Karta debetowa kontra kredytowa. Co musisz o nich wiedzieć?

0
Close-up images of multiple credit card handsets

fot. freepik.com

Choć transakcje z wykorzystaniem kart płatniczych to niemal chleb powszedni, nie każdy wie, jakie rodzaje kart są dostępne dla klientów bankowych i czym różnią się między sobą. W niektórych przypadkach do otrzymania karty konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Są również tacy, którzy na co dzień posługują się wyłącznie gotówką, stroniąc od rozwiązań elektronicznych. Karta płatnicza to jednak duże ułatwienie i usprawnienie wszelkich operacji finansowych. Jak działają jej poszczególne typy?

Karta kredytowa – jakie daje możliwości?

Karta debetowa a kredytowa – czy rzeczywiście znacznie się od siebie różnią? Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Karta kredytowa to rodzaj środka płatniczego, dzięki któremu można korzystać z limitu finansowego przyznanego indywidualnie przez konkretny bank. To swoista pożyczka, a więc każda operacja z wykorzystaniem karty kredytowej rodzi zobowiązanie finansowe. Po wyczerpaniu limitu dostępnego na danej karcie oraz spłaceniu długu, klient może ponownie korzystać z dostępnych na niej środków.

W większości przypadków klient ma na spłatę zobowiązania ok. 60 dni bez konieczności regulowania odsetek. Po tym czasie zaczną być naliczane. Co ważne, wniosek o wydanie karty kredytowej można złożyć w dowolnym banku. Niekoniecznie tam, gdzie otwarty jest indywidualny rachunek bankowy. Możesz zatem wybierać spośród rozwiązań kredytowych najkorzystniejszych właśnie dla ciebie. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny produkt, porównaj opcje dostępne w różnych bankach. Rzetelne zestawienia znajdziesz na sprawdzonych stronach internetowych o tematyce finansowej, m.in. https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/.

Karta debetowa powiązana z rachunkiem bankowym

Taka karta jest ściśle powiązana z otwartym w banku rachunkiem klienta. Dzięki niej możesz płacić środkami zgromadzonymi przez siebie na koncie. Karta debetowa pozwala m.in. na:

  • wypłatę gotówki z bankomatu;
  • płatności bezgotówkowe;
  • wpłatę środków we wpłatomatach.

Poza standardową funkcją płatniczą karta debetowa daje możliwość założenia debetu. Jest to konkretna kwota do dyspozycji klienta, jeśli wyczerpie własne środki dostępne na rachunku. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. karty z debetem na start. To znaczy, że poza debetem dostępnym w przypadku braku środków własnych otrzymujesz od banku limit kredytowy. Warunki  regulowania zobowiązania pozostają takie same, jak przy klasycznej karcie kredytowej.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej w praktyce?

Dzięki świadomości różnic między tymi dwoma typami kart płatniczych będziesz mógł zarządzać własnymi finansami w ekonomiczny i przemyślany sposób. Jakie są zasadnicze różnice między kartą kredytową i debetową? Podsumowując:

  • Karta debetowa przewiduje korzystanie z własnych środków i ewentualny limit zadłużenia po ich wyczerpaniu. Karta kredytowa pozwala na korzystanie z pieniędzy bankowych.
  • Używanie karty debetowej nie generuje żadnych prowizji ani opłat za wypłaty z bankomatu. Karta kredytowa wiąże się z każdorazową prowizją za taką operację.
  • Korzystanie z karty kredytowej może obniżać zdolność kredytową klienta. Karta debetowa nie rodzi takiego ryzyka.
  • Karta debetowa jest powiązana z konkretnym rachunkiem bankowym i nie wymaga wykazania zdolności kredytowej przez wnioskodawcę. Karta kredytowa jest dostępna w każdym banku, jednak konieczne jest wykazanie się wypłacalnością.

Choć z karty debetowej i kredytowej korzysta się w podobny sposób, powyższe różnice mogą zadecydować o rezygnacji z jednej z nich. Każde rozwiązanie bankowe powinieneś dopasować do swoich potrzeb, ale również możliwości. Wtedy będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo przy codziennych zakupach oraz większych transakcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *