GIŻYCKO: Zapraszamy na niezwykłą majówkę w Giżycku! – Magna Masuria

fot. Miasto Giżycko

Majówka w Giżycku to niezwykłe wydarzenie, które przyciąga turystów i mieszkańców z całego regionu już od dwóch lat. Po raz kolejny miasto przygotowuje bogaty program atrakcji, obiecując niezapomniane przeżycia na Mazurach.

Święto miasta zostało przeniesione na początek maja, a organizatorzy zapewniają, że majówki w Giżycku są po prostu niezrównane. W tegorocznym programie Dni Miasta znalazły się wydarzenia dla każdego – wystawy, koncerty, wydarzenia sportowe, uroczystości patriotyczne i wiele więcej.

Giżyckie Centrum Kultury przygotowało szeroki wachlarz imprez, które zachwycą każdego odwiedzającego. Dni Giżycka to nie tylko okazja do zabawy, ale także możliwość poznania lokalnej kultury i historii.

Jednym z głównych punktów programu jest Wielkie Otwarcie Sezonu, które rozpoczyna się symbolicznym otwarciem mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim. To niezwykłe wydarzenie gromadzi rzesze ludzi, chcących zobaczyć widowiskową paradę jednostek pływających oraz konkurs na najlepiej udekorowaną jednostkę.

Kultura również ma swoje miejsce w tym festiwalu. W ramach Pikniku Bardzo Kulturalnego na Pasażu Portowym odbędą się koncerty, występy teatralne oraz kiermasz sztuki i rękodzieła. To doskonała okazja, by poznać lokalnych artystów i ich twórczość.

Nie brakuje również wydarzeń sportowych. Ogólnopolskie Biegi Rodzinne oraz Garnizonowy Piknik Majowy to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Nie zapominając o patriotyzmie, Giżycko obchodzi także ważne historyczne wydarzenia, takie jak Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Msza św. w Sanktuarium św. Brunona oraz odsłonięcie pomnika Orła Białego to chwile, które łączą mieszkańców w uczczeniu dziedzictwa narodowego.

Na zakończenie majówki, kościół Ewangelicko-Augsburski gości koncert Hanny Banaszak, który będzie doskonałym zwieńczeniem tego niezwykłego święta.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM MAJÓWKI W GIŻYCKU:

1 MAJA

Wielkie otwarcie sezonu w ramach Dni Giżycka
Most obrotowy – symboliczne otwarcie sezonu

11.45 oficjalne rozpoczęcie uroczystości Wielkiego Otwarcia Sezonu 2024 -powitanie gości przez Burmistrza Giżycka, zaprzysiężenie ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

12.00 uroczyste otwarcie mostu obrotowego. Zielone Światło dla wodniaków i symboliczne uruchomienie sygnalizacji świetlnej przez przedstawiciela Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Uroczyste otwarcie mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim dla ruchu żeglownego, dokonane przez władze miasta, regionu oraz zaproszonych gości. Parada jednostek pływających oraz konkurs na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę, widowiskowy pokaz flyboard.

12.40 zakończenie parady w okolicach Portu Ekomarina.

Plac Grunwaldzki – Galeria Sztuki Schron.
11.00 Oficjalne otwarcie wystawy „Sztuka z Mazur” .
W podziemiach schronu przeciwlotniczego z 1944 roku przy pl. Grunwaldzkim 1 A, gdzie obecnie mieszczą się zbiory i kolekcja światowych dzieł Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress, zaprezentowana zostanie stała ekspozycja malarstwa i rzeźby autorstwa lokalnych artystów. Spotkanie odbędzie się z udziałem artystów, którzy opowiedzą o swoich dziełach. (Schron czynny w godzinach 11.00-17.00).

Port Ekomarina – Majówka z Radiem Zet. 

11.00 – 16.00 Majówka Grillówka z Radiem ZET, plenerowe miasteczko Radia ZET, a w nim atrakcje kulinarne, degustacje i mnóstwo aktywności dla całych rodzin.

Pasaż portowy – Piknik Bardzo Kulturalny.

10.00 Kiermasz rozmaitości, kulinaria i rękodzieło.
13.00 Koncert zespołu HLA4transplant, Akcja Giżycko dla Transplantacji 12godzinDlaŻycia z dr. Zygmuntem Kalicińskim na czele, kardiochirurgiem, transplantologiem, prezesem Fundacji Dla Transplantacji, inicjatorem działań na Mazurach, w międzyczasie rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników na najładniej udekorowaną jednostkę pływającą i przebraną załogę. Ogłoszenie wyników konkursu jednostek pływających.

14.00 występy lokalnych zespołów tanecznych i wokalnych, w trakcie atrakcje dla dzieci i dorosłych – animacje, warsztaty, zabawy ściana wspinaczkowa, dmuchańce, bańki mydlane, malowanie buziek, alpaki itp.

14.45 – 15.45 Teatr Akt spektakl plenerowy pt.: „Podróżnicy”.
16.00 Koncert Big Bandu „PÓŁNOC-POŁUDNIE”
18.00 Koncert zespołu URWANI Z WESELA.
19.30 Koncert zespołu CHILLIN BAND.
20.30 TEATR AKT – spektakl plenerowy pt.: „Płonące Laski 4”.

Podczas imprezy wspieramy Piotrusia Szpilkę

Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka finansowa na rzecz małego Piotrusia Szpilkę, którego Miasto Giżycko wspiera w tym roku w walce o zdrowie. Na miejscu będą czekali wolontariusze z oznaczonymi puszkami. Piotrusia można również wesprzeć poprzez przekazanie swojego 1,5 % podatku. Szczegółowe dane: KRS 0000387207 (Fundacja “Serca dla Maluszka”), w rubryce „cel szczegółowy” należy wpisać:  2802 Piotr Szpilka.

2 MAJA

Las Miejski koło Giżycka – Ogólnopolskie Biegi Rodzinne, Garnizonowy Piknik Majowy. 

11.00 oficjalne otwarcie (zapisy do biegów 9.00-10.45, atrakcje od 9.30), uroczyste podniesienie flagi państwowej, hymn narodowy i prelekcja z okazji ŚWIĘTA FLAGI, konkursy i występy, pokaz sprzętu i wyszkolenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego w Giżycku.

3 MAJA

Sanktuarium Św. Brunona – Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

8.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona z udziałem pocztów sztandarowych jednostek wojskowych, przedstawicieli samorządu, giżyckich instytucji, organizacji kombatanckich i społecznych, szkół, ZHP oraz mieszkańców. Bezpośrednio po mszy, przemarsz na pl. Marsz. J. Piłsudskiego.

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcie pomnika Orła Białego.

ok. 9.00 uroczyste odsłonięcie pomnika Orła Białego zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, nadanie sztandaru ZHP, złożenie kwiatów oraz okolicznościowe przemowy.

17.00 – 22.30 Koncerty: Bovska, Mesajah, Organek.
 
4 MAJA

Kościół Ewangelicko-Augsburski. Koncert Hanny Banaszak.
godz. 20.00 Biletowany koncert HANNY BANASZAK z zespołem, w kościele ewangelicko-augsburskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *