KĘTRZYN: 32-latek znęcał się psychicznie i fizycznie nad rodziną – trafił w ręce policji – Magna Masuria

KĘTRZYN: 32-latek znęcał się psychicznie i fizycznie nad rodziną – trafił w ręce policji

1

fot. KPP Kętrzyn

Dozór policyjny to wolnościowy, nie izolacyjny środek zapobiegawczy, który polega na tym, że podejrzany (oskarżony) pozostający na wolności, zobowiązany jest do wypełniania nałożonych na niego obowiązków. Ma on na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego przez ograniczenie swobody, polegającej na systematycznym kontrolowaniu i pozostawieniu podejrzanego do dyspozycji sądu lub prokuratury. Taki właśnie środek zapobiegawczy zastosowała miejscowa prokuratura wobec 32-letniego mieszkańca Kętrzyna, podejrzanego o przestępstwo znęcania się nad rodziną.

32-letni mieszkaniec Kętrzyna podejrzany jest o to, że od początku stycznia 2019 roku do 15 stycznia 2023 roku w jednym z mieszkań położonych na terenie miasta, znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną i trójką małoletnich dzieci. Mężczyzna znajdując się w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe podczas których wyzywał członków rodziny słowami wulgarnymi, popychał, szarpał za ubrania, dusił i wyganiał z domu. Dzięki zaangażowaniu kętrzyńskich śledczych podejrzany o znęcanie się nad rodziną został skutecznie od niej odizolowany. Na wniosek funkcjonariuszy, prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zakaz opuszczania kraju.

Przeciwdziałanie przemocy domowej, niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocą oraz ich rodzinom jest jednym z głównych zadań realizowanych przez policję. Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciw członkowi rodziny naruszające ich prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody psychiczne, fizyczne, a także materialne. Znęcanie się i poniżanie to tajemnica wielu rodzin. Apelujemy, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. W naszej komendzie zawsze czekają policjanci gotowi nieść pomoc ofiarom przemocy domowej. Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

1 thought on “KĘTRZYN: 32-latek znęcał się psychicznie i fizycznie nad rodziną – trafił w ręce policji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *