GIŻYCKO: Regionalny Festiwal Piosenki „Śpiewający Kormoran” – Magna Masuria

fot. UG Giżycko

Prawie 90 wykonawców zaprezentowało się w piątek na scenie Gminnego Ośrodku Kultury i Rekreacji uczestnicząc w jubileuszowej edycji Regionalnego Festiwalu Piosenki „Śpiewający Kormoran”. Przybyli reprezentanci Kętrzyna, Giżycka, Pozezdrza, Bartoszyc, Boćwinki, Ełku i Kruklanek, nie zabrakło gospodarzy. Zdaniem jury pod wodzą instrumentalisty i wokalisty Wojciecha Jankuńca poziom rywalizacji, głównie w kategorii 13-16 lat był niezwykle wysoki jak przystało na 10., okrągłą rocznicę wydarzenia.

Wśród przygotowanych utworów królowały dziecięce przeboje, propozycje z kręgu muzyki pop i rock, ale również poezja śpiewana i piosenka autorska, na którą zdecydowały się osoby z wyższymi umiejętnościami. Miłym akcentem wydarzenia była prezentacja największego hitu jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy Zbigniewa Wodeckiego. „Zacznij od Bacha” bowiem zaśpiewał i zagrał na trąbce Adam Goluch z Bartoszyc. Był to rodzynek, bo inni nie zdecydowali się na akompaniament z użyciem instrumentu.

– Nie ukrywam, że było trochę tremy – podkreślił przewodniczący jury. – Zachęcam dzieci i młodzież do śpiewania, wspaniale się tutaj prezentujecie, jest świetna atmosfera. Najbardziej magiczny okazał się wiek 13-16 lat, to był prawdziwy kosmos. Rozwijajcie się dalej, bo idzie to w pięknym kierunku. Dlatego też w tej kategorii postanowiliśmy przyznać więcej nagród.

Prawdziwym objawieniem były dla jurorki Bożenny Oleksiak, dobrego ducha imprezy i byłej dyrektor GOKiR, Nikola Kondratowicz z Ełku i Amelia Kuczyńska z Giżycka. – Już widzę je za jakiś czas na wielkich scenach – podkreśliła z zachwytem. – Ci, którzy potrafią opanować emocje, na scenie po prostu świętują. Dziękuję za to, co usłyszałam.
– Każda komisja ma swoje priorytety, czasami liczy się osobowość, kiedy indziej intonacja, ale pamiętajcie, że wszyscy jesteście wygrani – zaznaczyła prowadząca występy instruktor GOKiR Barbara Somionka. – Dlatego każdy z Was otrzymuje jakiś upominek i w ten sposób staramy się każdego uhonorować.

Laureatka kategorii OPEN, licealistka Natalia Kuczyńska, w odróżnieniu od pozostałych wykonawców zdecydowała się na utrzymany w mrocznym klimacie utwór Kasi Lins „Wiersz ostatni”. Okazało się, że tej piosenki nikt inny nie znał i dlatego ta wyjątkowość była zapewne kluczem do sukcesu.

– Na scenie zawsze staram się przekazać głębię swego serca nie zwracając zupełnie uwagi na publiczność, więc nie mam żadnej tremy – płakała ze szczęścia. – Zawsze dobieram piosenki, które są dla mnie ważne, ale najczęściej nieznane. Przez to się wyróżniam. Memu sercu bliska jest zarówno piosenka, jak i teatr. Choć na razie nie określiłam się, na pewno jednak musi to być scena.

Tradycyjnie jury festiwalu przyznało tytuły dodatkowe: Kormorana Uśmiechu, który po raz pierwszy otrzymał zespół i dwóch solistów, Kormorana Foto, a ze względu na pokrywanie się terminów tej imprezy ze Światowym Dniem Ziemi postanowiono uhonorować prestiżowym tytułem Kormorana Ziemi grupę promującą w tekście piosenki postawy proekologiczne, czyli Nuteczki z Kętrzyna.

KLASYFIKACJA:
Kategoria do 8 lat:

I miejsce – Iga Styczyńska (GOKiR Wilkasy)
II miejsce – Nikola Podębska (SP nr 2 Giżycko)
III miejsce – Zuzanna Kiewlak (Przedszkole Niepubliczne „Mali Odkrywcy” Kętrzyn)

wyróżnienia – Hanna Dados, Lena Pyrka i Liliana Tylutka (Przedszkole Niepubliczne „Mali Odkrywcy” Kętrzyn), Alicja Tarara (GOKiR Wilkasy) i Nikola Peliszko (SP Bystry)

Kategoria 9-12 lat:
I miejsce ex aequo – Lena Oknińska (GOK Pozezdrze) i Maja Wasilewska (MDK Bartoszyce)
II miejsce ex aequo – Amelia Somionka (GOKiR Wilkasy) i Lena Magun (MDK Bartoszyce)
III miejsce ex aequo – Nikola Pietrzak (GOKiR Wilkasy) i Urszula Kosaty (SP nr 1 Kętrzyn)

wyróżnienia: Zofia Lach (SP nr 1 Kętrzyn), Amelia Bubul, Bartosz Skórnóg (SP nr 7 Giżycko) i Adam Goluch (MDK Bartoszyce)

Kategoria zespoły dziecięce:
I miejsce – Jedyneczki (GOKiR Wilkasy)
II miejsce – Mini Jedyneczki (GOKiR Wilkasy)
III miejsce – Mini Nuteczki (GOKiR Wilkasy)

Kategoria 13-16 lat:
I miejsce ex aequo – Nikola Kondratowicz (Pracownia Muzyczno-Artystyczna Ełk) i Michalina Andrzejczyk (SP Boćwinka)
II miejsce – Victoria Vinci (GOK Pozezdrze)
III miejsce ex aequo – Kalina Rurka (MDK Bartoszyce) i Julia Matyjasek (GOKiR Wilkasy)

wyróżnienia: Kornelia Krywko i Patrycja Szatkowska (MDK Bartoszyce), Lidia Jurowska (GOKiR Wilkasy)

Kategoria OPEN:
I miejsce – Amelia Kuczyńska (I LO Giżycko)
II miejsce – Aleksandra Bielak (GOKiR Wilkasy)
III miejsce – Karolina Worobiec (MDK Bartoszyce)

wyróżnienie: Wiktoria Sawicka (GOKiR Wilkasy)

Kategoria zespoły młodzieżowe:
I miejsce – Róże Świętej Elżbiety (GOK Kruklanki)

wyróżnienia: No Name (GOKiR Wilkasy)i Jula & Szost Team (SP nr 1 Giżycko)

Kormoran Uśmiechu: Wesołe Nutki (Przedszkole Niepubliczne „Mali Odkrywcy” Kętrzyn), Zofia Lach i Urszula Kosaty (SP nr 1 Kętrzyn)
Kormoran Ziemi: Nuteczki (SP nr Kętrzyn)
Kormoran Foto: Amelia Kuczyńska (I LO Giżycko)

źródło: Urząd Gminy Giżycko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *