KĘTRZYN: Freski prof. J. Nowosielskiego odzyskują dawny blask!

0
MAGNA MASURIA (17)

23 listopada br., w cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kętrzynie odebrano II oraz III etap prac konserwatorskich przez urzędników Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który obejmował konserwację ściennych polichromii wykonanych przez prof. J. Nowosielskiego oraz elewację budynku cerkwi wraz z izolacją fundamentów i stolarką. Prace zostały odebrane bez żadnych zastrzeżeń. Ukończone zostały również badania konserwatorskie polichromowanego sklepienia również autorstwa prof. J. Nowosielskiego.

Specjalne podziękowania za całość prowadzonych prac składamy dla naszego ks. Proboszcza Pawła Siebiesiewicza, bez którego obiekt nie odzyskałoby dawnego blasku, opiekuna naszych prac prof. Roberta Rogala oraz współautora wszystkich wykonywanych badań przy obiekcie mgr Adama Cupy – czytamy we wpisie Akroterion BIS na Facebook. – Wiemy, że mamy do czynienia z zabytkiem klasy zerowej, a zwieńczeniem tego sukcesu były prace prowadzone przez zespół, któremu należy się szczególne wyróżnienie za ogrom prac. Nasi wspaniali konserwatorzy i współpracownicy Barbara Kwasiborska kierownik prac konserwatorskich, Justyna, Agata, Lidka, Grzegorz i Przemek

Freski prof. Jerzego Nowosielskiego, które znajdują się na sklepieniu Cerkwi pw. NNMP w Kętrzynie są prawdopodobnie ewenementem na skalę kraju, a możliwe, że nawet całego świata. Znajdujące się na sklepieniu świątyni ikony nawiązują do wczesnochrześcijańskich zdobień, zwłaszcza do tych jakie tworzono w kościołach bizantyjskich.

Jerzy Nowosielski był malarzem, rysownikiem, scenografem, filozofem i teologiem prawosławnym. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. W swojej twórczości często łączył malarstwo bizantyjskie z awangardowym. W tym roku przypada 100 rocznica jego urodzin, dlatego decyzją Sejmu RP rok 2023 jest obchodzony jako Rok Jerzego Nowosielskiego. Na Warmii i Mazurach jego prace można znaleźć w cerkwiach prawosławnych w Górowie Iławeckim oraz kaplicy ojców bazylianów w Węgorzewie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *