GIŻYCKO: Otwarcie nowoczesnej pracowni endoskopii – Magna Masuria

GIŻYCKO: Otwarcie nowoczesnej pracowni endoskopii

0

źródło: UM Giżycko

Szpital Miejski w Giżycku wzbogacił się o nowoczesną pracownię endoskopii. Powstała infrastruktura umożliwi świadczenie usług diagnostycznych w jednym miejscu na terenie szpitala i jest dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Uroczyste otwarcie z udziałem przedstawicieli władz miasta, mediów i zarządem szpitala zaplanowano na 21 lutego. 

Na pracownię badań endoskopowych przeznaczono ponad 270 m2 byłego SOR giżyckiego szpitala. 

Zakupiony sprzęt pozwoli na przeprowadzanie takich badań jak gastroskopia (diagnozowanie chorób w górnym odcinku układu pokarmowego), kolonoskopia (diagnozowanie chorób jelita grubego) czy bronchoskopia (diagnozowanie chorób układu oddechowego). 

Endoskopia jest niezwykle pomocna w diagnostyce, ponieważ pozwala lekarzowi zobaczyć to, czego nie byłby w stanie dostrzec przy pomocy innych typów badań, na przykład USG. Ogólnie mówiąc, polega na wprowadzeniu do wnętrza ludzkiego organizmu sondy (giętkiej rurki) zakończonej specjalistyczną kamerą. 

Realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu o wysokości niemal 3,4 mln zł przyznanemu przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Za sprawne przygotowanie pozytywnie ocenionej dokumentacji odpowiada Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. 

Szpital w Giżycku od lipca 2020 r. jest w posiadaniu miejskiej spółki Giżycka Ochrona Zdrowia Sp. z o.o., której Prezesem, od września 2021 r.,  jest Andrzej Bujnowski. Szpital powiatowy został nabyty w formule pre-pack przez miasto. Dzięki temu udało się uniknąć zamknięcia placówki, ponieważ szpital powiatowy był w upadłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *