjną nominacją o krok przekroczyli słupek graniczny cierpliwości wszystkich mieszkańców Kętrzyna.

20 thoughts on “[FELIETON POSESYJNY] Niedziółka przegrał na sali sesyjnej

 1. W końcu radni przejrzeli, że sa tylko pionkami w grze burmistrza i zastępcy. I nic do tej pory nie mieli do powiedzenia.

 2. Pan burmistrz pokazał dosadnie gdzie ma mieszkanców…w trakcie rady gdy byly poruszane ważne dla nas kwestie albo siedział w telefonie albo szedl po kawę/ wodę. Do tego Panowie burmistrzowie machali na nas pogardliwie ręką gdy sie wypowiadaliśmy.Wstyd!

 3. Pan Maciej Wróbel słusznie oburzył się na dewastację na terenie miasta Kętrzyna, ale wyrażać takimi słowami swoje oburzenie można raczej z przyjaciółmi w sytuacjach prywatnych. I do tego mierny, ale wierny Robert Majchrzak pisze artykulik, cytując Macieja W. i sugerując, że winę ponoszą twórcy kętrzyn- info 24. Polityka zeszła do rynsztoka i posługuje się językiem z stamtąd i już dosyć pisania o tym, że macie „serducha”. Politycy, trochę jakości i dokształcania.

 4. A czego można było sie spodziewać. Czas na zmiany jeden jak drugi rozpanoszył sie za nasze podatki. Tak jak przedszkolanka Aneta uciekła z sesji czego sie bała? Powinna zostać do końca.

 5. Ale nowina, poprzednik nigdy Rady niesluchał, trzasnął drzwiami i wychodził i wtedy było ok.A i jeszcze ludzi poobrażał i swoje zrobił.Szybko się zapomina.Tu człowiek siedzi, słucha A i to źle,.Nikomu nie zgodzisz.Co do radnego EM to chyba nigdy nie miał nic do powiedzenia na forum publicznym, nie przypominam sobie.Najmniej kompetentna osoba w radzie od Radziejów.

  1. W tej chwili nie chodzi o byłego burmistrza lecz o obecnego. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Brak szacunku i tyle. Pozdrawiam.

   1. Bo były robił co chciał i z kim chciał A nikt nawet nie pisnąl więc tego typu „afer” nikt nie widział ani nie słyszał. Chłop chce dobrze to mu aferę nakręcili. Poprzednik wywalił kupę kasy w Węgorzewie i było ok. Chciał to wybudował ośrodek chciał to wybudował przedszkole, chciał.wynajac od przydupasa budynek na muzeum wynajął. A ten chce tylko na 3 lata dzierżawę i nie może, Opamistajcie się ludzie jesteście tacy krotkowzroczni ?

    1. „Poprzednik wywalił kupę kasy w Węgorzewie i było ok. Chciał to wybudował ośrodek chciał to wybudował przedszkole…”
     – Dlatego poprezdnika już nie ma,

     Ten robi to samo?
     Odwołać go w referendum!

     1. Poprzednik szasral kasa społeczna przepłacać za inwestycje A obecny szuka rozwiązań aby uratować kupę kasy miejskiej. Rada już załapała A Ty nie?

     2. „szuka rozwiązań aby uratować kupę kasy miejskiej”
      Naprawdę?
      – Zatrudnianie krewnych i znajomych za dużą kasę?
      – Telewizja za duże miejskie pieniądze dla szwagra zastępcy burmistrza?
      – Przedszkola bez przetargu ze szkodą dla miasta i rodziców?
      Na to szuka pieniędzy?

      „Rada już załapała”
      Masz rację, już załapała i dlatego zobowiązała burmistrza do zrobienia przetargu !
      Jeżeli burmistrz nie zrobi przetargu, to trzeba burmistrza odwołać w referendum.

 6. Zgadzam się to są ludzie którzy nie mają kręgosłupa moralnego. I nie powinni zarządzać miastem i wychowywać nasze dzieci, bo przykład idzie z góry.

 7. To stanowisko, które zostało przez radę podjęte to w jakiej sprawie, bo jakoś nie doczytałam się w tym felietonie. Jak wyglądało głosowanie, kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał.

  1. Za byli: Nowak, Mitros, Chodara, Baranowski, Buraczek, Duczek, Niedźwiedzki, Szymkiewicz i jeszcze jeden radny z opozycji ale nie pamiętam nazwiska. Wiem, że od głosu wstrzymał się Zarecki, Rypina i Ćwik i jeszcze ktoś. A przeciw był Toruński, Abramowicz, Czech, Gajek, Sapiński, Waszkiewicz i jeszcze jedna osoba ale nie wiem kto

  2. Przeczytaj na stronie „Kętrzyn bez Cenzury”,
   http://www.bezcenzury.ketrzyn.pl/
   tekst: „Co ujawniła Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej?”

   Głosowało 20 radnych:
   Za: 9 radnych z opozycji.
   Przeciw: 5 radnych AS i 2 radnych PiS (Wioletta Czech i Tomasz Komorowski)
   Wstrzymało się 4 radnych PiS

   Ciekawostką jest to, że Przewodniczący Klubu Radnych PiS najpierw zaplątał się w swojej wypowiedzi i nie potrafił jej dokończyć a potem zagłosował tak jak Niedziółkowy AS. Tak samo, wbrew większości radnych PiS zagłosowała członki klubu PiS, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, która najpierw oświadczyła, że nic nie wiedziała o bezprzetargowym wydzierżawieniu, potem powiedziała, że już nic nie wie a następnie zagłosowała inaczej niż cały PiS.

 8. Wizerunkowo panowie burmistrzowie przegrali sromotnie… Politycznie, to Ich koalicja trzeszczy w szwach-kolejna porażka.
  Rozumiem, że za 3 lata będą mieli w nosie los przedszkoli bo kończy się ich kadencja, ale nawet KWH nie robił takich numerów w biały dzień … Winszuje radnych z klubu K2000 i PiS – panowie dopiero wczoraj (tak twierdzili na sesji) dowiedzieli się o całej sprawie. A miasto aż huczy od kilku dni. Wypowiedzi radnego Dariusza poniżej naszej inteligencji – chłop się obudził na sesji z tematem – kpina.
  Radny z PiS. nie mógł podjąć decyzji jak głosować, bo jak wyżej – kolejny śpioch… Generalnie sama sesja, to przeżycie samo w sobie – dopiero tutaj widać kogo wybraliśmy i dlaczego ostatni raz.

 9. W dalszym ciągu nie wiem czego dotyczyło to stanowisko przyjęte większością głosów, czym skutkuje. W felietonie nie powiedziano, nie każdy miał możliwość obejrzeć sesji online.

 10. Przyszedł czas na kolejne referendum.
  Jest coraz więcej mieszkańców nie zadowolonych z rządów Ryszarda Niedziółkę. Facet po prostu nie zna się na samorządzie. Jego dzialania są chaotyczne, nie przemyślane w różnych obszarach: gospodarce odpadami, w oświacie, w sporcie. Jest to najgorszy burmistrz Kętrzyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *