„Kaskadowy pomiar prędkości” na drogach powiatu kętrzyńskiego. Kierowcy – noga z gazu!
Po raz kolejny na drogach naszego powiatu ruszyły działania policyjnej drogówki zwane potocznie „kaskadą”. Głównym celem „Kaskadowych pomiarów prędkości” jest wyegzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach.
Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że policjanci ruchu drogowego prowadzą kontrole na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W przeprowadzeniu takich kontroli może wziąć większa liczba radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Dzięki temu policjanci mogą skuteczniej zahamować zapędy kierowców, którzy nie respektują limitów dopuszczalnej prędkości.
Podczas wtorkowych działań wśród blisko 53 skontrolowanych pojazdów przez policjantów ruchu drogowego 19 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość.Działania doprowadziły do zatrzymania kolejnego kierowcy w powiecie kętrzyńskim, który wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu. Tuż po godzinie 15.00 w Korszach przy ul. Mickiewicza policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Kia Sportage. Podczas kontroli policjanci poczuli od mężczyzny zapach alkoholu. 60-latek odmówił badania na zawartość alkoholu w organizmie. W związku z tym, została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu i innych środków działających podobnie. Funkcjonariusze zatrzymali 60-latkowi prawo jazdy i uniemożliwili mu dalsza jazdę.
Tego samego dnia parę minut po godzinie 17.00 w Kraskowie w gminie Korsze patrol ruchu drogowego z Kętrzyna zatrzymał do kontroli 44-latka kierującego volkswagenem. Policjanci zmierzyli prędkość jego auta. Osiągnęło 121 km/h w miejscu, gdzie jest ograniczenie do 50 km/h. Oprócz mandatu i 10 punktów karnych zatrzymano kierującemu prawo jazdy na 3 miesiące.
Policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Jednym z takich przykładów była kontrola drogowa 28-latka, który kierował osobowym audi. Policjanci ustalili, że stan drogomierza nie zgadza się z danymi uzyskanymi z systemu CEPiK. Badanie techniczne auta było wykonywane w kwietniu 2019 roku i wówczas stan licznika wynosił 365 870 kilometrów. Podczas kontroli, wskazanie było na poziomie 154 100 km, a więc brakowało ponad 200 tys. kilometrów przebiegu. Za zmianę wskazania drogomierza może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega ten, kto zleca taką „korektę licznika”.
Art. 306a. KK
Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru
§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.