forBET IV liga: PODSUMOWANIE RUNDY JESIENNEJ – Magna Masuria

W miniony weekend [12-13.11.2022] rozegrana została 15 kolejka forBET IV ligi warmińsko-mazurskiej, która pokazała, że ta liga stoi na bardzo wysokim poziomie, a każde spotkanie przynosiło w większości wypadków zaskakujące rozstrzygniecie. Większość zespołów ma wyrównane składy, a o wynikach decydowało nastawienie zawodników, doza szczęścia oraz rozpracowanie taktyczne zespołu przeciwnika.

1. GKS WIKIELEC

Nie ma co się oszukiwać, na chwilę obecną zespół z Wikielca jest najlepszy w lidze i pewnie kroczy po awans do III-ligi. Widać, że ten zespół potrzebował chwili na odbudowę, lecz też nie odstaje od ścisłej ligowej czołówki. W starciach z mocniejszymi zespołami jak z Jeziorakiem Iława czy Mamrami Giżycko remisował, lecz był bezlitosny dla zespołów z dolnej części tabeli. Obecnie GKS Wikielec po 15 kolejkach ma 36 punktów (11 zwycięstw, 3 remisy i 1 porażka) z dorobkiem 41 bramek na 12 straconych.

2. JEZIORAK IŁAWA

Drugie miejsce również okupuje zespół z powiatu iławskiego. Jeziorak wbrew ligowym ekspertom pokazał swoją siłę nie robią spektakularnych transferów. Zespół gra solidnie i prowadzi twardą skuteczną grę. Traci 6 punktów do lidera z sąsiedniego Wikielca. Jeziorak Iława po 15 kolejkach zdobył 30 punktów (9 zwycięstw, 3 remisy i 3 porażki) z dorobkiem 42 bramek na 21 straconych.

3 MAMRY GIŻYCKO

Fenomenalny start, ogromne kłopoty w połowie sezony, zmiany i powrót na zwycięską ścieżkę. Tak można określić rundę jesienną w wykonaniu giżyckiego zespołu. Mamry miały bardzo dobry start gromiąc na początku sezonu takie zespoły jak Granica Kętrzyn, Mrągowia Mrągowo czy Jeziorak Iława. Potknęli się na DKS Dobre Miasto czy Romincie Gołdap, lecz prawdziwej klęski doznali w słynnym spotkaniu z Polonią Lidzbark Warmiński, gdzie w pierwszej połowie sypnęło bramkami. Zespół w trakcie sezonu też dokonał zmian na ławce trenerskiej. Po trzech latach prowadzenia pierwszego zespołu odszedł Przemysław Łapiński, a na jego miejsce wskoczył ponownie Marek Radzewicz. Z funkcją prezesa zrezygnował Janusz Sygnowski. Tajemnicą poliszynela, że w klubie zgrzytało od dawna, a na najbliższym Walnym może dojść do wielu zmian w Zarządzie klubu. Mamry Giżycko po 15 kolejkach zdobyły 28 punktów (9 zwycięstw, 1 remis, 5 porażek) z dorobkiem 33 zdobytych bramek i 25 straconych.

4. ZNICZ BIAŁA PISKA

Choć na początku sezonu chodziły pogłoski o trudnej sytuacji klubu to dziś widzimy obraz zespołu, który wciąż myśli o powrocie do wyższej klasy rozgrywkowej, choć po drodze zaliczyli kilka wpadek. Obecnie zespół Znicza Białej Piskiej zdobył 28 punktów (8 zwycięstw, 4 remisy i 3 porażki) zdobywając przy tym 35 bramek i tracąc tym samym 21.

5. GRANICA KĘTRZYN

Lokomotywa rozpędzała się bardzo powoli, a kiedy ruszyła to pokazała, że jest nie do zatrzymania i nawet topowi rywale nie mają z nią szans udowadniając jak bardzo są niebezpieczni w ofensywie. Boleśnie o tym przekonała się zarówno Mrągowia jak i Polonia ponosząc wysokie straty. Zespół pod kierownictwem Adama Fedoruka udowadnia, że nawet bez spektakularnych wzmocnień można utrzymać wysoką formę i udowodnić, że 4 pozycja z zeszłego sezonu to nie żadne przelewki. Plany kętrzyńskiego klubu są dalekosiężne i powoli wdrażają plan unowocześnionego szkolenia młodzieży, co może zaowocować w przyszłości kolejnymi solidnymi zawodnikami. Obecnie Granica Kętrzyn również ma 28 punktów (8 zwycięstw, 4 remisy i 3 porażki) z dorobkiem 31 bramek zdobytych przy 17 straconych – jest to drugi wynik ligowy pod względem najmniej straconych bramek zaraz po GKS Wikielec.

6. POLONIA LIDZBARK WARMIŃSKI

Trener Granicy Kętrzyn Adam Fedoruk określił Polonię mianem lokalnego PSG, które jest naszpikowane lokalnymi gwiazdami. Ten zespół stać na wiele i mogą utrzeć nosa każdemu, lecz w ostatnich 3 kolejkach coś nie zagrało do końca. Jeśli zespół chce dalej marzyć o awansie to musi w rundzie wiosennej nie tracić punktów i zacząć gonić GKS Wikielec. Polonia Lidzbark Warmiński obecnie ma 28 punktów (9 zwycięstw, 1 remis i 5 porażek) przy zdobytych 44 bramkach i 23 straconych – Polonia razem z rezerwami Olimpii Elbląg zdobyła najwięcej bramek.

7. MRĄGOWIA MRĄGOWO

Mrągowia Mrągowo w obecnym sezonie gra w kratkę, choć nie odstaje sportowo od ligowej czołówki. W ostatnich dwóch kolejkach uciekło im zwycięstwo zwłaszcza w spotkaniu z Tęczą Biskupiec. Trener Mrągowi Mariusz Niedziółka wykonał kawał porządnej roboty, ale jeśli chce myśleć o wyższej lokacie w naszej opinii powinien poprawić defensywę. Zespół z Mrągowa w rundzie jesiennej stracił aż 31 bramek, natomiast zdobył 42, a na koncie ma 26 punktów (8 zwycięstw, 2 remisy i 5 porażek)

8. OLIMPIA II ELBLĄG

Rezerwy Olimpii Elbląg to solidny zespół, w którym swoje szlify dokształcają zawodnicy, którzy będą reprezentować mocnego II-ligowca. Obecnie zespół z Elbląga zdobył 25 punktów zaliczając również jak Granica Kętrzyn pięć zwycięstw z rzędu (8 wygranych, 1 remis i 6 porażek). W rundzie jesiennej zdobyli tyle samo bramek, co Polonia Lidzbark Warmiński bo aż 44, a stracili 27.

9. TĘCZA BISKUPIEC

Chyba jedno z największych rozczarowań obecnej rundy. Zespół naszpikowany zaciężnym wojskiem nie spełnił swoich założeń, choć wielu typowała biskupiecki zespół na ten, który będzie walczyć o awans do III ligi. Po kuble zimnej wody w rundzie jesiennej zespół na pewno wyciągnął odpowiednie wnioski. Tęcza po 15 kolejkach ma na koncie 24 punkty (7 zwycięstw, 3 remisy i 5 porażek) z dorobkiem 31 bramek zdobytych i 30 straconych.

10. ROMINTA GOŁDAP

Gołdapski zespół typowany był przez nas w przedsezonowym artykule na zespół, który będzie walczył o utrzymanie. Po serii początkowych porażek zaczął łapać punkty i powoli otrząsnął się z  kurzu po awansie do IV ligi. Jeżeli zespół utrzyma obecną formę do końca sezonu to możliwe, że utrzyma się w lidze na kolejny sezon. Rominta na zakończenie rundy posiada 19 punktów (6 zwycięstw, 1 remis i 8 porażek) przy 23 bramkach zdobytych i 39 straconych.

11. POLONIA IŁOWO

Grająca jeszcze na banicji Polonia Iłowo musi wziąć się w garść jeśli chce utrzymać się w tej lidze. Obecnie jest jeszcze na bezpiecznej pozycji, lecz musi zacząć punktować. Iłowski zespół po 15 kolejkach posiada 16 punktów (5 zwycięstw, 1 remis i 9 porażek), natomiast dorobek bramkowy to 21 bramek zdobytych i 44 stracone.

12. MOTOR LUBAWA

Nad Motorem wiszą czarne chmury i widmo spadku. Zespół z Lubawy już w poprzednim sezonie ledwo się utrzymał, a teraz przy tak wyrównanej lidze może być jeszcze ciężej. Motor Lubawa obecnie posiada 14 punktów (3 zwycięstwa, 5 remisów i 7 porażek) dorobek bramkowy to 22 zdobyte i 33 stracone.

13. OLIMPIA OLSZTYNEK

Zespół z Olsztynka prezentuje ładną grę i potrafi się postawić innym zespołom, lecz nie przemawiają za tym wyniki sportowe. W tym zespole brakuje czegoś co może dać im power. Widmo gry ponownie w okręgówce dla tego zespołu jeż coraz większe. Obecnie Olimpia Olsztynek po 15 kolejkach ma 13 punktów (4 zwycięstwa, 1 remis i 10 porażek) z dorobkiem 17 bramek zdobytych i 36 straconych.

14. DKS DOBRE MIASTO

Dobromiejski zespół w poprzednim sezonie jako beniaminek zrobił furorę w rozgrywkach ligowych i wszystko wskazywało, że w tym sezonie znowu znajdą swoje miejsce w środku tabeli. Pomimo zmiany trenera oraz wydawanych oświadczeniach przez Zarząd klubu widać, że ten zespół kieruje się ponownie do okręgówki. Po 15 kolejkach DKS Dobre Miasto zdobyło 12 punktów (3 zwycięstwa, 3 remisy i 9 porażek) strzelając przy tym  26 bramek i tracą 35.

15. HURAGAN MORĄG

Po odejściu głównego sponsora widać, że ten zespół obrał kierunek spadek z ligi. Jeszcze w poprzednim sezonie wicelider ligi, który marzył o awansie do III ligi dziś obecnie zespół szorujący o dno ligowej tabeli. Możliwe, że w nowym roku zespół z Morąga zacznie punktować – obecnie zdobył 10 punktów (3 zwycięstwa, 1 remis i 11 porażek) przy tym strzelając 20 bramek i tracąc ich aż 44.

16. PISA BARCZEWO

Trudno się wypowiedzieć o zespole, który zajmuje obecnie ostatnią lokatę w lidze i na koncie ma jedynie 5 punktów (1 zwycięstwo, 2 remisy i 12 porażek). Zespół w obecnej sytuacji czeka degradacja do niższej ligi. Pisa w obecnej rundzie zdobyła 17 bramek i straciła 48.

Podsumowując, a zarazem typując rundę wiosenną to największa walka o awans do III ligi rozegra się pomiędzy GKS Wikielec, a Jeziorakiem Iława i mimo wszystko Polonią Lidzbark Warmiński, która wyciągnie wnioski po rundzie jesiennej. Dalej uplasują się nasze lokalne zespoły czyli Mamry Giżycko, Granica Kętrzyn i Mrągowia Mrągowo. Również w czubie tabeli pozostanie Znicz Biała Piska. Jeżeli chodzi o spadkowiczów to na obecną chwilę z ligi wypada Huragan Morąg oraz Pisa Barczewo, a zespoły zagrożone barażami to Motor Lubawa i Olimpia Olsztynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *