Godzina „W” – Magna Masuria

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego w Kętrzynie

O godzinie 17:00 przy fontannie na placu Piłsudskiego zebrał się chór Uniwersytetu III-wieku wraz z radnym miejskim Zbigniewem Nowakiem, który grał na akordeonie, zaś chór odśpiewał pieśni patriotyczne. O tej samej porze na placu Armii Krajowej, przed Pomnikiem w Hołdzie Obrońcom Ojczyzny przedstawiciele władz miasta, stowarzyszeń i harcerzy złożyli kwiaty.

Godzina 17:00, godzina „W” w każdym mieście w Polsce wyją syreny, tak samo jak wyły w Warszawie w 1944 roku. Rozpoczęła się największa akcja zbrojna Armii Krajowej. Największe zbrojne powstanie w historii XX wieku. Mieszkańcy Kętrzyna zatrzymują się, stają na baczność i słuchają głosu syren. Wszystko się zatrzymuje, panuje niezrównana cisza. Ludzie tą ciszą, tym zatrzymaniem się na chwilę oddają hołd poległym w Powstaniu Warszawskim.

Na placu Piłsudskiego mogliśmy poczuć ducha tamtych lat. Pieśni patriotyczne śpiewane przez chór Uniwersytetu III-wieku w Kętrzynie sprawiły, że te starsze panie pokazały więcej energii i radości niż smutna pogrzebowa impreza na placu Armii Krajowej. Radość tych pań i pana Zbigniewa Nowaka sprawiła, że do śpiewania dołączyła młodzież, osoby siedzące na ławkach.

Na palcu Armii Krajowej odczytano krótką notkę historyczną o Powstaniu Warszawskim. Złożono kwiaty i odbyła się część artystyczna, gdzie młodzież w solowych występach również odśpiewała pieśni patriotyczne.

Pamięć jest bardzo ważna, ponieważ ten zryw niepodległościowy był wybuchem młodości i miłości do Ojczyzny.

6 thoughts on “Godzina „W”

  1. Bo to jest smutna i pogrzebowa impreza, a nie radosna twórczość gazetkopisarzy opliwajacych za każdym możliwym razem władze.

  2. Jak się człowiek zaprze, to tak zaprosi na ważną rocznicę, że nawet ludzie nie przyjdą.

    Można? Można!

  3. Własnie widać jak się organizuje propagandę w mieście za pomocą portali społecznościowych. Gdyby nie zakichany FB to i od Was Panie Redaktorze ciężko się dowiedzieć o planowanych imprezach. Sa tylko w większości prześmiewcze komentarze z tego typu „eventów”. Nie ma to jak zrobić komuś koło pióra kosztem mieszkańców. W jednym jesteśmy dobrzy – być zawsze przeciw, to już chyba genetyczna wada.

  4. Cyt; „propagandę w mieście za pomocą portali społecznościowych” organizuje burmistrz. Wybitnym specjalistą od propagandy jest zastępca burmistrza? Redaktor tylko pokazuje co oni wyprawiają.

    Wybaczcie burmistrzowi i jego zastępcy ale w tym dniu żona Pana zastępcy burmistrza rozpoczynała pracę w spółdzielni mieszkaniowej. To bardzo ważny dla niej dzień. To chyba ważniejsze dla naszego miasta niż 75 rocznica Powstania w obcym dla burmistrzów mieście?

  5. Do sąsiada z Willowej. Tak się rodzi w naszym mieście nowa klika towarzyska. Ty zatrudnisz moją, ja twoją, itd. Czas, by portal zajął się i ujawnił powiązania rodzinno-towarzyskie w KTK. Czy aby ten wiceburmistrz Wróbel nie kosztuje miasta zbyt dużo? Zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *