KĘTRZYN: 31. rocznica powołania Straży Granicznej – Magna Masuria

26 maja na terenie komendy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie odbyły się uroczystości z okazji 31. rocznicy powołania Straży Granicznej. W przeddzień uroczystości odprawiona została Msza Święta w kaplicy p.w. św. Mateusza w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

Podczas uroczystego apelu w asyście Kompanii oraz Orkiestry Reprezentacyjnej SG i pocztów sztandarowych, odśpiewano hymn i podniesiono flagę państwową.

Zastępca W-MOSG płk SG Zbigniew Klimczyk w imieniu Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Roberta Inglot, którego reprezentował oraz Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej płk. SG Adama Pacuka, przywitał zaproszonych gości, funkcjonariuszy i pracowników SG.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz przedstawiciele instytucji, organów i służb współdziałających, a także dowódcy i komendanci jednostek wojskowych oraz żandarmerii.

Zastępca Komendanta W-MOSG płk SG Zbigniew Klimczyk w swoim wystąpieniu podkreślił, że rok 2022, jest rokiem szczególnym. Ostatnie wydarzenia pokazały, jak ważne miejsce zajmuje Straż Graniczna w systemie bezpieczeństwa państwa. -Kieruję do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników W-MOSG i CSSG podziękowania za codzienną odpowiedzialną służbę. (…) Spełniacie patriotyczny obowiązek obrony ojczyzny, zabezpieczając jej granice.

Głos zabrał również Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, który wyraził uznanie dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, życząc jednocześnie wielu sukcesów i satysfakcji z misji pełnionej wobec Polski i społeczeństwa.

Miłym akcentem dla obu kętrzyńskich jednostek SG było wyróżnienie Medalem za zasługi w popularyzowaniu tradycji ochrony polskich granic. Odznaczenia wręczył Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Pan Waldemar Bocheński.
Podczas Święta Straży Granicznej nie mogło zabraknąć wyróżnień oraz awansów.

Złote, srebrne i brązowe Medale za Zasługi dla Straży Granicznej otrzymali funkcjonariusze i pracownicy W-MOSG i CCSG. Złotym medalem uhonorowano Dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztofa Radomskiego oraz Zastępcę Komendanta W-MOSG płk SG Iwonę Łatunowicz. Natomiast Brązowy Medal otrzymał Komendant Powiatowy PSP w Braniewie bryg. Ireneusz Ścibiorek.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał odznakę okolicznościową Medal Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej wyróżniającym się w popularyzowaniu tradycji, historii i dokonań Straży Granicznej łącznie trzydziestu pracownikom i funkcjonariuszom z obu jednostek organizacyjnych SG.

Komendant Główny SG nadał siedemnastu funkcjonariuszom CSSG i W-MOSG Odznakę Straży Granicznej.

Komendant Oddziału wyróżnił emblematem pamiątkowym W-MOSG przedstawicieli instytucji współdziałających ze Strażą Graniczną oraz pracowników i funkcjonariuszy SG. Z okazji święta Straży Granicznej 17 funkcjonariuszy z W-MOSG i CSSG mianowano na I stopień oficerski. 72 otrzymało awans na wyższy stopień w korpusie chorążych, natomiast 76 awansowano w korpusie podoficerskim.

Goście obejrzeli występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG oraz defiladę kompanii honorowej W-MOSG i CSSG. W trakcie tegorocznych obchodów święta Straży Granicznej, została zaprezentowana pieśń reprezentacyjna Straży Granicznej pt. „Na straży granic” autorstwa kpr. SG Piotra Saczka z Morskiego Oddziału SG. Utwór nawiązuje do tradycji formacji granicznych II RP, której wartości kultywowane są do dziś.

31. rocznicę powołania SG uczczono również na placówkach Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

PONIŻEJ ZNAJDUJE SIĘ ODNOŚNIK DO GALERII:

https://www.wm.strazgraniczna.pl/wm/aktualnosci/45885,31-rocznica-powolania-Strazy-Granicznej.html

4 thoughts on “KĘTRZYN: 31. rocznica powołania Straży Granicznej

    1. Tym bardziej, jak podkreśla zastępujący WMOSG, że rok 2022 jest rokiem szczególnym gdyz ostatnie wydarzenia pokazały, jak ważne miejsce zajmuje Straż Graniczna w systemie bezpieczeństwa państwa. Więc dziwię się ze odbyło sie to w murach wczesniejszej bez promocji w lokalnym środowisku.

  1. Może piękna lecz bez promocji w społeczeństwie lokalnym. Taka okazja po zdjęciu ograniczeń a oni robbią imprezę wewnatrz. Gdzie te czasy gdy swieto obchodzono w centrum miasta a orkiestra robiła pokaż nie tylko w zamkniętym gronie. Tak to jest jak dowodzący są spoza lokalnego środowiska i właściwie nie integrują się z nim w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *