Już po raz 39. w Kętrzynie będziemy mieli przyjemność obchodzić Festiwal Kultury Wileńskiej Kaziuki-Wilniuki. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi „Mikołajowi Kopernikowi – Wileńszczyzna . Gorąco zapraszamy już 10 marca o godz. 17:00 do Hali MOSiR, ul. Kazimierza Wielkiego 12A. PATRONAT HONOROWY nad wydarzeniem objął Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Kaziuki Wilniuki to przede wszystkim wydarzenie artystyczne prezentujące polskość mieszkańców Wileńszczyzny i ich rodzinne powiązania z terenami Warmii i Mazur wynikające z repatriacji a tym samym rozdzielania wielu rodzin po II wojnie światowej. Podczas tegorocznych XXXIX Kaziuków – Wilniuków najsłynniejszy gawędziarz wileński – Dominik Kuziniewicz – „Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek” zaprezentuje gawędy o Mikołaju Koperniku, dla upamiętnienia Roku Kopernikowskiego i jego związki z Warmią. Gawędy te napisał i na antenie Polskiego Radia w Olsztynie przedstawiał Stanisław Bielikowicz -powojenny gawędziarz i dziennikarz radiowy promujący gwarę wileńską. To właśnie Stanisław Bielikowicz był dla Dominika Kuziniewicza wzorem do naśladowania i wykreowania postaci gawędziarza ludowego, będącego kronikarzem życia dawnej Wileńszczyzny i repatriacji ludności z kresów.

W roku 2023 z okazji uczenia 550 rocznicy urodzin wielkiego astronoma, pragniemy przybliżyć postać Mikołaja Kopernika, jego odkrycia i dokonania w różnych dziedzinach nauki. Odbiorcom zadania i artystom (szczególnie młodzieży – członków zespołów ludowych) biorącym udział przedsięwzięciu przybliżyć miejsca takie jak Lidzbark Warmiński i Olsztyn, w których przebywał Mikołaj Kopernik i rolę jaką w nich odegrał.

Prowadzenie:

ANNA ADAMOWICZ – Ciotka Franukowa
DOMINIK KUZINIEWICZ – Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek

Wystąpią:

– Polski Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna pod kierunkiem Germana Komarowskiego
– Zespół Art of Music przy Centrum Kultury w Solecznikach

Zespół Tańca Ludowego „Perła” został założony w 2005 roku w Niemenczynie. Zespół działa przy polskim Stowarzyszeniu „Hobby Folk” oraz przy Centrum Kultury i Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie. Obecnie w 3 grupach Zespołu tańczy około 100 dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Zespół ma za sobą występy na Wileńszczyźnie, w Polsce, Litwie i na Białorusi. Dwa razy uczestniczył w międzynarodowym Festiwalu „Kwiaty Polskie”, trzykrotnie brał udział w warsztatach tanecznych w Węgorzewie. Zespół jest trzykrotnym laureatem konkursu tańca wśród szkół i ośrodków kultury Rejonu Wileńskiego. Także jest laureatem Przeglądu zespołów polskich na Litwie, który był organizowany przez Dom Polski w Wilnie. Repertuar Zespołu tworzą polskie, rosyjskie, ukraińskie i litewskie tańce ludowe. Zespół też, nie zapomina swych korzeni – repertuaru Wileńszczyzny. Kierownikiem i choreografem Zespołu jest German Komarowski. Choreografem – Olga Walentynowicz.

Zespół Art of Music działa od 2016 r. przy Centrum Kultury w Solecznikach. Łączy nas pasja do muzyki, chęć tworzenia i przyczynienia się do życia kulturalnego Rejonu Solecznickiego.

Realizujemy swoje pomysły za pomocą różnych stylów muzycznych, poszukujemy nowych form. Głównym zadaniem zespołu – ożywić i popularyzować Wileńskie pieśni ludowe poprzez wykonywanie ich w nowatorskich, współczesnych aranżacjach. Repertuar zespołu obejmuje także litewskie i polskie pieśni patriotyczne, kolędy i pieśni własnej twórczości. Programy koncertowe są prezentowane podczas różnych uroczystości, festiwali i wydarzeń. Zaszczytnym osiągnięciem zespołu jest uczestnictwo w I Polonijnym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, ogromnym sukcesem zdobycie II nagrody podczas 2 edycji tego festiwalu, zespół został też laureatem Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2022 r.

W tym roku zespół wydał swoją pierwszą płytę pod nazwą „Wileńskie Pieśni ludowe we współczesnych aranżacjach“, na której znalazły się pieśni ludowe z naszych terenów we współczesnych aranżacjach.

Skład zespołu:

Wokal- Jolanta Prowłocka
gitara basowa- Tomasz Jermak
Klawisze – Albert Żołnierowicz
Gitara akustyczna – Krzysztof Kolendo
Perkusja -Andrius Balonis

Koncertom towarzyszy JARMARK WILEŃSKI z rękodziełem, regionalnymi potrawami, wydawnictwami wileńskimi.

W składzie ekipy twórców ludowych są autentyczni mistrzowie ludowi, uznani na Litwie jako wybitni twórcy.

Agata Granicka i jej matka Danuta Wiszniewska od lat prowadzą szkołę mistrzostwa plecenia palm wileńskich, znanych na świecie wyrobów, związanych ze świętowaniem Kaziuka oraz Niedzieli Palmowej. Ich palmy są znane na świecie, były eksponowane na Światowej Wystawie Expo, gdzie cieszyły się ogromnym powodzeniem. Agata Granicka jest wykładowczynią etnografii w Kolegium Rolnictwa i Biznesu w Wojdatach.

Leokadia i Leon Szałkowscy – wyrobu najpiękniejszych palm wileńskich nauczyła ich Danuta Kunicka – mama Lodzi. Każdego roku starają się wplatać wzory, które wyróżniają te palmy w kolorze, splocie, kompozycji spośród innych tego typu wyrobów wielkanocnych w kraju i poza jego granicami: Niemczech, Holandii, Japonii, USA…..

Mistrz wyrobów z drewna Michał Jankowski jest artystą ludowym rzeźbiarstwa z drewna, jego prace są również eksponowane na wystawach międzynarodowych. W swoich pracach ukazuje piękno kultury ludowej zamknięte w kapliczkach z drewna, świątkach, wyrobach codziennego użytku. Pan Michał ze swoimi pracami z drewna uczestniczy w kiermaszach rękodzieła artystycznego organizowanych na Litwie i poza jego granicami.

Danuta Lipska, malarka, wykładowczyni w szkole rysunków, znana jako malarka obrazów – widoków różnych zakątków Ziemi Wileńskiej. Jest prezesem Towarzystwa Plastyków Polskich na Litwie „Elipsa”, działające w Wilnie od 25 lat.

Jolanta Naruszewicz – malarka tematyki wileńskiej, członek Stowarzyszenia Malarzy Polskich
Anna Gryszkiewicz – mistrzyni wyrobu serc lukrowanych, obwarzanek smorgońskich, nieodzownych na Jarmarku Kaziukowym

10 marca godz. 17:00
Hala MOSiR, ul. Kazimierza Wielkiego 12A, Kętrzyn
Wstęp wolny.

PATRONAT HONOROWY
Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *