KĘTRZYN: Anastasia Scheiba uczestniczyła w podsumowaniu „Okrągły Stół wokół zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce”
Anastasia Scheiba, 4 lipca br., jako przedstawicielka Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego reprezentowała Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kętrzynie oraz Powiat Kętrzyński na podsumowaniu inicjatywy „Okrągły Stół wokół zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.
Ta niezwykle ważna dla polskiego szkolnictwa inicjatywa miała na celu opracowanie rekomendacji dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wydarzenie te odbyło się pod patronatem Wicemarszałka Sejmu RP, Włodzimierza Czarzastego, a organizatorem był Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy.
Rekomendacje, które zostały wypracowane na spotkaniu, przyjęły formę dziewięciu głównych postulatów dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Mają one na celu stworzenie odpowiednich ram prawnych, które pomogą w zapewnieniu odpowiedniej opieki i wsparcia dla młodych ludzi w Polsce.
– Podczas spotkania nasz przewodniczący i wiceprzewodnicząca odczytali oraz omówili naszą inicjatywę związaną z głównym tematem – apel dotyczący zdrowia psychicznego młodzieży, który przyjęliśmy na kwietniowej sesji – podsumowała we wpisie na Facebook Młodzieżowy Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pełnomocnik Marszałka ds. Młodzieży Monika Łączyńska-Boguska
Konferencja podsumowująca inicjatywę przyciągnęła również wagę parlamentarzystów z różnych opcji politycznych ponieważ problemy zdrowia psychicznego młodzieży są szczególnie ważne po pandemii i w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Problemy te wymagają uwagi i odpowiednich rozwiązań, dlatego materiały wypracowane przez młodzież, w tym przez Anastasię, będą niezwykle cenne dla parlamentarzystów Sejmu RP.
– Moje uczucia po konferencji są bardzo pozytywne, ponieważ jest to działanie w kierunku młodzieży i sama jako młoda osoba wiem jak ciężko jest, aby problem był zauważalny szczególnie u dorosłych. Jestem bardzo zadowolona z przedstawionej inicjatywy, ponieważ uważam, że młodzież jest często zaniedbana oraz nie traktowana na poważnie. – podsumowała dla naszej redakcji Anastasia Scheiba. Zapytaliśmy również Anastasie o dalsze działania w ramach tej inicjatywy: – Na pewno jest to dosyć otwarty problem, na który można znaleźć wiele rozwiązań, taki jeden z ważniejszych kroków to apel do młodzieży. Uważam, że trzeba najpierw rozmawiać o problemie, żeby później go rozwiązać. Tutaj będę się starała o zajęcia dla młodzieży, żeby otwarcie mówili o sobie i o swoim zdrowiu psychicznym.