KĘTRZYN: Festiwal PiS-u i Orlenu na terenie dawnej cukrowni – Magna Masuria

KĘTRZYN: Festiwal PiS-u i Orlenu na terenie dawnej cukrowni

16

fot. Facebook/M. Kochanowski

Dawny kompleks kętrzyńskiej cukrowni w czwartek [21.09.2023] stał się miejscem festynu partii rządzącej oraz Orlenu z przeznaczeniem dla lokalnych działaczy tejże partii. Mowa oczywiście o konferencji prasowej Orlenu, gdzie prezes D. Obajtek nieco ponad kwadrans opowiadał o podpisaniu umowy na budowę nowoczesnej i największej tłoczni oleju rzepakowego w Polsce, a wartość całego projektu ma wynieść 850 mln złotych, a także stworzyć ponad 100 nowych miejsc pracy w Kętrzynie. Brzmi to trochę abstrakcyjnie, zwłaszcza, że konferencja ta została zorganizowana w czasie kampanii wyborczej. 

Na konferencję zaproszono oczywiście całą wierchuszkę wojewódzkiego oraz lokalnego PiS-u, przedstawicieli władz lokalnych, a także nie zabrakło również kilku ministrów, w tym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – R. Telusa. Obajtek razem z Telusem opowiadali z radością o biopaliwach, ale także “wielkim dniu dla Polski” i polskiego rolnictwa. 

Niestety, jest też ciemna strona tej konferencji prasowej – nie zaproszono mieszkańców Kętrzyna, a w tym inicjatora całego tego przedsięwzięcia – czyli pana Eugeniusza Lotka. To właśnie dzięki wysyłaniu listów intencyjnych, prowadzeniu różnych rozmów na różnych szczeblach z Orlenem nie doszłoby nigdy do przejęcia terenu po byłej cukrowni przez grupę Orlen Południe. To dzięki działaniom pana Lotka w czwartkowe południe przedstawiciele rządu oraz Orlenu nie chwalili by się na pustym placu cukrowni wielomilionową inwestcyją, która ma w przyszłości powstać. O kulisach tych działań z chęcią opowiemy w najbliższych artykułach przedstawiając konkretne i prawdziwe dokumenty. 

Nie mogło również zabraknąć na tej konferencji lokalnych działaczy PiSu-, którzy również podczepiają się pod cudzy sukces. Idą linią partyjno-rządową i opowiadają, jaki to dobrobyt sprowadzą do Kętrzyna zapominając o inicjatorze tego wszystkiego, a nawet umniejszając jego rolę do zera. W zamian za to mogli się pochwalić w mediach społecznościowych zdjęciami z “grubymi rybami” PiS-u i Orlenu. 

Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest do połowy roku 2026. W skład kompleksu, oprócz samej tłoczni, wejdą węzły technologiczne związane z przyjęciem surowców i ekspedycją produktów, magazynowaniem surowców i produktów, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm: Polimex Mostostal S.A. oraz AB Industry S.A.

16 thoughts on “KĘTRZYN: Festiwal PiS-u i Orlenu na terenie dawnej cukrowni

  1. A co robił tam Niedziółka? Załóżmy że faktycznie oprócz kampanii wyborczej prowadzone są równoległe działania zmierzające do uruchomienia zakładu, załóżmy, że pomimo zmarginalizowania – jeśli dobrze rozumiem – wkładu w sprawę inicjatora tej idei, zakład w końcu wystartuje, to jaki związek ma z tym wszystkim burmistrz Niedziółka? Co zrobił dla sprawy?

    Ano zrobił w moim przekonaniu dużo, żeby utrudnić życie – czyli późniejsze funkcjonowanie nowemu zakładowi. Chodzi o ulicę Ogrodową, a konkretnie o sposób jej przebudowy, który utrudni sprawny dojazd samochodom ciężarowym.

    Ulica Ogrodowa w czasie przebudowy (zamiast remontu) na newralgicznym odcinku od ulicy Bydgoskiej do bramy zakładu zostanie radykalnie zawężona, a przekrój jezdni plus jej geometria będą swoistym wąskim gardłem (problem nakreśliłem w materiale „Mógł być hit, będzie kit” opublikowanym w częściach na stronie Kętrzyn Bez Cenzury).

    1. Niedziółka ogarnął wszystko i dogadał się z Orlenem,Ogrodowa była z nimi uzgadniana na etapie projektu.Taka prawda.A Hećman nie chciał przejąć terenu po Cukrowni za zaległości podatkowe.Taka prawda.

      1. Co ty za bzdety opowiadasz? Cukrownia upadla z burmistrza Mordasiewicza i wijewody Babalskiego, pozniej przejelo to Eco Brasco ale przez smierc jej prezesa sytuacja prawna cukrowni nie byla pewna. Dopoki nie ogarnal tego Lotek to nic by do dzis nie bylo… Poczytaj gazety z tamtego okresu lata 1999-2001

  2. Byłbym zapomniał. A gdyby już ten zakład był i dawał miejsca pracy oraz przynosił miastu środki z zewnątrz (tak, dla Kętrzyńskich samorządowców nastawionych na transfery finansowe z kieszeni Mieszkańców Kętrzyna na zewnątrz to być może trochę staje się dziwne – parafrazując burmistrza), to czy ten kętrzyński zakład (bo przecież jeśli będzie, to będzie w Kętrzynie i pozostanie dłużej oraz niezależnie czy partia x czy y będzie u władzy), czy ten zakład nie powinien dostać wsparcia od samorządu? Nie finansowego, bo to on przyniesie pieniądz, ale infrastrukturalnego i marketingowego? Ależ tak. A jak to wygląda w Kętrzynie? Będzie ta nieszczęsna Ogrodowa i brak fajnej synergii. A gdyby tak zamiast rachitycznej elektomobilnej komunikacji Niedziółki, była świetna komunikacja miejska jaką planowałem i jaką obiecywał Kętrzyński PiS w wyborach samorządowych 2018, można byłoby tankować spalinowe autobusy MPK (nazwa spółki też miała być zmieniona) paliwami z komponentem z Kętrzyna. Pojazdy można byłoby nawet okleić stosownymi reklamami z dobrą grafiką i sugestywnymi hasłami np. Orlen napędza Kętrzyn, albo spójnymi z przygotowanymi w moim projekcie hasłami promocyjnymi MPK: My Poruszamy Kętrzyn plus grafika pola z rzepakiem, rolnika przybijającego „piątkę” z menagerem z Orlenu, i konturem nowoczesnego zakładu na wzgórzu pomiędzy Jurkami, a Zatorzem. No trochę wyobraźni i polotu do cholery w tym mieście …

  3. Zupełna zgoda z Pan który dokonuje wpisu jako „M” co do tego iż samorząd powinien udzielić wsparcia infrastrukturalnego i marketingowego tej inwestycji.
    Mając na uwadze,że przyniesie nie małe wpływy do budżetu w postaci podatku.
    Ale obecni włodarze czy to w mieście czy w powiecie nie poradzą sobie z tym, trzeba poczekać jeszcze sześć miesięcy na wybory Samorządowe jak nastąpi zmiana na stanowisku Burmistrza Miasta,oraz Starosty.

  4. … z obiektywnego punktu widzenia, to jeżeli inwestycja faktycznie zostanie zrealizowana, to mamy (obiecane przez burmistrza) miejsca pracy… i tutaj nie można patrzeć, kto przeznaczył pieniądze na tą inwestycję…
    … będziemy też mieli w gratisie zwiększony ruch ciężarówek (t.zw patelni) i rozjechane drogi…
    … nie dziwię się Niedziółce, że za taką kasę zezwolił (wręcz nakazał), żeby na terenie KOMECU (nie wiem jak jest w innych spółkach miasta) wywieszono banery wojewody… do tej pory nie było takiego zwyczaju.
    … dziwię się, że na zdjęciach nie widzę wielbiciela Starosty (który ponoć nie jest już w pisie ciałem, ale mentalnie to konfederata) radnego Zbigniewa O. nooo i największa potwarz – brak radnego wojewódzkiego Zbigniewa… ten to by im dał popalić…

  5. co pan redaktor pisze? nie oglądał pan relacji na tvpis że to zasługa wielmożnego Jarka? proszę pooglądać prawdy

  6. Eugeniusz Lotek może nie jest to końca czysta postacią, ale miał chłop upór najpierw z Eco Brasco a teraz z Orlenem. Wiem ile jeździł, załatwiał, mówił o tym i robiono mu jeszcze pod górkę. Władze miasta powinny zorganizować oddzielnie konferencje i szczerze mu podziękować

  7. Szanowni Państwo nie żartujmy sobie i skończmy opowiadania o wimagnowanych zasługach p.Lotka w kwestii inwestycji Koncernu „Orlen” w Kętrzynie.
    Bądźmy poważni czy jeden z największych koncernów paliwowych w Europie potrzebuje aby korzystać z dordztwa p.Lotka,gdzie ma lokować swoje inwestycje?Nie sprowadzamy tak poważnej sprawy do absurdu.

  8. kuźwa,tyle mundrych się wypowiada ,ale żaden gęby nie pokaże,najlepiej anonimowo,temu można dopieprzyć,tamtemu też ,ale nikt nie wie kto?dostało się wszystkim ,mundrale zadowoleni z siebie no bo co tam nikt mi nic nie zrobi.Tylko co wy zrobiliście dla miasta,no po prostu jajcarze.

  9. Już Niedziółka przebudowała ulice Ogrodową, za czasów przedwojennych ulica była szeroka i umożliwiała bezpieczny przejazd ciężarowych samochodów do Cukrowni.
    Lepiej żeby Niedziółka zrezygnowała z funkcji to będzie lepiej dla miasta.

    1. ” Basia ” nie zna prawdy!!! Ekomelbud został spłacony przez Eco- Brasco w całości z odsetkami a zobowiązania Ekomelbudu były 3 razy większe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *